Омбудсманга ҳомиладорлик ва туғиш таътили пуллари тўлаб берилмаётгани бўйича мурожаат келди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га фуқаро М.Н. ҳомиладорлик ва туғиш таътили пуллари тўлаб берилмаётгани бўйича шикоят қилди.
Аниқланишича фуқаро М.Н. 2021 йилдан буён "Жиззах сув таъминоти" МЧЖнинг Фориш филиалининг Мурожаатлар бўлими, ижро интизоми мутахассиси сифатида ишлаб келгани ва 2023 йил сентябр ойида ҳомиладорлик ва туғруқ таътилига чиққан. Ушбу масалада 2 ойдан буён бир неча бор жамиятнинг Фориш филиали бош ҳисобчисига мурожаат қилганда, тушум режаси бажарилмагани учун кечикаётгани айтилган.
Мазкур масала Омбудсман назоратига олиниб, мурожаатчининг ҳуқуқларини тиклаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигига мурожаат қилинди. Натижада "Жиззах Сув таъминоти" МЧЖ томонидан фуқаро М.Н. пластик картасига ҳомиладорлик ва туғиш таътили нафақаси тўлиқ ўтказиб берилди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 404-моддасига кўра, аёлга туғруққача 70 календарь кун ҳамда туғруқдан кейин 56 календарь кун (туғиш қийин кечган ёхуд икки ёки ундан ортиқ бола туғилган тақдирда етмиш календарь кун) ҳомиладорлик ва туғиш таътили берилиб, қонунчиликда белгиланган, лекин ўртача ойлик иш ҳақининг етмиш беш фоизидан кам бўлмаган миқдорда нафақа тўланади.
Ҳомиладорлик ва туғиш таътили аёлга жамланган ҳолда ҳисоблаб чиқарилиб, туғруққача ҳақиқатда фойдаланилган кунлар сонидан қатъи назар, тўлиқ берилади.

Поступило обращение к омбудсмену по поводу невыплаты пособия по беременности и родам
Гражданка М.Н. пожаловалась к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) на неоплату отпуска по беременности и родам.
Установлено, что гражданка М.Н. С 2021 года работает в Форишском филиале ООО "Жиззах сув таъминоти” и вышла в декретный отпуск в сентябре 2023 года. По этому поводу, за последние 2 месяца гражданка несколько раз обращалась к главному бухгалтеру, однако из-за задержания план выплат не выполнен.
Этот вопрос был взят на контроль Омбудсмена, а в Министерство занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан было подано обращение  о восстановлении прав заявителя. В результате гражданке М.Н. на ее пластиковую карту полностью переведено более 8 миллионов сумов пособия по беременности и родам.
Для справки: согласно статье 233 Трудового кодекса Республики Узбекистан женщинам предоставляется пособия по беременности и родам продолжительностью 70 календарных дней до родов и 56 календарных дней после родов (семьдесят календарных дней в случае затруднений с родами или при рождении или наличии двух и более детей) выплачиваются пособия по социальному страхованию.
Отпуск по беременности и родам исчисляется совокупно и предоставляется женщине полностью независимо от того, сколько дней такого отпуска фактически использовано до родов.