Ombudsman Italiyadagi yurtdoshlarimiz bilan uchrashdi
2023 yilning 23 sentyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Italiya Respublikasiga tashrifi davomida ushbu mamlakatda yashayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bilan uchrashdi.
O‘zbekistonning Italiyadagi elchixonasida tashkil etilgan uchrashuvda dastlab, O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilgan islohotlar, Ombudsman instituti faoliyati, uning qonunchilik bazasi va vakolatlari haqida vatandoshlarga maʼlumot berildi.
Hamyurtlarimiz bilan o‘tkazilgan uchrashuvda ular mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni kuzatib borishlarini va Italiyada ko‘plab o‘zbek talabalar taʼlim olayotganidan kelib chiqib, madaniy tadbirlarni ko‘proq tashkil etish taklifini bildirishdi.
Shuningdek, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Italiya senatori, Inson huquqlarini taminlash va himoya qilish qo‘mitasi azosi Chinza Pilligrino bilan uchrashdi. O‘zaro muloqot davomida senator Ombudsman institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash bo‘yicha faoliyati bilan tanishtirildi.
Chinza Pilligrino Italiya va O‘zbekiston Ombudsmanlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish muhim ekanligiga to‘xtalar ekan,  murojaatlar bilan ishlash borasida Italiyaning o‘ziga xos tajribasi borligi, parlamentga ham ko‘plab murojaatlar yuborilishi, ushbu yo‘nalishda ishlovchi senator sifatida ularni o‘rganib, sohalar kesimida tahlil qilinishini taʼkidladi. Shuningdek, O‘zbekistonning har tomonlama rivojlanish tendensiyalarini kuzatib borayotgani va mamlakatimizga tashrif buyurish istagida ekanligini bildirdi.

The Ombudsman met with our compatriots in Italy
On September 23, 2023, during her visit to the Republic of Italy, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with the citizens of the Republic of Uzbekistan living in this country.
At the meeting held at the Embassy of Uzbekistan in Italy, compatriots were first informed about the reforms implemented in Uzbekistan regarding the provision of human rights, the activities of the Ombudsman Institute, its legal framework and powers. At the meeting with our compatriots, they said that they are following the reforms implemented in our country and, based on the fact that many Uzbek students are studying in Italy, they suggested to organize more cultural events.
Also, the Oliy Majlis Commissioner for Human Rights (Ombudsman) met with Cinza Pilligrino, an Italian senator, member of the Committee for the Protection of Human Rights. During the interaction, the senator was familiarized with the activities of the Ombudsman institution in response to citizens' appeals.
Cinza Pilligrino noted that it is important to establish cooperation between the Ombudsman of Italy and Uzbekistan, and also emphasized that Italy has unique experience in working with appeals, many appeals are sent to parliament, and as a senator working in this direction, she will study them and analyze them in detail sectors. During the meeting, it was indicated that he was following the comprehensive development trends of Uzbekistan and would like to visit our country in the future.