2022 йил 30 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Сирдарё вилояти бўйича минтақавий вакили Шуҳрат Алимов Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти 3-Минтақавий мувофиқлаштириш маркази 39-сон манзил-колониясига мониторинг ташрифини амалга оширди. Мониторингда Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Сирдарё вилоят Кенгаши меҳнат ҳуқуқи инспектори Ширинхан Умаралиева ҳам иштирок этди.
Мониторинг давомида маҳкумларнинг 35 нафари колониянинг дала ишларига, 15 нафари колония ёрдамчи хўжалиги ишларига жалб этилгани маълум бўлди.
Манзил-колонияда бемор маҳкумлар даволаниши учун амбулатория ташкил этилган, бир нафар эркин ёлланган ўрта-махсус тиббий маълумотли фуқаро ишламоқда. Амбулаторияда биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш учун дори-дармон ва тиббий воситалар мавжуд бўлиб, яроқлилик муддати ўтган тиббий буюмлар ёки дори-дармонлар аниқланмади.
Муассасада жазо муддатини ўтаётган маҳкумларга оила аъзолари билан қисқа муддатли учрашувлар учун колонияда 1 хона ажратилган.
Манзил-колония ётоқхонаси Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия кодексининг 84-моддаси 2-қисми белгиланган тўрт ярим квадрат метрдан камроқни ташкил этади (50 та маҳкум 225 квадрат метрни ташкил этувчи битта ётоқхонага жойлаштирилган). Шу боис, колония бошлиғига маҳкумларга белгиланган норма талаблари асосида ётоқхона ажратиш тавсия этилди.
Мониторинг давомида, колониядаги умумий овқатланиш ошхонаси жорий таъмирлангани, ювиниш хоналарининг иссиқ ва совуқ сув билан таъминлангани аниқланди.
Бундан ташқари 2022 йилда манзил колониясида ишлаб чиқариш ҳисобида 20 бош она қўй ва 25 бош қўзилар парваришлаб келинмоқда, ушбу қўйларни парвариш ва боқиш учун 1 та маҳкум бириктирилиб доимий иш билан таъминланган.

A monitoring visit was made to the settlement colony in Sardoba
On May 30, 2022, the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Syrdarya region Shukhrat Alimov visited colony No. 39 of the 3rd Regional Coordination Center of the Department for the Execution of Punishments of the Ministry of Internal Affairs. Shirinkhan Umaralieva, labor rights inspector of the Syrdarya Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan also took part in the monitoring.
During the monitoring, it was found that 35 convicts were involved in the field work of the colony, and 15 were involved in the work of the subsidiary farms of the colony.
An outpatient clinic has been set up in the colony for the treatment of sick prisoners, in which one freelance citizen with a specialized secondary medical education works. The polyclinic had medicines and medical supplies for first aid, no expired medical supplies and medicines were found.
Convicts serving sentences in an institution are allocated 1 room in the colony for short-term meetings with family members.
The area of the hostel in the colony is less than four and a half square meters per convict established in Article 84 (2) of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan (50 convicts are accommodated in one hostel with an area of 225 square meters). Therefore, the head of the settlement colony was recommended to allocate to the convicts a hostel whose area meets the established standards.