Тергов жараёнларида қийноқ қўлланилгани бўйича эълон қилинган хабар Омбудсман назоратига олинди
2022 йилининг 15 сентябрь куни Vodiy24.uz телеграм каналида “Андижонда ҳали ҳам эски тузум сақланиб қолганми?” номли видеохабар эълон қилинди. Унда айни кунларда андижонлик 5 нафар йигит иши апелляция судида кўрилаётгани, суд жараёнида айбланувчиларнинг ҳеч бири айбига иқрор эмаслиги, руҳий ва жисмоний босим асосида тергов қилингани айтилмоқда.
Давлат раҳбарининг 2021 йил 26 сентябрдаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларини ташкил этиш ва уларга қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш ва қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш каби вазифалар юклатилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, қийноққа оид тарқалган мазкур хабар Омбудсман назоратига олингани ва бу бўйича батафсил маълумот тақдим этилишини маълум қиламиз.

Сообщение о применении пыток в следственных процессах взято под контроль Омбудсмана
15 сентября 2022 года в Telegram-канале Vodiy24.uz было опубликовано видео под заголовком “В Андижане до сих пор сохраняется старый режим?”. В сообщении говорится, что в настоящее время дело 5 молодых людей из Андижана рассматривается в апелляционном суде, ни один из обвиняемых не признал себя виновным и что в ходе следствия по отношению к обвиняемым  применяется психологическое и физическое давление.
Согласно Постановлению главы государства от 26 сентября 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека созданы общественные группы по выявлению и предупреждению пыток и на них возложены задачи по выявлению и оперативному устранению случаев пыток путем подачи заявлений в соответствующий государственный орган и участия в рассмотрении обращений о случаях пыток.
На основании вышеизложенного сообщаем, что данное сообщение о пытках взято на контроль Омбудсманом и по нему будет предоставлена ​​подробная информация.