Тергов жараёнларида қийноқ қўлланилгани бўйича эълон қилинган хабар Омбудсман назоратига олинди
2022 йилининг 15 сентябрь куни Vodiy24.uz телеграм каналида “Андижонда ҳали ҳам эски тузум сақланиб қолганми?” номли видеохабар эълон қилинди. Унда айни кунларда андижонлик 5 нафар йигит иши апелляция судида кўрилаётгани, суд жараёнида айбланувчиларнинг ҳеч бири айбига иқрор эмаслиги, руҳий ва жисмоний босим асосида тергов қилингани айтилмоқда.
Давлат раҳбарининг 2021 йил 26 сентябрдаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларини ташкил этиш ва уларга қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш ва қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш каби вазифалар юклатилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, қийноққа оид тарқалган мазкур хабар Омбудсман назоратига олингани ва бу бўйича батафсил маълумот тақдим этилишини маълум қиламиз.

The report on the use of torture in investigative processes was taken under the control of the Ombudsman
On September 15, 2022, a video titled “Is the old regime still preserved in Andijan?” was published on the Vodiy24.uz Telegram channel. The report says that the case of 5 young people from Andijan is currently being considered in the court of appeal, none of the accused pleaded guilty, and that psychological and physical pressure is applied to the accused during the investigation.
According to the Decree of the head of state dated September 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”, public groups have been created under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights to identify and prevent torture, and they are entrusted with the task of identifying and promptly eliminating cases of torture by submission of applications to the relevant state body and participation in the consideration of complaints about cases of torture.
Based on the foregoing, we inform you that this report on torture has been taken under control by the Ombudsman and detailed information will be provided on it.