Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanga qanday masalalarda murojaat qilishdi?
2023 yilning 31 yanvar kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatovaning navbatdagi fuqarolar qabuli bo‘lib o‘tdi.
Ombudsman qabuliga 8 nafar fuqaro kelib o‘z murojaatlarini qoldirdi. Fuqarolar o‘rtasidagi nizoli holatlar va sud vakolatiga kiruvchi masalalar bo‘yicha shikoyat qilib kelgan murojaatchilarga huquqiy maslahat berildi.
Ishga tiklash, ish haqini undirish, moddiy yordam olish hamda pensiyaga oid murojaatlar nazoratga olinib, ularning ayrimlari joyiga chiqib o‘rganish uchun mintaqaviy vakillarga yuborildi.

What questions were addressed to the Ombudsman
On January 31, 2023, the next reception of citizens of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova was held.
8 citizens came to the Ombudsman's reception and left their appeals. Legal advice was provided to applicants who filed complaints on conflict situations between citizens and on issues within the competence of the court.
Appeals for reinstatement, recovery of wages, financial assistance and pensions were taken under control, some of them were sent to regional representatives for examination on the spot.
We remind you that you can send an appeal to the Ombudsman electronically through the website ombudsman.uz. This electronic reception service has been operating since February of this year in a test mode.