Тиббий ёрдамга муҳтож беморга хизмат кўрсатишдан бош тортган шифокорларга “ҳайфсан” берилди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) 4-сон шаҳар клиник шифохонасининг шифокорларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлган фуқаро мурожаати келиб тушди.
Мурожаатчининг ёзишича, унинг онаси автоҳалокатга учраб, И.Иргашев номли 4-сон шаҳар клиник шифохонасига олиб борилган. Шифохонада биринчи тиббий ёрдам кўрсатилиб Республика нейрохирургия марказига тиббий текширув ўтқазилиши ва муолажалар тайинланиши учун юборилган. Орадан 3 кун ўтгач, нафақада бўлган беморнинг аҳволи оғирлашиб, оғриқ кучайган. Беморнинг яна ўша шифохонага олиб боришганида унинг аҳволи оғир бўлишига қарамай қабул қилинмаган.
Бемор қизининг маълум қилишича, бемор травматолог ва хирург орасида “мени касалим эмас” деган важ билан сарсон қилинган, шифохона ҳамшираси эса улар билан қўпол муомалада бўлиб, беморни ташқарига чиқариб юборган.
Мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ҳолатни ўрганиш ва тегишли чоралар кўрилиши бўйича Соғлиқни сақлаш вазирлигига мурожаат юборилди.
Вазирликнинг жавоб хатида баён этилишича беморга 4-сон ШКШ тиббиёт ходимлари томонидан кўрсатилган тиббий ёрдам амалдаги стандартлар асосида кўрсатилган, лекин рентген текширувида қовурғалардаги дарз кетиш жароҳати мутахассис томонидан аниқланмасдан хатоликка йўл қўйилган. Ҳамширанинг қўпол муомалада бўлганлиги ҳам ўз исботини топган.
Шу муносабат билан, хато ва камчиликларга йўл қўйган 4 нафар тиббиёт ходимларига 4-сон ШКШ маъмурияти томонидан "Ҳайфсан" интизомий жазо чораси қўлланилган.

Врачам, отказавшимся оказывать медицинские услуги пациенту, нуждающемуся в медпомощи, объявлен «выговор» – Омбудсман
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило обращение гражданина, недовольного действиями врачей городскую клиническую больницу №4.
По словам заявителя, его мать попала в автомобильную аварию и была доставлена в городскую клиническую больницу № 4 им. И.Иргашева. В больнице пациентке была оказана первая помощь и она была направлена в республиканский нейрохирургический центр для проведения медицинского осмотра и назначения лечения.  Через 3 дня состояние пенсионерки ухудшилось, боли усилились. Когда пациентку доставили в ту же больницу во второй раз, ей не оказали медицинскую помощь, несмотря на критическое состояние здоровья.
По словам дочери пациентки, травматолог и хирург пациентку не принимали и направляли друг к другу говоря “это не моя болезнь”, а медсестра вела себя с ней грубо и выгнала ее.
Обращение было взято под контроль Омбудсмана и направлено в Министерство здравоохранения для изучения ситуации и принятия соответствующих мер.
В ответном письме Министерства отмечается, что медицинская помощь, оказанная пациенту медицинскими работниками ГКБ № 4, оказана на основании действующих стандартов, но при рентгеновском обследовании допущена ошибка вследствие которого растрескивание ребер пациентки не было обнаружена. Факт грубого отношения медсестры доказана.
В связи с этим к 4 медицинским работникам, допустившим ошибки и недостатки, администрацией ГКБ № 4 применена дисциплинарная мера наказания «Выговор».