O‘zbekiston delegatsiyasi bolalarga nisbatan zo‘ravonlikni oldini olishga qaratilgan siyosatni amalga oshirish maqsadida Amerika Qo‘shma Shtatlarida o‘z ishini boshladi
Bugungi kunda turli yoshdagi bolalar o‘rtasida, shuningdek o‘quvchi va o‘qituvchilar, taʼlim muassasalarining boshqa xodimlari hamda oilalarda bolaga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik o‘tkazish holatlari - bulling ko‘payib bormoqda (bulling - bolalar va o‘smirlar o‘rasidagi zo‘ravonlik). Bolalarga zo‘ravonlik negativ oqibatlarga, tan jarohati yetkazilishi, eng ayanchlisi o‘lim holatlariga olib kelmoqda.
Bullingga” qarshi kurashish kompleks ravishda ko‘plab davlatlarda amalga oshirilmoqda.
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlikni o‘z vaqtida oldini olish va sog‘lom psixologik muhitni rivojlantirishga yo‘naltirilgan dasturlar ishlab chiqilgan.
O‘zbekistonda ham doimiy ravishda bolalar va o‘smirlarga nisbatan zo‘ravonlikni oldini olishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Bosh prokuratura, Xalq taʼlimi vazirligi hamda Moliya vazirligi vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi bolalarga nisbatan zo‘ravonlikni oldini olishga qaratilgan siyosatni amalga oshirish maqsadida Amerika Qo‘shma Shtatlarida o‘z ishini boshladi.
Delegatsiya aʼzolari “Anacostia Senior High School” maktabida bo‘lib maktabda bolalarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha ko‘rilgan choralar bilan tanishdi. Bullingga qarshi kurash bo‘yicha turli tashkilotlar vakillari tomonidan delegatsiya aʼzolari uchun trening o‘tkazildi.
Shuningdek, Amerika Kengashlari katta vitse-prezidenti Maykl Kertis bilan ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tashrif davomida AQSH Adliya vazirligi, Politsiya departamenti, Oila va bolalar masalalari agentligi, Taʼlim vazirligi, Bolalar qo‘mitasi, Sog‘liqni saqlash va aholiga xizmat ko‘rsatish vazirligi, YUNISEF va boshqa idoralar bilan uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
O‘tkazilgan uchrashuvlar natijasida bolalarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikka qarshi samarali kurashish tizimi bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi.

Для осуществления эффективной политики по предотвращению насилия в отношении детей делегация Узбекистана во главе с Омбудсманом по правам ребенка начала работу по изучению опыта в США
В настоящее время имеют место случаи насилия между детьми разных возрастов, между учениками и учителями, другими сотрудниками образовательных учреждений, в семье - буллинг (буллинг - детская и прдростковая жестокость). Факты насилия приводят к негативным последствиям, физическому ущербу и наблюдались даже случаи смерти.
Комплексная борьба с «буллингом» ведется во многих странах мира. Разработаны программы, направленные на своевременное предотвращение насилия и развитие здоровой психологической среды в отношении к детям.
Так, и в Узбекистане, на постоянной основе проводятся комплексные мероприятия по предотвращению насилия в отношении детей и подростков.
Для осуществления эффективной политики по предотвращению насилия в отношении детей, делегация Узбекистана во главе с Омбудсманом по правам ребенка, в составе представителей Администрации Президента, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры, Министерства народного образования и Министерства финансов начала работу по изучению опыта в Соединенных Штатах Америки (во многих штатах США умтановлены нормы о неприемлемости, запрете любых форм травли, запугивания, издавтельств в отношении детей).
Делегация провела ознакомительный тур в школе «Anacostia Senior High School» и изучила методы работы по предотвращению и недопущению насилия в отношении детей. Представителями различных организаций по предотвращению буллинга был проведен тренинг для участников делегации.
Также, была проведена двухсторонняя встреча со старшим вице-президентом Американских советов Майклом Кертисом.
В ходе визита запланированы встречи в Департаменте юстиции, Департаменте полиции, в Агентстве по делам семьи и детей, Департаменте образования, Комитете США по делам детей, Министерстве здравоохранения и социальных служб США, ЮНИСЕФ и в других организациях.
На основе проведенных встреч будут разработаны предложения по реализации эффективной борьбы с насилием и притеснением детей.