Фарғонадаги тергов ҳибсхонасида баъзи шифокорлар ўрни вакант экани аниқланди
2022 йилнинг 28 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Фарғона вилояти минтақавий вакили Алишер Камилов, Фарғона вилояти прокурорининг катта ёрдамчиси О.Собиров ва “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Фарғона вилоят бўлими раҳбари Н.Элчиевалар билан биргаликда вилоятдаги 10-сон тергов ҳибсхонасида бўлиб, у ерда сақланаётган маҳбусларнинг шароитлари билан танишди.
Мониторинг ташрифида тергов ҳибсхонасидаги Вояга етмаганлар билан суҳбатлашилганда ҳибсхонадаги шароитлар ва озиқ-овқат таъминотидан шикоятлар келиб тушмади.
Шунингдек, мониторинг давомида яккама-якка тарзда учрашмоқчи бўлган маҳбус ва маҳкумлар мурожаатлари тингланди. Жумладан, Ш.Б. жиноят ишлари бўйича Қувасой шахар судининг 14.03.2022 йил кунги хукми билан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 167-моддаси 3-қисм “а” банди билан 6 йил 6 ой муддатга озодликдан махрум қилинганлиги, суд ҳукмига нисбатан апелляция шикояти ёзганлиги, ишни кўриб чиқилишида қатнашиб, амалий ёрдам беришни сўраган. Маҳбусга зарарни тўлиқ қоплаш чораларини кўрган тақдирда озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилмаслиги тушунтирилди.
Маҳкумалардан бири соғлиғидаги муаммолар туфайли ҳибсхона тиббиёт бўлими шифокорига мурожаат қилганида унга ўз вақтида керакли муолажалар ўтказилаётгани ва озиқ-овқат таъминотидан ҳам шикояти йўқлигини билдирди.
аниқланишича, ҳибсхонадаги даволаш профилактика-ёрдам кўрсатиш бўлимида шифокор дерматовенеролог ва психолог лавозимлари вакант бўлиб турибти.
Тергов ҳаракатларини ўтказиш учун мўлжалланган хоналарни кўздан кечириш жараёнида, бу тоифадаги хоналар видеокузатув воситалари билан жиҳозлангани ва адвокатлар исталган вақтда адвокатлик сўровномаси билан тергов жараёнларида тасвирга олинган видеоматериалларни талаб қилиб олиши мумкинлиги айтилди.
Ҳибсхонадаги  адвокат билан учрашув хоналари камерадан ҳоли бўлиб, адвокатлар бугунги кунда муассасада сақланаётганлар билан монеликсиз учрашаётганлиги аниқланди.
Муассасадаги ошхона кўздан кечирилганда тергов ҳибсхона бошлиғининг ойлик тасдиқланган менюсига асосан ҳибсхонада сақланаётган маҳкум ва маҳбусларга таомлар тайёрланиб, озиқ-овқат маҳсулотлари тўлиқ ва таомномага мос берилаётгани маълум бўлди.

В Ферганском следственном изоляторе штатные единицы некоторых врачей оказались вакантными
28 марта 2022 года Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Ферганской области Алишер Камилов, старший помощник прокурора Ферганской области О. Собиров и глава Ферганского областного отделение национального движения «Юксалиш» Елчиева Н. посетили следственный изолятор № 10 и ознакомились с условиями содержания задержанных.
В ходе мониторингового визита были проведены беседы с несовершеннолетними и жалоб на условия содержания в следственном изоляторе и питание не поступало.
В ходе мониторинга также были заслушаны обращения заключенных и осужденных, пожелавших встретиться один на один. В том числе Ш.Б., который был приговорен к 6 годам 6 месяцам лишения свободы Кувасойским городским судом 14.03.2022 по ст. 167, ч. 3, п. «а» УК РУз, обжаловал приговор, попросил помощь и участия сотрудников Омбудсмана в судебном процессе. Заключенному разъяснили, что в качестве наказания лишение свободы не будет назначено, если он примет меры для полного возмещения ущерба.
Один из заключенных отметил, что когда он обратился к врачу медотдела колонии по поводу проблем со здоровьем, ему своевременно оказали необходимую медицинскую помощь и претензий к питанию у него нет.
В ходе мониторинга выяснилось, что в лечебно-профилактическом отделении колонии вакантны должности дерматовенеролога и психолога.
В ходе осмотра помещений, предназначенных для проведения следствия, было установлено, что помещения данной категории оборудованы видеонаблюдением и что адвокаты могут в любой момент запросить видеоматериалы, снятые в ходе следствия по ходатайству адвоката.
В переговорных для адвоката в тюрьме отсутствовали видеокамеры, и было установлено, что теперь адвокаты могут беспрепятственно встречаться с заключенными.
В ходе осмотра кухни в учреждении установлено, что по ежемесячному утвержденному начальником колонии меню готовилось питание для заключенных и оно предоставлялось в полном объеме и в соответствии с режимом питания.