Murojaatchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida Ombudsman mobil ilovasi ishlab chiqilmoqda
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) muntazam ravishda o‘z faoliyatiga raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali ish samaradorligini oshirish, murojaatchilarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish borasida ishlab keladi. Shu maqsadda, ombudsman.uz sayti orqali Ombudsmanga elektron murojaat yuborish imkoniyati yaratilgan va bu xizmat test rejimida ishlamoqda.
Bu boradagi navbatdagi loyiha - Ombudsmanning mobil ilovasi ham murojaatchilarga yana qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilgani bilan ahamiyatlidir. Unda fuqarolarga onlayn maslahat berish, murojaatning  ijro holatini  onlayn ravishda monitoring qilib borish, mobil ilova orqali murojaat ijrosi yuzasidan tegishli tashkilotlardan yuborilgan javob xatlari , statistik maʼlumotlar bilan tanishish, so‘rovnomalar o‘tkazish kabi xizmatlar joriy etilishi ko‘zda tutilgan.
2023 yilning 18 sentyabr kuni ushbu mobil ilovaning dastlabki taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Taqdimotda ushbu ilovani yana-da takomillashtirib bo‘yicha qator takliflar bildirildi.
Ombudsman mobil ilovasi ishga tushirilgach, uning barcha imkoniyatlari haqida jamoatchilikka qo‘shimcha maʼlumot taqdim etiladi.

A mobile application of the Ombudsman is developed to improve opportunities for applicants
The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights – Ombudsman has been permanently improving the work efficiency and creating additional opportunities for applicants via introduction of various digital technologies. For this purpose, an online application page for citizens’ applications was created at the Ombudsman.uz website, which has been working in the test mode.
The next significant project in this regard - the mobile application of the Ombudsman that will provide more opportunities for applicants. It envisages tools for providing online consultation to citizens, monitoring the implementation status of the appeal online, receiving letters and information sent from the relevant organisations on the execution of the application via the mobile application, getting statistical information and introducing a number of other services.
The initial presentation of this mobile application took place on September 18, 2023. During the meeting, a number of suggestions for further improvement of this application were made.
Once the mobile application of the Ombudsman is launched, additional information about all its features will be provided to the public.
Information service of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)