Ombudsman aralashuvidan so‘ng isteʼmolchining murojaati hal etildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Xorazm viloyatidan kelib tushgan murojaatda fuqaro yangi sotib olgan mashinasida nosozlik borligi va “UZAUTO MOTORS” AJga murojaatlari besamar ketayotgani va uning istemolchi sifatidagi huquqlari poymol etilayotganini qayd etgan.
Maʼlum bo‘lishicha, murojaatchi E.O. joriy yilning 4 mart kuni Xorazm viloyati Urganch shaxridagi “Xorazm-Avtosavdo” MCHJ bilan LACETTI L-ELEGANT/AT PLUS rusumli avtomashina sotib olish uchun shartnoma tuzib, unga 28 aprel kuni mashina yetkazib berilgan. Biroq, oradan to‘rt kun o‘tib mashinada nosozlik aniqlangach, isteʼmolchi darhol avtosalonga murojaat qilgan. Yangi avtomobil texnik xodimlar tomonidan ko‘rikdan o‘tkazilayotgan vaqtda qisqa tutashuv sodir bo‘lib, uning baʼzi simlari erib ketgan. Shundan so‘ng, “Xorazm-Avtosavdo” MCHJ masʼul xodimlari holat yuzasidan “UZAUTO MOTORS” AJga xabar bergan.
Murojaat muallifining so‘zlariga ko‘ra, u “UZAUTO MOTORS” AJga ishonch telefoni orqali ham murojaat yuborgan. Lekin, isteʼmolchi masʼul xodimlar bilan bog‘langanda, ular turli vajlar bilan 20 kun davomida arizani qanoatlantirmay kelishgan.
“Isteʼmolchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida” gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 16-moddasiga muvofiq, agar sotuvchi (ishlab chiqaruvchi) isteʼmolchining tovarni almashtirib berish yoki undagi nuqsonlarni bartaraf etish haqidagi talablarini bajarmagan bo‘lsa, isteʼmolchi tovarning xarid narxini nuqsonga mutanosib ravishda kamaytirishni yoki shartnomani bekor qilib yetkazilgan ziyon va maʼnaviy zararni qoplashni talab qilishga haqli.
Shuningdek, mazkur Qonunning 22-moddasida “Isteʼmolchining huquqlari buzilishi tufayli unga yetkazilgan maʼnaviy zarar uchun uni yetkazgan shaxs, basharti u aybdor bo‘lsa, haq to‘lashi lozim. Maʼnaviy zarar uchun to‘lanadigan haq miqdorini sud belgilaydi. Maʼnaviy zarar uchun haq to‘lash mulkiy ziyon va isteʼmolchi ko‘rgan zararning o‘rni qoplanishidan qatʼi nazar amalga oshiriladi” deb belgilangan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olingach, murojaatchi ishtirokida avtomobil texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, uning jgut komplektida nosozlik borligi aniqlangan hamda bartaraf etilgan. Shunday qilib, murojaatchi E.O. yangi sotib olgan avtomobilini 25 kundan so‘ng soz holatda qabul qilib olgan.
Aslida aholining ushbu mazmundagi murojaatlari Ombudsmangacha yetib kelmasidan avval, ishlab chiqaruvchi kompaniya tomonidan shartnomaga muvofiq tezkorlik bilan bartaraf etilishi lozim edi. Ushbu holatda isteʼmolchi talabini qanoatlantirish o‘rniga, uning shikoyatiga eʼtiborsizlik yoki loqaydlik qilgan masʼul xodimlarga nisbatan tegishli choralar ko‘rish tavsiya etiladi. Zero, ishlab chiqaruvchi kompaniya raqobatbardoshliligini saqlab qolish uchun o‘z mijozlarining ishonchini oqlamog‘i lozim.
Bu kabi murojaatlar Ombudsman darajasida hal etiladigan masala bo‘lmasada, isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish nuqtai nazaridan ularni o‘z nazoratiga olmoqda. Shunday holatlarni oldini olish maqsadida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)   Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi huzuridagi Isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish agentligi bilan hamkorlikda ishlashni rejalashtirmoqda.

В результате вмешательства Уполномоченного по правам человека была разрешена  жалоба потребителя
В обращении к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену), поступившем из Хорезмской области, гражданин отметил, что его новый автомобиль неисправен, его обращения в UZAUTO MOTORS неэффективны, а его права как потребителя нарушаются.
Как выяснилось, заявитель Э.О. 4 марта 2013 г. подписал контракт с ООО «Хорезм-Автосавдо» в г. Ургенч Хорезмской области на покупку автомобиля LACETTI L-ELEGANT / AT PLUS, доставленного 28 апреля. Однако спустя четыре дня, когда в автомобиле была обнаружена неисправность, потребитель сразу обратился в автосалон. Во время осмотра новой машины техническими специалистами произошло короткое замыкание и расплавились некоторые провода. После этого сотрудники ООО «Хорезм-Автосавдо» проинформировали UZAUTO MOTORS о сложившейся ситуации.
По словам заявителя, он также обратился в «горячую линию» АО           «UZAUTO MOTORS». Однако, когда потребитель обратился к ответственным сотрудникам, они отказались удовлетворить заявку в течение 20 дней с различными аргументами.
В соответствии со статьей 16 Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей», в случае несоблюдения продавцом (производителем) требований потребителя по замене товара или устранению недостатков, потребитель вправе снизить закупочную цену соразмерно дефекту или расторгнуть договор и вправе требовать компенсации морального вреда.
Также статья 22 этого Закона гласит, что «лицо, причинившее потребителю ущерб в связи с нарушением прав потребителя, должно выплатить компенсацию, если оно виновно. Размер компенсации морального вреда определяется судом. Возмещение морального вреда производится независимо от возмещения имущественного ущерба и ущерба, причиненного потребителем.”
После того, как обращение было передано под контроль омбудсмена, в присутствии заявителя был проведен технический осмотр автомобиля, и было установлено, что в буксировочном комплекте имелся дефект. Таким образом, заявитель Э.О. получил свою недавно купленную машину в хорошем состоянии спустя 25 дней.
На самом деле, прежде чем омбудсмен получает такого рода обращения от населения, они должны быть разрешены производителем в кратчайшие сроки в соответствии с контрактом. В таких случаях, рекомендуется принять соответствующие меры в отношении ответственных сотрудников, которые не удовлетворили спрос потребителя или проигнорировали его жалобу. Так как, производственная компания должна оправдывать доверие клиентов, чтобы оставаться конкурентоспособной.
Несмотря на то, что такие апелляции не являются проблемой, которую необходимо решать на уровне омбудсмена, они находятся под его контролем с точки зрения защиты прав потребителей. Для предотвращения подобных случаев Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) планирует работать с Агентством по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете.