Ноқонуний ишдан бўшатилган 4 нафар мурожаатчи ишга тикланди ва улар фойдасига 83 млн сўм ундирилди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га 4 нафар фуқаро Кадастр агентлигининг Жиззах вилоят бошқармасидан асоссиз ишдан бўшатилганликлари сабабли ишга тиклашда  ёрдам сўраб мурожаат қилишди.
Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ҳолатни жойига чиқиб ўрганиш  учун Омбудсманнинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили Ўткир Жўраевга юборилди. Ҳолат Жиззах вилоят камбағалликни қисқартириш ва Бандлик бош бошқармаси Давлат меҳнат назорат инспекцияси ходимлари билан ўрганилганда аниқланишича, 4 нафар мурожаатчи иш жойида штатлар қисқартирилганлиги важи билан ишдан бўшатилган, лекин, бу жараён меҳнат қонунчилигига мувофиқ амалга оширилмаган.
Шундан сўнг, мурожаатчиларни ишга тиклаш ва ойлик маоши ҳамда маънавий зарарларни ундириш бўйича фуқаролар манфаатида судга даъво ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Жиззах тумналараро судининг тегишли ҳал қилув қарори билан даъво қаноатлантирилди. 4 нафар мурожаатчи олдинги эгаллаб турган лавозимлари учун бўш штатлар мавжуд эмаслиги сабабли, уларга тенглаштирилган ва юқори бўлган вазифаларга тикланди. Шунингдек, уларнинг ҳар бирига ўртача 15 млн сўмга яқин ойлик иш ҳақлари ҳамда 6 млн сўмдан маънавий зарар, жами  83 млн сўмга яқин сумма ундирилди.

4 незаконно уволенных заявителя восстановлены на рабочих местах и в их пользу взыскано 83 млн сумов – Омбудсман
4 гражданина обратились к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) с просьбой о помощи в восстановление в должности в связи с их необоснованным увольнением из Джизакского областного управления Агентства по кадастру.
Данное обращение было взято под контроль Омбудсмана и направлено Региональному представителю Омбудсмана в Джизакской области Уткиру Джураеву для выяснения ситуации на месте. При расследовании ситуации с сотрудниками Государственной инспекции по контролю труда Главного управления занятости и сокращения бедности Джизакской области было установлено, что 4 заявителя были уволены в связи с сокращением штата на рабочем месте, однако данный процесс не был осуществлен в соответствии с трудовым законодательством.
После этого в суд был подан иск в пользу граждан о восстановлении заявителей на рабочем месте и взыскании их месячной заработной платы и морального вреда.
Иск удовлетворен соответствующим решением Джизакского межрайонного суда по гражданским делам. В связи с отсутствием штата на прежних должностях, 4 заявителя восстановлены на приравненных и вышестоящих должностях. Также, каждый из них получил выплату среднемесячной зарплаты около 15 млн сумов и морального ущерба в размере 6 млн сумов, в общей сложности выплачено около 83 млн сумов.