“Human Rights Watch” tashkilotining 2022 yilgi hisoboti bo‘yicha munosabat
Shuni maʼlum qilamizki, 2022 yilning 12 dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya Bosh prokuraturaga so‘rov kiritib, masalaga oydinlik kiritgan va o‘sha paytda mazkur ish yuzasidan 39 nafar shaxs qamoqda saqlanayotgani keng jamoatchilikka maʼlum qilingan.
Namoyishlarni bostirish va qamoqda saqlash vaqtida qo‘lga olinganlarga nisbatan qiynoq holatlarining qo‘llanilgani masalasi Mustaqil komissiya aʼzolari tomonidan o‘rganilgan. Shunga ko‘ra, yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar va maʼmuriy javobgarlikka tortilgan va qo‘yib yuborilganlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar tahliliga ko‘ra, ruhiy va jismoniy qiynoq holatlari xususida biror bir maʼlumot aniqlanmadi.
Bundan tashqari, D.Tajimuratov bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar natijasida, u saqlash joyi va sharoiti, qiynoq hamda ruhiy bosimlar bo‘lmaganligi xususida maʼlum qilgan edi. Lekin, sud jarayonida u aynan ushlash vaqtida unga tan jarohat yetkazilganlgini bildirib o‘tgan.
“Human Rights Watch” tashkilotining 2022 yilgi hisobotida Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan namoyishlar bo‘yicha mustaqil o‘rganish ishlarini olib borayotgan Komissiya tarkibi uni haqiqatdan ham mustaqil deb tan olinishiga imkon bermasligi qayd etilgan. Lekin, bu fikr asoslantirilib berilmagan. Ushbu inson huquqlarini himoya qiluvchi xalqaro tashkilotning aynan qaysi Komissiya aʼzolariga nisbatan ishonchsiz kayfiyatda ekani ochiqlanmagan.

We inform that on December 12, 2022, the Commission for the Study of the Circumstances and Events that Occurred in the Republic of Karakalpakstan submitted a request to the Prosecutor General's Office on this issue, and the general public became aware that 39 people are currently in custody in the case.
The issue of the use of torture against detainees during the suppression of protests and detention was studied by members of the Independent Commission. Accordingly, according to the analysis of the meetings held with persons held in closed institutions, as well as those brought to administrative responsibility and released, no information was found on cases of mental and physical torture.
In addition, based on the results of the meetings held with D. Tazhimuratov, he reported on the conditions of detention, the absence of torture and psychological pressure. However, during the trial, he stated that he had been injured during his arrest.
A 2022 Human Rights Watch report notes that the composition of the commission conducting an independent study of the demonstrations in Karakalpakstan does not allow it to be recognized as truly independent. But this opinion is not substantiated in the report. It is not clear which members of the commission this international human rights organization treats with distrust.
We are confident that this conclusion of the international human rights organization Human Rights Watch, which leads to humiliation and disrespect for the members of the Commission, is contrary to generally recognized international norms. Moreover, the final conclusion of the Commission has not yet been published. Therefore, it is too early to draw conclusions.