Фарғонадаги тергов ҳибсхонасида баъзи шифокорлар ўрни вакант экани аниқланди
2022 йилнинг 28 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Фарғона вилояти минтақавий вакили Алишер Камилов, Фарғона вилояти прокурорининг катта ёрдамчиси О.Собиров ва “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Фарғона вилоят бўлими раҳбари Н.Элчиевалар билан биргаликда вилоятдаги 10-сон тергов ҳибсхонасида бўлиб, у ерда сақланаётган маҳбусларнинг шароитлари билан танишди.
Мониторинг ташрифида тергов ҳибсхонасидаги Вояга етмаганлар билан суҳбатлашилганда ҳибсхонадаги шароитлар ва озиқ-овқат таъминотидан шикоятлар келиб тушмади.
Шунингдек, мониторинг давомида яккама-якка тарзда учрашмоқчи бўлган маҳбус ва маҳкумлар мурожаатлари тингланди. Жумладан, Ш.Б. жиноят ишлари бўйича Қувасой шахар судининг 14.03.2022 йил кунги хукми билан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 167-моддаси 3-қисм “а” банди билан 6 йил 6 ой муддатга озодликдан махрум қилинганлиги, суд ҳукмига нисбатан апелляция шикояти ёзганлиги, ишни кўриб чиқилишида қатнашиб, амалий ёрдам беришни сўраган. Маҳбусга зарарни тўлиқ қоплаш чораларини кўрган тақдирда озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилмаслиги тушунтирилди.
Маҳкумалардан бири соғлиғидаги муаммолар туфайли ҳибсхона тиббиёт бўлими шифокорига мурожаат қилганида унга ўз вақтида керакли муолажалар ўтказилаётгани ва озиқ-овқат таъминотидан ҳам шикояти йўқлигини билдирди.
аниқланишича, ҳибсхонадаги даволаш профилактика-ёрдам кўрсатиш бўлимида шифокор дерматовенеролог ва психолог лавозимлари вакант бўлиб турибти.
Тергов ҳаракатларини ўтказиш учун мўлжалланган хоналарни кўздан кечириш жараёнида, бу тоифадаги хоналар видеокузатув воситалари билан жиҳозлангани ва адвокатлар исталган вақтда адвокатлик сўровномаси билан тергов жараёнларида тасвирга олинган видеоматериалларни талаб қилиб олиши мумкинлиги айтилди.
Ҳибсхонадаги  адвокат билан учрашув хоналари камерадан ҳоли бўлиб, адвокатлар бугунги кунда муассасада сақланаётганлар билан монеликсиз учрашаётганлиги аниқланди.
Муассасадаги ошхона кўздан кечирилганда тергов ҳибсхона бошлиғининг ойлик тасдиқланган менюсига асосан ҳибсхонада сақланаётган маҳкум ва маҳбусларга таомлар тайёрланиб, озиқ-овқат маҳсулотлари тўлиқ ва таомномага мос берилаётгани маълум бўлди.

In the Fergana pre-trial detention center, the staff of some doctors turned out to be vacant
On March 28, 2022, the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Fergana region Alisher Kamilov, the senior assistant to the prosecutor of the Fergana region O. Sobirov and the head of the Fergana regional branch of the Yuksalish national movement Elchieva N. visited pre-trial detention center No. 10 and familiarized with the conditions of detention of detainees.
During the monitoring visit, interviews were held with minors and there were no complaints about the conditions of detention in the pre-trial detention center and food.
During the monitoring, appeals of prisoners and convicts who wished to meet face to face were also heard. Including Sh.B., who was sentenced to 6 years and 6 months in prison by the Kuvasoy City Court on March 14, 2022 under Art. 167, part 3, paragraph “a” of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, appealed the verdict, asked for help and participation of the Ombudsman’s employees in the trial. It was explained to the prisoner that imprisonment would not be imposed as a punishment if he took measures to fully compensate for the damage.
One of the prisoners noted that when he went to the doctor of the medical department of the colony about health problems, he was provided with the necessary medical assistance in a timely manner and he had no complaints about food.
During the monitoring, it turned out that there were vacancies in the medical and preventive department of the colony for the positions of a dermatovenereologist and a psychologist.
During the inspection of the premises intended for the investigation, it was found that the premises of this category are equipped with video surveillance and that advocates can at any time request video materials filmed during the investigation at the request of the lawyer.
There were no video cameras in the advocate's meeting rooms in the prison, and it was found that lawyers can now freely meet with prisoners.
During the inspection of the kitchen in the institution, it was established that according to the monthly menu approved by the head of the colony, food was prepared for the prisoners and it was provided in full and in accordance with the diet.