Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman Italiyada ko‘plab davlatlar Ombudsmanlari bilan uchrashdi
Avval xabar berganimizdek, joriy yilning 21-22 sentyabr kunlari Italiyaning Rim shahrida “Jahonda Ombudsmanning o‘rni: haqiqat va imkoniyat o‘rtasida” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirga mezbonlik qilgan Italiya bosh Ombudsmani 50 dan ortiq davlatlar Ombudsmanlari uchun o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash va o‘zaro tajriba almashish uchun maxsus platforma yaratdi. Tadbirda nafaqat Ombudsmanlar balki parlament aʼzolari, sud-huquq tizimi hamda inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha ishlovchi xalqaro tashkilotlar va milliy institutlar vakillari ham ishtirok etishdi.
Xalqaro konferensiyaning ikkinchi kunida global inqiroz davrida inson huquqlarining taʼminlanishi, salomatlik huquqi mavzularida Italiya, Gretsiya, Moldova, Turkiya, Ukraina, Bolgariya, Buyuk Britaniya, Brazilya kabi davlatlar tajribasi o‘rganildi va ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha muhokamalar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining direktori Akmal Saidov onlayn tarzda ishtirok etdi.
Italiyaga amalga oshirilgan tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Bolgariya, Belgiya, Gretsiya, Moldova, Turkiya, Burkina-Faso, Morokko, JAR, Qozog‘iston, Serbiya, Buyuk Britaniya va Kanada davlatlari Ombudsmanlari bilan uchrashdi.
Ikki tomonlama uchrashuvlarda inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida Ombudsmanlar faoliyatiga joriy etilayotgan raqamli texnologiyalar va yangi mexanizmlar borasida o‘zaro tajriba almashish, chet davlatlarida bo‘lgan hamyurtlarimiz huquqlarini himoya qilishda hamkorlikni mustahkamlash, xodimlar malakasini oshirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, Ombudsman Feruza Eshmatova Xalqaro Ombudsman Instituti Prezidenti va G‘arbiy Avstraliya Ombudsmani Kris Fild hamda Venetsiya komissiyasi bo‘limi boshlig‘i Karolina Martinlar bilan ham uchrashib, istiqboldagi hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi.

Омбудсман по правам человека встретилась с Омбудсманами многих стран в Италии
Как сообщалось ранее, 21-22 сентября т.г. в г. Риме прошла международная конференция на тему «Роль омбудсмена в мире: между реальностью и возможностью». Принимающей стороной – главным Омбудсменом Италии создана специальная платформадля омбудсменов более 50 стран нацеленная наукрепление сотрудничества и обмена опытом. В мероприятии приняли участие не только омбудсмены, но и члены парламента, представители судебной системы, международных организаций и национальных институтов, занимающихся защитой прав человека.
Во второй день международной конференции был изучен опыт защиты прав человека и права на здоровье в условиях глобального кризиса таких стран, как Италия, Греция, Молдова, Турция, Украина, Болгария, Великобритания, Бразилия и проведены дискуссии по поднятым вопросам. Также в онлайн режиме выступил Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан г-н Акмаль Саидов.
В ходе визита в Италию Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека(Омбудсманом) были проведены встречи с омбудсменами Болгарии, Бельгии, Греции, Молдовы, Турции, Буркина-Фасо, Марокко, ЮАР, Казахстана, Сербии, Великобритании и Канады.
В ходе двусторонних встреч обсуждались вопросы взаимного обмена опытом в области цифровых технологий и новых механизмов, внедряемых в деятельность омбудсменов для обеспечения прав человека, укрепления сотрудничества по защите прав наших граждан проживающих в зарубежных странах, повышения квалификации сотрудников.
Также Омбудсмен Феруза Эшматова встретилась с Президентом Международного института омбудсмена и омбудсменом Западной Австралии г-н Крисом Филдом и главой департамента Венецианской комиссии Каролиной Мартиной и обсудила вопросы дальнейшего сотрудничества.