“OZODLIKDAN MAHRUM ETISH JOYLARIDA INSON HUQUQLARINI TAʼMINLASH: O‘ZBEKISTON TAJRIBASI”  MAVZUSIDA XALQARO ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA O‘TKAZILDI
Joriy yilning 25 mart kuni Ichki ishlar vazirligi akademiyasida “Ozodlikdan mahrum etish joylarida inson huquqlarini taʼminlash: O‘zbekiston tajribasi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda BMTning narkotik va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), qator vazirlik, idora va tashkilotlar mutaxassislari, shuningdek mamlakatimiz hamda xorijiy oliy taʼlim muassasalaridan ekspertlar ishtirok etdi.
Konferensiya doirasida “Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) huzuridagi qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha preventiv mexanizm milliy tajribasi”, “O‘zbekiston Respublikasi jazoni ijro etish tizimida inson huquqlari bo‘yicha vakilning faoliyati”, “Ozodlikdan mahrum etilgan mahkumlar xavfsizligini taʼminlashning kriminologik muammolari”, “Yevropa penitensiar tizimlarining inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha tajribasi”, “Yangi O‘zbekiston strategiyasida mahkumlarning huquq va erkinliklarini liberallashtirish” va boshqa dolzarb mavzularda maʼruzalar tinglandi.
Ilmiy-amaliy anjuman davomida ekspert va mutaxassislar tomonidan bildirilgan fikr-mulohazalar asosida jinoyat-ijroiya qonunchiligini takomillashtirish, ozodlikdan mahrum qilish joylarida mahkumlarning huquq va erkinligi hamda qonuniy manfaatlarini taʼminlash, ularni axloqan tuzatishning samarali usul va shakllarini amaliyotga joriy qilish, jazoni ijro etish muassasasida tartibotni mustahkamlash, xorijiy davlatlarning mazkur sohadagi ilg‘or tajribalarini o‘rganishga qaratilgan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha “Ozodlikdan mahrum etish joylarida inson huquqlarini taʼminlash: O‘zbekiston tajribasi” nomli ilmiy maqolalar to‘plamini chop etish rejalashtirilgan.

An international scientific and practical conference was held on the topic: “Ensuring human rights in places of deprivation of liberty: the experience of Uzbekistan”
On March 25, the Academy of the Ministry of Internal Affairs hosted an international scientific-practical conference on the topic "Ensuring human rights in places of deprivation of liberty: the experience of Uzbekistan."
The conference was attended by representatives of the UN Office on Drugs and Crime in Central Asia, the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), specialists from a number of ministries, departments and organizations, as well as specialists from domestic and foreign universities.
Within the framework of the conference, reports were presented on such topics as: “National experience of the preventive mechanism for the prevention of torture under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman)”, “The activities of the Ombudsman in the penitentiary system of the Republic of Uzbekistan”, “Criminological problems of the security of prisoners”, “European experience penitentiary systems in ensuring human rights”, “Liberalization of the rights and freedoms of convicts in the strategy of the new Uzbekistan” and other topical issues.
Based on the opinions expressed by experts and specialists during the scientific and practical conference, proposals and recommendations were developed aimed at improving criminal legislation, ensuring the rights and freedoms and legitimate interests of convicts in places of deprivation of liberty, introducing effective methods and forms of their correction, strengthening discipline in penitentiary institutions, and studying the best practices of foreign countries in this area.
As a result of the conference, it is planned to publish a collection of scientific articles “Ensuring human rights in places of deprivation of liberty: the experience of Uzbekistan”.