Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси билан учрашди
2022 йилнинг 16 июнь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Оуэн Мерфи бошчилигидаги Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) делегацияси аъзолари билан учрашди. Учрашувда Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова ҳам иштирок этди.
Ўзаро мулоқот давомида 2021 йилда бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида сайловчиларга яратилган шароитлар ва сайловчиларнинг сиёсий ҳуқуқларини таъминлашдаги Омбудсманнинг ўрни борасида ўзаро фикр алмашилди.
Таъкидланишича, ўтган сайловда ногиронлиги бўлган шахсларга овоз беришлари учун зарур қўшимча шароитларни яратиш бўйича Омбудсман ва унинг минтақавий вакиллари томонидан фуқаролик жамияти вакиллари билан ҳамкорликда қатор мониторинглар ўтказилиб, сайлов участкалари аъзоларига тавсиялар берилган.
Омбудсман томонидан сайлаш ҳуқуқига эга бўлган маҳбус ва маҳкумлар ўз ҳуқуқидан ҳеч қандай монеъликсиз фойдалана олишлари учун жазони ижро этиш муассасаларида ташкил этилган сайлов участкалари ҳам ўрганилган.
Учрашувда шунингдек, Омбудсман ҳузуридаги Қийноқларнинг олдини олиш Миллий превентив механизми доирасида жамоатчилик гуруҳлари билан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, уларда фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВларининг иштирок этаётгани ҳам қайд этилди.
Мулоқотда Ўзбекистон Президенти сайловини кузатиш бўйича ДИИҲБ миссиясининг якуний ҳисоботида илгари сурилган тавсиялар ҳақида фикр алмашилди. Суҳбат давомида меҳмонлар томонидан ушбу тавсиялар Ўзбекистондаги сайлов қонунчилиги ва уни ташкил этиш тартибларини халқаро илғор тажрибаларига мослаштиришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Оуэн Мерфи, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) делегацияси раҳбари
-       Ўтган йили Ўзбекистонда Президентлик сайловлари ўтказилгандан сўнг ушбу жараёнларни кузатган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ўз ҳисоботини апрель ойида эълон қилди ва унда 24 та тавсия ўрин олган. Булар тавсия халос. Уни эътиборга олиш ёки олмаслик ҳар бир давлатнинг ўзи ҳал қилади. Бизнинг ҳукумат таклифи асосида Ўзбекистонга ташрифимиз давомида тавсияларимизни биргаликда муҳокама қилиш кўзда тутилган. Бугунга учрашувимиз давомида ҳам ушбу институтнинг фаолияти, унинг сайлов жараёнларидаги иштироки, ҳар бир фуқарога овоз бериш ҳуқуқини таъминлаш бўйича шарт-шароитлар яратиш юзасидан фикр алмашдик.
Албатта биз тавсияларимиз эътиборга олинаётганидан ҳурсандмиз. Биз бундан буён ҳам ҳамкорликни давом эттиришга тайёрмиз.

Уполномоченный по правам человека встретилась с делегацией БДИПЧ ОБСЕ
16 июня 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова встретилась с членами делегации Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ ОБСЕ) во главе с Эоганом Мерфи. На встрече также присутствовала Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по поводу условий, созданных избирателям на выборах Президента Республики Узбекистан в 2021 году, и роли Омбудсмана в обеспечении политических прав избирателей.
Отмечается, что на прошедших выборах Омбудсман и Региональными представители Омбудсмана совместно с представителями гражданского общества провели ряд мониторинговых визитов и дали рекомендации членам избирательных участков по созданию необходимых дополнительных условий для голосования лиц с ограниченными возможностями здоровья.
Омбудсман также изучил условия созданные в избирательных участках, организованные в пенитенциарных учреждениях, чтобы заключенные и осужденные, имеющие избирательное право, могли пользоваться своим правом без каких-либо ограничений.
На совещании также было отмечено, что в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток при Омбудсмане проводится мониторинг закрытых учреждений с ограничением свободы передвижения общественными группами с привлечением институтов гражданского общества и СМИ.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по рекомендациям, выдвинутым в итоговом отчете миссии БДИПЧ по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистана. В ходе беседы гости отмечали, что данные рекомендации играют важную роль в адаптации избирательного законодательства Узбекистана и порядка его организации к передовому международному опыту.
Эоган Мерфи, глава делегации Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ ОБСЕ)
-Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, наблюдавшее за процессами проведения в прошлом году Президентских выборов в Узбекистане, опубликовало в апреле свой отчет, который включает в себя 24 рекомендации. Это только рекомендации. Принять их во внимание или нет решит каждое государство. На основе правительственного предложения предусмотрено совместное обсуждение наших рекомендаций в ходе нашего визита в Узбекистан. В ходе нашей встречи мы также обменялись мнениями о деятельности института Омбудсмана, его участии в избирательных процессах, создании условий для обеспечения права голоса каждого гражданина.
Конечно, мы рады, что наши рекомендации принимаются во внимание. Мы готовы и впредь продолжать сотрудничество.