Бир гуруҳ фуқароларнинг тиббий хизматдан фойдаланиш ҳуқуқлари таъминланди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили Алишер Камиловга Вилоятнинг Қувасой шаҳар, «Қалача» МФЙ фуқаролари маҳаллада қишлоқ врачлик пункти бўлмаганлиги сабабли, тиббий хизматдан фойдаланиш учун узоқ масофа босиб ўтишга мажбур бўлаётганликларидан шикоят қилишди.
Мурожаатчилар  маҳалла фуқаролар йиғинининг фойдаланилмаётган эски биноларини таъмирлаган холда ҚВП очилишини сўраб, кўп маротаба тегишли идораларга мурожаат қилишгани ва ҳеч қандай натижа бўлмаганидан сўнг, Омбудсман институтига келишганлигини маълум қилишган. Маҳаллага яқин жойда ҚВП бўлмагани ёши катталарга ва ҳомиладор ва ёш болалари бўлган аёлларга ноқулайлик туғдираётганлигини билдиришди.
Мазкур мурожаат Омбудсман минтақавий  вакили томонидан назоратга олиниб, фуқароларга тиббий хизматдан фойдаланишлари учун шароит яратилишини сўраб Қувасой шаҳар ҳокимлиги ва Вилоят соғлиқни сақлаш бошқармасига мурожаат қилинди.
Натижада “Қалача” МФИнинг эски фойдаланилмаётган биноларидан бири таъмирланиб, Қалача ҚВП ташкил этилди.

Обеспечены права группы граждан на получение медицинской помощи-омбудсман
Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Ферганской области Алишеру Камилову обратились жители города Кувасай, МФЦ «Калача» в связи с отсутствием в махалле сельского врачебного пункта из за чего они вынуждены передвигаться на большие расстояния для получения медицинской помощи.
Заявители сообщили, что неоднократно обращались в соответствующие органы с просьбой открыть СВП, отремонтировав неиспользуемые старые здания районного собрания граждан, и, не получив результатов, они обратились в институт омбудсмана. Сообщалось, что отсутствие СВП вблизи махалли причиняет неудобства пожилым и беременным женщинам, а также женщинам с маленькими детьми.
Данное обращение было взято под контроль регионального представителя омбудсмана и направлено в хакимият города Кувасай и областное управление здравоохранения с просьбой создать условия для получения гражданами медицинских услуг.
В результате данного обращения было отремонтировано одно из старых неиспользуемых зданий махалли «Калача» и создан Калачинский СВП.