Ноқонуний ишдан бўшатилган 4 нафар мурожаатчи ишга тикланди ва улар фойдасига 83 млн сўм ундирилди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га 4 нафар фуқаро Кадастр агентлигининг Жиззах вилоят бошқармасидан асоссиз ишдан бўшатилганликлари сабабли ишга тиклашда  ёрдам сўраб мурожаат қилишди.
Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ҳолатни жойига чиқиб ўрганиш  учун Омбудсманнинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили Ўткир Жўраевга юборилди. Ҳолат Жиззах вилоят камбағалликни қисқартириш ва Бандлик бош бошқармаси Давлат меҳнат назорат инспекцияси ходимлари билан ўрганилганда аниқланишича, 4 нафар мурожаатчи иш жойида штатлар қисқартирилганлиги важи билан ишдан бўшатилган, лекин, бу жараён меҳнат қонунчилигига мувофиқ амалга оширилмаган.
Шундан сўнг, мурожаатчиларни ишга тиклаш ва ойлик маоши ҳамда маънавий зарарларни ундириш бўйича фуқаролар манфаатида судга даъво ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Жиззах тумналараро судининг тегишли ҳал қилув қарори билан даъво қаноатлантирилди. 4 нафар мурожаатчи олдинги эгаллаб турган лавозимлари учун бўш штатлар мавжуд эмаслиги сабабли, уларга тенглаштирилган ва юқори бўлган вазифаларга тикланди. Шунингдек, уларнинг ҳар бирига ўртача 15 млн сўмга яқин ойлик иш ҳақлари ҳамда 6 млн сўмдан маънавий зарар, жами  83 млн сўмга яқин сумма ундирилди.

4 illegally dismissed applicants are reinstated and 83 million sums are recovered in their favour – Ombudsman
4 citizens appealed to The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) has received application from 4 citizens seeking for assistance in reinstating them in connection with their unjustified dismissal from the Jizzakh regional department of the Cadastre Agency.
This application was taken under the supervision of the Ombudsperson and forwarded to Mr Utkir Juraev,  Regional Representative of the Ombudsperson in Jizzakh region to study the situation on field. During the investigation along with the employees of the State Labour Inspectorate of the Jizzakh Regional Department for Employment and Poverty Reduction, it was found that 4 applicants were dismissed due to staff reduction at the workplace, but this process was not carried out in accordance with the labour legislation.
Thereafter, a lawsuit in the interest of applicants was filed with the court to reinstate the applicants’ to work and recover one month's salaries and moral damages.
The claim was satisfied by the relevant decision of the Jizzakh inter-district civil court. 4 applicants were reinstated to the equivalent and higher positions due to lack of vacancies in their former positions. Also, each of them received an average monthly salary of about 15 mln sums and moral damages in the amount of 6 mln sums, a total of about 83 mln ums were compensated.