Самарқанддаги 37-сон манзил-колониясидаги маҳкумлар тиббий кўрикдан ўтказилди
2022 йилнинг 14 апрель куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсманнинг) Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили Диёр Ҳусанов, вилоят ҳокимининг ўринбосари – оила ва хотин-қизлар бошқармаси, вилоят ИИБ,  Бандлик Бош бошқармаси ва Соғлиқни сақлаш бошқарма масъул ходимлари билан Самарқанд вилояти Пастдарғом туманидаги 37-сонли Манзил-колониясида сайёр қабул ташкил этилди. Сайёр қабулни ташкил этишдан мақсад - ушбу муассасада сақланаётган 702 нафар маҳкум ва маҳкумаларни тиббий кўрикдан ўтказиш, уларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш билан бирга мурожаатларни қабул қилишдан иборат эди.
Тадбирнинг 1-босқичида Вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси томонидан махсус ускуналар билан жиҳозланган  2 та автобус ва 6 хил турдаги кўчма тиббий ускуналар жазони ижро этиш манзил-колониясига олиб келинди. 16 нафар тажрибали тиббий ходимлар соат 09:00 дан бошлаб 218 нафар маҳкум ва маҳкумаларни 14 хил турдаги тиббий кўрикдан ўтказишди.
Бундан ташқари, тадбирнинг 2-босқичда Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили, вилоят ҳокимининг ўринбосари – оила ва хотин-қизлар бошқармаси, 37-сонли жазони ижро этиш манзил-колонияси раҳбари, вилоят ИИБ,  вилояти Бандлик Бош бошқармаси ва вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси иштирокида 120 нафар маҳкум ва маҳкумалар билан жамоавий учрашувлар ўтказилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори, 2021 йил 10 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ва 2022 йил 1 мартдаги “Оила ва хотин-қизлар билан ишлаш, маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонларининг мазмун-моҳияти ҳақида тушунтириш берилди.
Тадбирнинг сўнгги босқичи сифатида Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари – оила ва хотин-қизлар бошқармаси бошлиғи биргаликда маҳкум ва маҳкумаларнинг  мурожаатларини қабул қилишди. Сайёр қабулда 24 нафар шахсларнинг мурожаатлари олинган бўлса, уларнинг 10 нафарига жойида ҳуқуқий тушунтириш берилди, қолган 14 та мурожаат ўрганиш ва чора кўриш учун олиб кетилди.
Омбудсманнинг минтақавий вакили 37-сонли Манзил-колониясида  раҳбариятига ҳудудда аёлларни кўплигини ҳисобга олиб “Оналар боғи” ташкил этиш бўйича тавсия берди.

Convicts in the colony-settlement No. 37 of the city of Samarkand underwent a medical examination
On April 14, 2022, the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region, Diyor Khusanov, with the deputy khakim of the region - the department of family and women, and employees of the Department of Internal Affairs, the Main Department of Employment and the Department of Health of the Samarkand region organized an on-site reception of citizens in the colony - settlement No. 37 in the Pastdargom district of the Samarkand region. The purpose of the organization of the visiting reception was to conduct a medical examination of 702 prisoners held in the institution, to improve their legal literacy, as well as to receive appeals.
At the first stage of the event, the regional health department delivered 2 buses equipped with special equipment and 6 types of portable medical equipment to the colony. From 9:00 am, 16 experienced medical workers examined 218 prisoners and convicts in 14 areas of examination.
In addition, 120 people took part in the second stage of the event, including the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region, the deputy khakim - the head of the department for family and women affairs, the head of the colony-settlement No. 37 of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the Main Department of Employment and the regional health department. During this stage of the event, collective meetings were held with prisoners and convicts. In these meetings, representatives of the competent authorities spoke about the essence and importance of a number of legal acts, including the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”, the Decree of the President “On measures to improve activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)" dated September 10, 2021 and the Decree of the President dated March 1, 2022 "On measures to improve the system of working with families and women, supporting the mahalla and the older generation."
At the final stage of the event, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region and the deputy khakim of the region - the head of the Department for Family and Women's Affairs jointly accepted the appeals of the convicts. During the reception, 24 applications were received, 10 applicants were given legal explanations on the spot, the remaining 14 applications were accepted for consideration.
The regional representative of the Ombudsman, taking into account the large number of women in the institution, recommended the leadership of the colony-settlement No. 37 to create a “Garden of Mothers”.