Ombudsman Italiyadagi yurtdoshlarimiz bilan uchrashdi
2023 yilning 23 sentyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Italiya Respublikasiga tashrifi davomida ushbu mamlakatda yashayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bilan uchrashdi.
O‘zbekistonning Italiyadagi elchixonasida tashkil etilgan uchrashuvda dastlab, O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilgan islohotlar, Ombudsman instituti faoliyati, uning qonunchilik bazasi va vakolatlari haqida vatandoshlarga maʼlumot berildi.
Hamyurtlarimiz bilan o‘tkazilgan uchrashuvda ular mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni kuzatib borishlarini va Italiyada ko‘plab o‘zbek talabalar taʼlim olayotganidan kelib chiqib, madaniy tadbirlarni ko‘proq tashkil etish taklifini bildirishdi.
Shuningdek, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Italiya senatori, Inson huquqlarini taminlash va himoya qilish qo‘mitasi azosi Chinza Pilligrino bilan uchrashdi. O‘zaro muloqot davomida senator Ombudsman institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash bo‘yicha faoliyati bilan tanishtirildi.
Chinza Pilligrino Italiya va O‘zbekiston Ombudsmanlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish muhim ekanligiga to‘xtalar ekan,  murojaatlar bilan ishlash borasida Italiyaning o‘ziga xos tajribasi borligi, parlamentga ham ko‘plab murojaatlar yuborilishi, ushbu yo‘nalishda ishlovchi senator sifatida ularni o‘rganib, sohalar kesimida tahlil qilinishini taʼkidladi. Shuningdek, O‘zbekistonning har tomonlama rivojlanish tendensiyalarini kuzatib borayotgani va mamlakatimizga tashrif buyurish istagida ekanligini bildirdi.

Омбудсмен встретился с нашими соотечественниками в Италии
23 сентября 2023 года в ходе визита в Итальянскую Республику Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с гражданами Республики Узбекистан, проживающими в этой стране.
На встрече, состоявшейся в посольстве Узбекистана в Италии, соотечественники впервые были проинформированы о реализуемых в Узбекистане реформах по обеспечению прав человека, деятельности института омбудсмена, его правовой базе и полномочиях. На встрече с нашими соотечественниками они заявили, что следят за проводимыми в нашей стране реформами. Кроме того, студентами из Узбекистана, которые на данный момент учатся в Италии было предложено организовывать больше культурных мероприятий.
Также Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) встретился с Чинзой Пиллигрино, итальянским сенатором, членом Комитета по обеспечению и защите прав человека. В ходе взаимодействия сенатор был ознакомлен с деятельностью института омбудсмена по работе с обращениями граждан.
Чинза Пиллигрино отметила, что важно наладить сотрудничество между Омбудсменом Италии и Узбекистана, а также особо выделила, что Италия имеет уникальный опыт работы с обращениями, многие обращения направляются в парламент, и как сенатор, работающий в этом направлении, она изучит их и проанализирует в разрезе секторов. В ходе встречи было указано, что следит за всесторонними тенденциями развития Узбекистана и в будущем желает посетить нашу страну.