O‘zbekiston bolalar uchun odil sudlovni takomillashtirishga sodiqligini namoyon etmoqda
TOSHKENT, 2022 yil 25 avgust – Bolalar uchun odil sudlov sohasida faoliyat yuritayotgan milliy mutaxassislar va ekspertlar bugun “O‘zbekistonda bolalar uchun odil sudlovdan foydalanish imkoniyati: hozirgi holat va istiqbollar” mavzusidagi konferentsiyada yig‘ilib, O‘zbekistonda odil sudlovga erishishdagi to‘siqlar va imkoniyatlarni muhokama qilib, huquqiy islohotlar bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribalar bilan o‘rtoqlashdilar.
“Qizlar va o’g’il bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini taʼminlash har bir bolaning huquqlari, jumladan, taʼlim olish, sogʻliqni saqlash, ijtimoiy himoya hamda zo’ravonlik va shafqatsiz munosabatdan himoya qilish huquqlari buzilgan hollarda adolatli, oʻz vaqtida amalga oshiriladigan samarali himoya vositalaridan foydalanish bo’yicha qonunlar, tizimlar va amaliyotlar mavjudligini anglatadi", dedi UNICEFning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade. “Adliya va aholini ijtimoiy himoya qilish tizimlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari bolaning alohida ehtiyojlari, yoshi, jinsi va qobiliyatini e’tiborga olgan holda uning oliy manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan bo‘lishi kerak”, deb ta’kidladi u.
2016 yildan buyon O‘zbekistonda milliy qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirishga, qonun ustuvorligi bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribani joriy etishga qaratilgan huquqiy va sud-huquq islohotlarining yangi bosqichi izchil davom etmoqda. Islohotlar davomida qonunchilikka bir qator muhim o‘zgarishlar kiritilgan bo‘lsa-da, bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash O‘zbekistonning huquqiy va qonun ustuvorligi islohotlari kun tartibida alohida ustuvor yo‘nalish sifatida belgilanmagan.
“Bolalar uchun odil sudlovdan foydalanish faqatgina odil sudlovni va ma’muriy tizimlarni mustahkamlashdan iborat emas. Bu turli davlat organlarining yaqin o‘zaro hamkorligi hamdir”, dedi bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova. “Bolalar uchun odil sudlov birinchi navbatda ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazolarning mavjudligini va ozodlikdan mahrum qilish faqatgina so‘nggi chora sifatida ko‘rilishini nazarda tutadi”.
Konferentsiyada Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, mas’ul davlat idoralari vakillari, soha mutaxassislari, fuqarolik jamiyati faollari, akademiklar, xalqaro ekspertlar, BMT va boshqa xalqaro tashkilotlarning mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan vakillari ishtirok etdilar.
Konferentsiya ishtirokchilari O‘zbekistonda bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha qisqa, o‘rta va uzoq muddatli harakatlar to‘g‘risida kelishib oldilar. Ular har biri uchun batafsil yo‘riqnomani o‘z ichiga olgan quyidagi keng ko‘lamli tavsiyalarni berdilar:
1. Bolalar uchun adolatli sudlovdan foydalanishni ta’minlash uchun keng qamrovli huquqiy va siyosiy asoslarni ishlab chiqish va qabul qilish.
2. Jinoiy, fuqarolik va ma’muriy adliya tizimlarining ixtisoslashuvini ta’minlash va qonun bilan aloqada bo‘lgan bolalarning huquqlari va ehtiyojlarini qondirish mexanizmlarini moslashtirish.
3. Qonun bilan aloqada bo‘lgan bolalarga o‘z vaqtida va etarli darajada yuridik yordam ko‘rsatilishini ta’minlash.
4. Bolalarni ozodlikdan mahrum etishni eng qisqa muddatga so‘nggi chora sifatida qo‘llash.
5. Siyosat va dasturlarni ishlab chiqish, amalga oshirish, monitoring qilish va baholash uchun ma’lumotlarni to‘plash va boshqarish, shuningdek, bolalarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyati bo‘yicha tadqiqotlarni kuchaytirish.
6. Bolalarning huquqiy imkoniyatlarini oshirish bo‘yicha tashabbuslarni boshlash va bolalarning odil sudlovdan foydalanishlarini qo‘llab-quvvatlashga oilalar va mutaxassislarni jalb qilish.
7. Bolalarning adolatli sudlovdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash uchun tarmoqlararo hamkorlikni kengaytirish.

Узбекистан демонстрирует приверженность укреплению правосудия в отношении детей
TAШКЕНТ, 25 августа 2022 г. – Национальные специалисты, а также международные эксперты, работающие в сфере доступа к правосудию для детей, собрались сегодня на конференции «Доступ детей к правосудию в Узбекистане: текущее состояние и перспективы» чтобы обсудить существующие барьеры и возможности доступа детей к правосудию в Узбекистане и поделиться передовым мировым опытом проведения правовых реформ.
"Обеспечение доступа к правосудию для девочек и мальчиков означает наличие правовых норм, систем и практики по использованию справедливых, своевременных и эффективных средств защиты в случае нарушения прав каждого ребёнка, включая право на образование, здравоохранение, социальную защиту и защиту детей от насилия и жестокого обращения", сказал Мунир Мамедзаде, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане. "Совместные усилия специализированных кадров системы правосудия и социальной защиты должны быть направлены на обеспечение наилучших интересов ребёнка, которые включают его специальные потребности, возраст, пол и способности", отметил он.
С 2016 года в Узбекистане продолжается новый этап правовых и судебных реформ, направленных на приведение национального законодательства и правовой практики в соответствие с международными стандартами и внедрение передового международного опыта в области обеспечения верховенства законона. Несмотря на то, что в ходе реформ были достигнуты некоторые существенные законодательные изменения, обеспечение доступа детей к правосудию не было отмечено в качестве отдельного приоритета в программе правовой реформы и реформы верховенства права в Узбекистане.
«Доступ к правосудию для детей связан не только с укреплением судебной и административной систем. Речь идет о тесном взаимодействии и сотрудничестве различных государственных органов», сказала Алия Юнусова, Уполномоченный по правам ребенка. «Доступность детей к правосудию предполагает наличие наказаний, не связанных с лишением свободы, и применение лишения свободы лишь в качестве крайней меры».
Конференция, в которой приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители соответствующих государственных органов, профессиональные работники, активисты гражданского общества, академики, международные эксперты и представители агентств ООН и других международных организаций, представленных в Узбекистане.
Участники конференции согласовали краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные действия по расширению доступа к правосудию для детей в Узбекистане. Они дали следующие общие рекомендации с подробным руководством действий для каждого из них:
1.    Разработка и принятие комплексных правовых и политических рамок для обеспечения равного доступа к правосудию для детей.
2.    Обеспечение специализации систем уголовного, гражданского и административного судопроизводства и адаптация механизмов правовой защиты к правам и потребностям детей, находящихся в контакте с законом.
3.    Обеспечение оказания своевременной и качественной юридической помощи детям, находящимся в контакте с законом.
4.    Применение лишения свободы детей в качестве крайней меры и на максимально короткий промежуток времени.
5.    Улучшение сбора и управления данными, а также проведение исследований по доступу детей к правосудию в целях разработки, реализации, мониторинга и оценки политики и программ в этой области.
6.    Инициировать расширение правовых возможностей детей и привлечь семьи и специалистов к поддержке доступа детей к правосудию.