Hujjatlarni soxtalashtirishni kasb qilgan mansabdorlarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha mintaqaviy vakili Zuxra Reymovaga “QANIYGELESTIRILGENQURILISMATERIALLARI” MCHJda o‘z mavqeini suiisteʼmol qilish holatlariga chek qo‘yilishida amaliy yordam berish bo‘yicha murojaat kelib tushgan edi.
Murojaat Qoraqalpog‘iston Respublikasi mintaqaviy vakili tomonidan nazoratga olinib, o‘rganish uchun tegishli organga yuborildi.
O‘rganish natijasiga ko‘ra, haqiqatdan ham ushbu jamiyatning bir guruh mansabdor shaxslari mansab mavqeidan foydalanib, xodimlarning jamiyatda ishlamagan davrini ishlagan deb soxta maʼlumotlar tayyorlashgani va jami 182,9 mln so‘mlik jamiyat mablag‘larini o‘zlashtirish va rastrata yo‘li bilan talon-taroj qilishgani aniqlangan.
Holat yuzasidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamentining Nukus shahar bo‘limi tomonidan jamiyat mansabdor shaxslariga nisbatan JKning 167-moddasi, 2-qismi «b,v,g» bandi va 209-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Officials involved in falsification of documents were prosecuted
The regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Republic of Karakalpakstan, Zukhra Reymova, received an appeal for practical assistance in curbing cases of abuse of power at QANIYGELESTIRILGENQURILISMATERIALLARI LLC.
The appeal was taken under control by the regional representative of the Republic of Karakalpakstan and sent to the appropriate body for study.
According to the results of the study, it was established that, in fact, a group of officials of this company, using their official position, prepared fictitious information about working hours and by misappropriation and embezzlement appropriated the company's funds for a total of 18 million soums.
On this fact, the Nukus city office of the Department for Combating Economic Crimes initiated a criminal case against officials of the company under article 167, paragraphs “b, c, d” of part 2 and part 1 of article 209 of the Criminal Code.