Murojaatchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida Ombudsman mobil ilovasi ishlab chiqilmoqda
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) muntazam ravishda o‘z faoliyatiga raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali ish samaradorligini oshirish, murojaatchilarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish borasida ishlab keladi. Shu maqsadda, ombudsman.uz sayti orqali Ombudsmanga elektron murojaat yuborish imkoniyati yaratilgan va bu xizmat test rejimida ishlamoqda.
Bu boradagi navbatdagi loyiha - Ombudsmanning mobil ilovasi ham murojaatchilarga yana qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilgani bilan ahamiyatlidir. Unda fuqarolarga onlayn maslahat berish, murojaatning  ijro holatini  onlayn ravishda monitoring qilib borish, mobil ilova orqali murojaat ijrosi yuzasidan tegishli tashkilotlardan yuborilgan javob xatlari , statistik maʼlumotlar bilan tanishish, so‘rovnomalar o‘tkazish kabi xizmatlar joriy etilishi ko‘zda tutilgan.
2023 yilning 18 sentyabr kuni ushbu mobil ilovaning dastlabki taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Taqdimotda ushbu ilovani yana-da takomillashtirib bo‘yicha qator takliflar bildirildi.
Ombudsman mobil ilovasi ishga tushirilgach, uning barcha imkoniyatlari haqida jamoatchilikka qo‘shimcha maʼlumot taqdim etiladi.

Разрабатывается новое мобильное приложение Омбудсмена, которое предоставит дополнительные удобства для заявителей
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) регулярно работает над повышением эффективности работы и созданием дополнительных возможностей для заявителей путем внедрения цифровых технологий в их деятельность. Заявители могут отправлять свои электронные обращения к Омбудсмену через официальный сайт ombudsman.uz, на ​​данный момент сервис работает в тестовом режиме.
Внедрение последующим – мобильного приложения для Омбудсмена является значимым шагом, поскольку предоставит гражданам дополнительные возможности и удобства в подаче обращений. Предусмотрено внедрение таких услуг, как предоставление онлайн-консультаций гражданам, онлайн-мониторинг статуса реализации обращения, направление ответных писем от соответствующих организаций по поводу реализации обращения через мобильное приложение, ознакомление со статистическими данными, а также возможность проведения опросов.
Первая презентация этого мобильного приложения состоялась 18 сентября 2023 года. В презентации был высказан ряд предложений по дальнейшему совершенствованию данного приложения.
С запуском мобильного приложения для общественности со стороны Омбудсмена будет предоставлена дополнительная информация о всех его возможностях.