O‘zbekiston bolalar uchun odil sudlovni takomillashtirishga sodiqligini namoyon etmoqda
TOSHKENT, 2022 yil 25 avgust – Bolalar uchun odil sudlov sohasida faoliyat yuritayotgan milliy mutaxassislar va ekspertlar bugun “O‘zbekistonda bolalar uchun odil sudlovdan foydalanish imkoniyati: hozirgi holat va istiqbollar” mavzusidagi konferentsiyada yig‘ilib, O‘zbekistonda odil sudlovga erishishdagi to‘siqlar va imkoniyatlarni muhokama qilib, huquqiy islohotlar bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribalar bilan o‘rtoqlashdilar.
“Qizlar va o’g’il bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini taʼminlash har bir bolaning huquqlari, jumladan, taʼlim olish, sogʻliqni saqlash, ijtimoiy himoya hamda zo’ravonlik va shafqatsiz munosabatdan himoya qilish huquqlari buzilgan hollarda adolatli, oʻz vaqtida amalga oshiriladigan samarali himoya vositalaridan foydalanish bo’yicha qonunlar, tizimlar va amaliyotlar mavjudligini anglatadi", dedi UNICEFning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade. “Adliya va aholini ijtimoiy himoya qilish tizimlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari bolaning alohida ehtiyojlari, yoshi, jinsi va qobiliyatini e’tiborga olgan holda uning oliy manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan bo‘lishi kerak”, deb ta’kidladi u.
2016 yildan buyon O‘zbekistonda milliy qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirishga, qonun ustuvorligi bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribani joriy etishga qaratilgan huquqiy va sud-huquq islohotlarining yangi bosqichi izchil davom etmoqda. Islohotlar davomida qonunchilikka bir qator muhim o‘zgarishlar kiritilgan bo‘lsa-da, bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash O‘zbekistonning huquqiy va qonun ustuvorligi islohotlari kun tartibida alohida ustuvor yo‘nalish sifatida belgilanmagan.
“Bolalar uchun odil sudlovdan foydalanish faqatgina odil sudlovni va ma’muriy tizimlarni mustahkamlashdan iborat emas. Bu turli davlat organlarining yaqin o‘zaro hamkorligi hamdir”, dedi bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova. “Bolalar uchun odil sudlov birinchi navbatda ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazolarning mavjudligini va ozodlikdan mahrum qilish faqatgina so‘nggi chora sifatida ko‘rilishini nazarda tutadi”.
Konferentsiyada Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, mas’ul davlat idoralari vakillari, soha mutaxassislari, fuqarolik jamiyati faollari, akademiklar, xalqaro ekspertlar, BMT va boshqa xalqaro tashkilotlarning mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan vakillari ishtirok etdilar.
Konferentsiya ishtirokchilari O‘zbekistonda bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha qisqa, o‘rta va uzoq muddatli harakatlar to‘g‘risida kelishib oldilar. Ular har biri uchun batafsil yo‘riqnomani o‘z ichiga olgan quyidagi keng ko‘lamli tavsiyalarni berdilar:
1. Bolalar uchun adolatli sudlovdan foydalanishni ta’minlash uchun keng qamrovli huquqiy va siyosiy asoslarni ishlab chiqish va qabul qilish.
2. Jinoiy, fuqarolik va ma’muriy adliya tizimlarining ixtisoslashuvini ta’minlash va qonun bilan aloqada bo‘lgan bolalarning huquqlari va ehtiyojlarini qondirish mexanizmlarini moslashtirish.
3. Qonun bilan aloqada bo‘lgan bolalarga o‘z vaqtida va etarli darajada yuridik yordam ko‘rsatilishini ta’minlash.
4. Bolalarni ozodlikdan mahrum etishni eng qisqa muddatga so‘nggi chora sifatida qo‘llash.
5. Siyosat va dasturlarni ishlab chiqish, amalga oshirish, monitoring qilish va baholash uchun ma’lumotlarni to‘plash va boshqarish, shuningdek, bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyati bo‘yicha tadqiqotlarni kuchaytirish.
6. Bolalarning huquqiy imkoniyatlarini oshirish bo‘yicha tashabbuslarni boshlash va bolalarning odil sudlovdan foydalanishlarini qo‘llab-quvvatlashga oilalar va mutaxassislarni jalb qilish.
7. Bolalarning adolatli sudlovdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash uchun tarmoqlararo hamkorlikni kengaytirish.

“Ensuring access to justice for girls and boys means availability of systems, policies and practices to use fair, timely, and effective remedies for violations of all rights for every child, including rights to education, health, social protection and protection from violence and abuse”, said Munir Mammadzade, UNICEF Representative in Uzbekistan. “Collective efforts of specialized justice, administrative and social workforce are to be directed towards the best interest of the child that addresses his or her specific needs, age, gender and ability”, he added.
Since 2016 Uzbekistan has been continuing to carry out a new stage of legal and judicial reforms aimed at bringing national legislation and law enforcement practices in compliance with international standards and introducing the best international practices on the rule of law. Though some significant legislative changes have been achieved during the course of the reforms, ensuring access to justice for children has not been marked as a separate priority on the legal and the rule of law reform agenda of Uzbekistan.
“Access to justice for children is not only about strengthening justice and administrative systems. It is about close interaction and cooperation among various state bodies”, said Aliya Yunusova, Children’s Ombudsperson. ”Access to justice for children implies the availability of non-custodial sentences in the first place and the use of deprivation of liberty only as a measure of last resort”.
The conference, which brought together members of the Senate and Legislative Chamber of Oliy Majlis, representatives of responsible state agencies, professionals, civil society advocates, academicians, international experts and representatives of the UN agencies and other international organizations present in Uzbekistan.
Participants of the conference agreed on short, mid and long-term actions to enhance access to justice for children in Uzbekistan. They made the following broad recommendations with detailed action points for each of them:
1. Development and adoption of comprehensive legal and policy frameworks to ensure equitable access to justice for children.
2. Ensuring specialization of criminal, civil and administrative justice systems and adapting redress mechanisms to the rights and needs of children in contact with the law.
3. Ensuring provision of timely and adequate legal aid to children in contact with the law.
4. Use of deprivation of liberty of children as a measure of last resort and for the shortest time possible.
5. Enhancing data collection and management, as well as research on access to justice for children for the development, implementation, monitoring and evaluation of policies and programmes.
6. Launching initiatives for the legal empowerment of children and engage families and professionals in supporting children’s access to justice.