Ҳолатни объектив ўрганиш мақсадида 2022 йилнинг 16 август куни Қорақалпоғистондаги ҳолатлар ва воқеалар юзасидан қўзғатилган жиноят ишлари бўйича айбланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилаётган адвокатлар билан учрашув ташкил этилди.
Ўзаро суҳбат давомида адвокатларга Комиссия, унинг ташкил этилиш асослари, фаолияти ва шу кунга қадар амалга оширилган ишлар бўйича қисқача тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, Қорақалпоғистондаги воқеа ва ҳолатлар бўйича олиб борилаётган тергов ҳаракатлари ҳақида адвокатларнинг фикрлари ўрганилди. Хусусан, тергов ҳибсхонасида ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиш бўйича тўсқинлик қилиш, ушлаб турилган шахсларга яқин қариндошлари томонидан йўқловлар киритиш ҳолатлари, тергов ҳаракатлари давомида қийноққа йўл қўйиш ҳолатлари бўйича ҳимоя остидагилар хусусида маълумот олинди.
Шунингдек, тергов хоналарининг видео кузатув камералари билан таъминланганлиги ва адвокатларнинг видеоёзувларни сўраб олиш ҳуқуқидан фойдаланганликлари бўйича маълумот олинди.

The opinions of the lawyers of the persons who took part in the demonstration were studied
As we reported earlier, members of the Commission met with representatives of the Ministry of Justice of the Republic of Karakalpakstan and the regional department of the Chamber of Advocates in order to study the state of ensuring the right to protection of persons detained during the demonstration.
In order to objectively study the situation, on August 16, 2022, a meeting was organized with lawyers protecting the rights and legitimate interests of the accused in criminal cases initiated in connection with the events in Karakalpakstan.
During the conversation, the lawyers were given brief explanations about the Commission, the basics of its creation, its activities and the work done to date.
The opinions of lawyers on ongoing investigative actions regarding events in Karakalpakstan were also studied. In particular, information was received on cases of obstruction of their visits with persons under their protection in the pre-trial detention center, on the packages of close relatives of detainees, on cases of torture during investigative actions.
Information was also received on whether the investigation premises were equipped with CCTV cameras and whether the lawyers exercised the right to request video recordings.
On the same day, appeals were received from about 20 citizens who came to the headquarters of the Commission.