Ombudsmanning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakili Gurlan tumanida sayyor qabul o‘tkazdi
Qayd etish joizki, mintaqaviy vakil fuqarolar murojaatlari bilan ishlashda ijtimoiy tarmoq imkoniyatlaridan keng foydalangan holda xorazmliklar uchun maxsus telegramm kanal faoliyatini yo‘lga qo‘yib, u orqali fuqarolar murojaatlarini qabul qilmoqda. Bunda fuqarolar familiyasi, ismi va sharifi, murojaatning qisqacha mazmuni va bog‘lanish uchun telefon raqamlarini qoldirishlari lozim. Shundagina mintaqaviy vakil murojaatchi bilan aloqaga chiqib, o‘z vakolatlari doirasida masalani o‘rganib chiqish va hal etish choralarini ko‘radi.
Gurlan tumanida o‘tkazilgan sayyor qabul o‘tkazilishi haqidagi xabar ham aynan ushbu kanalda eʼlon qilingan.
Sayyor qabulga 50 nafarga yaqin fuqarolar tashrif buyurdilar. Murojaatchilar Gurlan tumanidagi bir qator maktablarga isteʼmol uchun ichimlik suvining vaqtli berilishidan norozi bo‘lib, uni maktab vaqtiga to‘g‘irlanishida yordam so‘rab murojaat qildilar.
Mintaqaviy vakil darhol tegishli davlat tashkilotiga fuqarolarning murojaatlarida ko‘tarilgan muammolar  yuzasidan choralarni ko‘rib, ichimlik suvi muammosining hal etilishiga kirishdi.
Shuningdek, umumtaʼlim maktablarida o‘quv jihozlari va sport inventarlarining yetishmasligiga oid murojaatlari ham joyida hal etildi.
Qabul davomida fuqarolardan mehnat huquqlarini tiklash, ishga joylashtirish bilan bog‘liq 10 ga yaqin murojaatlari kelib tushdi. Dastlab, fuqarolarga mehnat huquqlari va majburiyatlari tushuntirilib, mazkur murojaatlar mintaqaviy vakil nazoratiga olindi.
Shu bilan birga sayyor qabulda fuqarolardan ijtimoiy yordam, taʼlim sifati, sud-huquq yo‘nalishlariga oid murojaatlar ham kelib tushdi.

Следует отметить, что региональный представитель, используя возможности социальной сети при работе с обращениями граждан, запустил специальный телеграмм-канал для жителей Хорезма, через который принимает их обращения.Граждане должны оставить свою фамилию, имя и отчество, краткое содержание заявления и контактные данные.Только после этого региональный представитель свяжется с заявителем и примет меры по изучению и решению проблемы в рамках своих полномочий. На этом канале также была опубликована новость о проведении приема в Гурланском районе.
На приеме присутствовало около 50 граждан. Заявители жаловались на то, что в ряде школ Гурланского района отсутствует доступ к питьевой воде для потребления, несмотря на то, что были проложены водопроводные трубы. Региональный представитель принял меры по решению вопросов, поднятых в обращениях граждан, и смог добиться решения проблемы, связанной с питьевой водой.Жалобы на нехватку учебного и спортивного инвентаря в средних школах также были решены на месте.
Во время приема поступило около 10 обращений граждан касательно восстановления трудовых прав и трудоустройства. Прежде всего, гражданам разъяснились трудовые права и обязанности, и эти обращения были взяты на контроль регионального представителя.Вместе с этим, во время приема поступили обращения граждан по вопросам социальной помощи, качества образования, судебной и правовой сфер.
Для информации: Хамро Бектемиров, региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Хорезмской области принимает заявителей каждую пятницу.