Омбудсманга ҳомиладорлик ва туғиш таътили пуллари тўлаб берилмаётгани бўйича мурожаат келди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га фуқаро М.Н. ҳомиладорлик ва туғиш таътили пуллари тўлаб берилмаётгани бўйича шикоят қилди.
Аниқланишича фуқаро М.Н. 2021 йилдан буён "Жиззах сув таъминоти" МЧЖнинг Фориш филиалининг Мурожаатлар бўлими, ижро интизоми мутахассиси сифатида ишлаб келгани ва 2023 йил сентябр ойида ҳомиладорлик ва туғруқ таътилига чиққан. Ушбу масалада 2 ойдан буён бир неча бор жамиятнинг Фориш филиали бош ҳисобчисига мурожаат қилганда, тушум режаси бажарилмагани учун кечикаётгани айтилган.
Мазкур масала Омбудсман назоратига олиниб, мурожаатчининг ҳуқуқларини тиклаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигига мурожаат қилинди. Натижада "Жиззах Сув таъминоти" МЧЖ томонидан фуқаро М.Н. пластик картасига ҳомиладорлик ва туғиш таътили нафақаси тўлиқ ўтказиб берилди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 404-моддасига кўра, аёлга туғруққача 70 календарь кун ҳамда туғруқдан кейин 56 календарь кун (туғиш қийин кечган ёхуд икки ёки ундан ортиқ бола туғилган тақдирда етмиш календарь кун) ҳомиладорлик ва туғиш таътили берилиб, қонунчиликда белгиланган, лекин ўртача ойлик иш ҳақининг етмиш беш фоизидан кам бўлмаган миқдорда нафақа тўланади.
Ҳомиладорлик ва туғиш таътили аёлга жамланган ҳолда ҳисоблаб чиқарилиб, туғруққача ҳақиқатда фойдаланилган кунлар сонидан қатъи назар, тўлиқ берилади.

An appeal to the Ombudsman concerning non-payment of maternity benefits
Citizen M.N. complained to The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) about the non-payment of maternity leave.
It was found that citizen M.N. has been working in Forish branch of "Jizzah Suv Ta'minoti" Ltd. since 2021 and in September 2023 she went on maternity leave. On this occasion, during the last 2 months, the citizen has addressed the chief accountant several times, but due to the delay, the payment plan has not been fulfilled.
The matter was referred to the Ombudsman, and an appeal was filed with the Ministry of Employment and Poverty Reduction of  the Republic of Uzbekistan. As a result, more than 8 million sums of maternity benefits were fully transferred to citizen M.N. on her plastic card.
For information: under article 233 of the Labor Code, women are entitled to maternity benefits for 70 calendar days before childbirth and 56 calendar days after childbirth (seventy calendar days in the case of difficult childbirth in the case of the birth or presence of two or more children), social insurance benefits are paid.
Maternity leave is calculated cumulatively and is granted to a woman in full, regardless of how many days of such leave are actually used before the birth.