Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman Italiyada ko‘plab davlatlar Ombudsmanlari bilan uchrashdi
Avval xabar berganimizdek, joriy yilning 21-22 sentyabr kunlari Italiyaning Rim shahrida “Jahonda Ombudsmanning o‘rni: haqiqat va imkoniyat o‘rtasida” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirga mezbonlik qilgan Italiya bosh Ombudsmani 50 dan ortiq davlatlar Ombudsmanlari uchun o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash va o‘zaro tajriba almashish uchun maxsus platforma yaratdi. Tadbirda nafaqat Ombudsmanlar balki parlament aʼzolari, sud-huquq tizimi hamda inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha ishlovchi xalqaro tashkilotlar va milliy institutlar vakillari ham ishtirok etishdi.
Xalqaro konferensiyaning ikkinchi kunida global inqiroz davrida inson huquqlarining taʼminlanishi, salomatlik huquqi mavzularida Italiya, Gretsiya, Moldova, Turkiya, Ukraina, Bolgariya, Buyuk Britaniya, Brazilya kabi davlatlar tajribasi o‘rganildi va ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha muhokamalar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining direktori Akmal Saidov onlayn tarzda ishtirok etdi.
Italiyaga amalga oshirilgan tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Bolgariya, Belgiya, Gretsiya, Moldova, Turkiya, Burkina-Faso, Morokko, JAR, Qozog‘iston, Serbiya, Buyuk Britaniya va Kanada davlatlari Ombudsmanlari bilan uchrashdi.
Ikki tomonlama uchrashuvlarda inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida Ombudsmanlar faoliyatiga joriy etilayotgan raqamli texnologiyalar va yangi mexanizmlar borasida o‘zaro tajriba almashish, chet davlatlarida bo‘lgan hamyurtlarimiz huquqlarini himoya qilishda hamkorlikni mustahkamlash, xodimlar malakasini oshirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, Ombudsman Feruza Eshmatova Xalqaro Ombudsman Instituti Prezidenti va G‘arbiy Avstraliya Ombudsmani Kris Fild hamda Venetsiya komissiyasi bo‘limi boshlig‘i Karolina Martinlar bilan ham uchrashib, istiqboldagi hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi.

The Human Rights Ombudsperson met with ombudsmen colleagues from many countries in Italy
As we previously informed, the international conference on "The Role of the Ombudsman in the world: between reality and opportunity" was held in Rome, Italy, on September 21-22, 2023. The Italian Head Ombudsman, who hosted the event, created a special platform for ombudsmen from more than 50 countries to strengthen cooperation and exchange experiences. The event was attended not only by ombudsmen, but also by the members of parliament, representatives of the judiciary, international organisations and national institutions involved in the protection of human rights.
On the second day of the international conference, the experience on human rights protection at the times of the global crisis and the right to health of such countries as Italy, Greece, Moldova, Turkey, Ukraine, Bulgaria, the United Kingdom and Brazil was studied and discussions were held on issues raised. A video address by Akmal Saidov, First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan was made.
During her visit to Italy, Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights(Ombudsman) met with the ombudsmen of Bulgaria, Belgium, Greece, Moldova, Turkey, Burkina Faso, Morocco, South Africa, Kazakhstan, Serbia, the United Kingdom and Canada.
At the bilateral meetings, the sides discussed mutual exchange of experience in the field of digital technologies and new mechanisms, which are introduced in the activities of ombudsmen for ensuring human rights, strengthening cooperation in the protection of the rights of our citizens residing in foreign countries, capacity building of employees.
Ombudsperson Feruza Eshmatova also met with Chris Field, President of the International Ombudsman Institute, Ombudsman of Western Australia and Caroline Martin, Head of the Venice Commission and discussed possibilities of further cooperation.
Information service of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)