Тиббий ёрдамга муҳтож беморга хизмат кўрсатишдан бош тортган шифокорларга “ҳайфсан” берилди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) 4-сон шаҳар клиник шифохонасининг шифокорларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлган фуқаро мурожаати келиб тушди.
Мурожаатчининг ёзишича, унинг онаси автоҳалокатга учраб, И.Иргашев номли 4-сон шаҳар клиник шифохонасига олиб борилган. Шифохонада биринчи тиббий ёрдам кўрсатилиб Республика нейрохирургия марказига тиббий текширув ўтқазилиши ва муолажалар тайинланиши учун юборилган. Орадан 3 кун ўтгач, нафақада бўлган беморнинг аҳволи оғирлашиб, оғриқ кучайган. Беморнинг яна ўша шифохонага олиб боришганида унинг аҳволи оғир бўлишига қарамай қабул қилинмаган.
Бемор қизининг маълум қилишича, бемор травматолог ва хирург орасида “мени касалим эмас” деган важ билан сарсон қилинган, шифохона ҳамшираси эса улар билан қўпол муомалада бўлиб, беморни ташқарига чиқариб юборган.
Мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ҳолатни ўрганиш ва тегишли чоралар кўрилиши бўйича Соғлиқни сақлаш вазирлигига мурожаат юборилди.
Вазирликнинг жавоб хатида баён этилишича беморга 4-сон ШКШ тиббиёт ходимлари томонидан кўрсатилган тиббий ёрдам амалдаги стандартлар асосида кўрсатилган, лекин рентген текширувида қовурғалардаги дарз кетиш жароҳати мутахассис томонидан аниқланмасдан хатоликка йўл қўйилган. Ҳамширанинг қўпол муомалада бўлганлиги ҳам ўз исботини топган.
Шу муносабат билан, хато ва камчиликларга йўл қўйган 4 нафар тиббиёт ходимларига 4-сон ШКШ маъмурияти томонидан "Ҳайфсан" интизомий жазо чораси қўлланилган.

Doctors who refused to provide medical services to a patient in need of medical assistance were "reprimanded" - Ombudsman
The  Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) received an appeal from a citizen who was dissatisfied with the actions of the doctors of the City Clinical Hospital No. 4.
According to the applicant, his mother had been in a car accident and was taken to the city clinical hospital No. 4. named after I. Irgasheva. The patient received first aid at the hospital and was referred to the Republican Neurosurgical Center for a medical examination and treatment. After 3 days, the condition of the pensioner worsened, the pain intensified. When the patient was taken to the same hospital for the second time, she was not provided with medical care despite her critical health condition.
According to the patient's daughter, the traumatologist and the surgeon did not provided with medical care saying “this is not my illness”, and the nurse behaved rudely with her and kicked her out.
The appeal was taken under the control of the Ombudsman and sent to the Ministry of Health to study the situation and take appropriate measures.
The response letter of the Ministry notes that the medical care provided to the patient by the medical staff of City Clinical Hospital No. 4 was provided on the basis of current standards, but an X-ray examination made an error due to which cracking of the patient's ribs was not detected. The fact of the nurse's rude attitude is proven.
In this regard, the administration of City Clinical Hospital No. 4 applied a disciplinary measure of punishment “Reprimand” to 4 medical workers who made mistakes and shortcomings.