Омбудсман томонидан 2021 йилнинг 11 ойида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари бўйича брифинг
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорида Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан гаупвахта, махсус қабулхона, вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, тергов ҳибсхонаси, жазони ижро этиш муассасаси, интизомий қисм ва мажбурий даволаш муассасаларида қийноққа солиш ҳолатларини олдини олиш бўйича мониторинг ташрифларини ўтказиш белгиланган.
Шунга кўра, Омбудсман томонидан Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳи билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга “мониторинг ташрифлари”Ни амалга ошириш тизимли йўлга қўйилиб, 2021 йилнинг 11 ойи давомида 125 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. 2020 йил якунларига кўра ушбу кўрсаткич 71 тани ташкил этган эди.
Ушбу ташрифларнинг 57 таси жазони ижро этиш муассасаларида, 21 таси тергов ҳибсхоналарида, 11 таси Вақтинча сақлаш ҳибсхоналарида, таси Маъмурий қамоққа олинганларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхоналарда, таси Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация этиш марказларида ва таси Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказида ўтказилди.
Бундан ташқари, Омбудсман томонидан жорий йилнинг июль-сентябрь ойларида жамоатчилик вакилларини жалб қилган ҳолда мажбурий даволаш муассасаларига, хусусан Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Самарқанд, Сурхондарё ва Хоразм вилоятлари филиалларининг Мажбурий даволаш бўлимларига ҳамда ушбу вилоятларнинг Руҳий-асаб касалликлари шифохоналарига, Жиноят ишлари бўйича Тошкент ва Хоразм вилоятлари, Тошкент шаҳар ҳамда ушбу вилоятларнинг шаҳар ва туман судлари биносидаги вақтинча ушлаб туриш жойларида мониторинг ташрифлари ўтказилди.
Мониторинг ташрифлари давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда ушлаб турилган 3,5 минг нафарга яқин шахс билан жамоавий учрашувлар ва 738 нафар шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Ташрифларда ёпиқ муассасаларнинг шахсларни сақлаш шароитлари, хусусан яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар учун олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар, коронавирус пандемияси даврида санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ҳамда таълим-тарбия бериш ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Шу билан бир қаторда, Мониторинг ташрифларини амалга ошириш давомида бир қатор камчиликлар аниқланди.
Хусусан, Жиззах ва Хоразм вилоятларига мониторинг давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда хизмат қилаётган ходимларнинг Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳи тўғрисида умумий тушунчаларга эга эмаслиги маълум бўлди.
Шунингдек, Сирдарё, Самарқанд, Сурхондарё ва Хоразм вилоятларидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойлардаги шахсларнинг яшаш шароитларида, озиқ-овқат ҳамда тиббий ва санитария таъминотида камчиликлар аниқланди ва  тайёрланган маълумотлар тегишли мутасадди вазирлик ва идораларга юборилди.
Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратура томонидан тақдим этилган маълумотномаларга кўра, мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликларга йўл қўйган 3 нафар ходимга нисбатан интизомий жазо қўлланилган, 3 нафар ходим Интизомий кенгашларда муҳокама қилинган ва 1 нафар ходим огоҳлантирилган. Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан камчиликларга йўл қўйилгани учун 4 нафар ходимга интизомий жазо берилган ҳамда ушбу камчиликларни бартараф этиш юзасидан чоралар кўрилган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мониторинг ташрифларини амалга ошириш билан бир қаторда ушбу муассасаларда сақланаётган шахслардан ҳамда уларнинг яқин қариндошларидан келиб тушган мурожаатлар ҳам Омбудсман Котибиятининг масъул ходимлари томонидан ўрганилмоқда.
Жорий йилнинг ўн бир ойида Омбудсманга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётганлар ва уларнинг яқин қариндошлари томонидан 2058 та мурожаат келиб тушди. Ушбу мурожаатларнинг 50 фоизга яқини “Омбужсман қутиси” ва Сайёр қабуллар орқали қабул қилинган.
Мурожаатларнинг 574 тасида суд ҳукмидан, 536 тасида суриштирув ва дастлабки тергов ҳаракатлари давомида қабул қилинган қарорлардан шикоят қилинган бўлса, 250 таси суд ҳукмини енгиллаштириш, 121 таси оила аъзоларига кўмак бериш, 117 таси тиббий ёрдам кўрсатиш, 116 таси Омбудсман билан учрашиш, 78 таси бошқа муассасага ўтказиш ва 151 таси бошқа масалаларда йўлланган.
Суриштирув ва дастлабки тергов ҳаракатларининг боришидан келиб тушган шикоятлар юзасидан Омбудсманнинг хатига асосан Бош прокуратура томонидан олиб борилган ўрганишлар натижасига кўра жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 25 та қарор барвақт қабул қилинганлиги аниқланди ва улар бекор қилиниб, қўшимча суриштирув ва терговга қадар текширув ўтказиш белгиланди. 16 та ҳолатда ходимларнинг хатти-ҳаракатларига нисбатан хизмат текшируви ўтказилиши таъминланган.
Тайинланган жазони ёки эҳтиёт чорасини енгиллаштириш юзасидан келиб тушган мурожаатлар бўйича Омбудсман хатига асосан 10 та мурожаат юзасидан тегишли судлар томонидан тайинланган жазолар қонунчиликка мувофиқ енгиллаштирилган ва эҳтиёт чоралар ўзгартирилган.
Шунингдек, маҳкумлар томонидан оиласига кўмак кўрсатиш масаласида келиб тушган мурожаатлар юзасидан тегишли ҳокимликлар томонидан Омбудсманнинг хатига асосан 11 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига ижтимоий-моддий кўмак кўрсатилган ҳамда 13 нафар маҳкум истисно тариқасида яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги жазони ижро этиш колониясига кўчирилган.

Briefing on monitoring visits to closed facilities for persons with restricted freedom of movement conducted by the Ombudsman for 11 months of 2021
As is known, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture” dated June 26, 2021, the Ombudsman and his public groups for the detection and prevention torture should conduct monitoring visits to guardhouses, special reception centers, temporary detention centers, pre-trial detention centers, penitentiary institutions, disciplinary units and medical institutions of compulsory treatment in order to prevent cases of torture.
In accordance with this, the Ombudsman, together with the public group for the detection and prevention torture, systematically conducts "monitoring visits" to places of detention of persons with restricted freedom of movement and 125 monitoring visits were conducted in 11 months of 2021 (at the end of 2020, the number of such visits was only 71).
57 of these monitoring visits were made to penitentiary institutions, 21 - to pre-trial detention centers, 11 - to temporary detention centers, 5 - to special reception centers for administrative detainees, 5 - to rehabilitation centers for persons without a fixed place of residence and 1 - to the center of social and legal assistance for minors.
In addition, from July to September of this year, the Ombudsman, with the involvement of representatives of the public, carried out monitoring visits to medical institutions of compulsory treatment, in particular, to the branches of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Narcology in the Samarkand, Surkhandarya and Khorezm regions, as well as to the psychiatric hospitals of these regions and to temporary detention centers in the buildings of city and district courts in the Tashkent and Khorezm regions and the city of Tashkent.
During the monitoring visits, group meetings were held with more than 3,500 detainees and individual conversations were organized with 738 detainees in places of detention of persons with restricted freedom of movement.
Also during the visits, the conditions of detention of persons in closed institutions were studied, in particular, living conditions, food and work, the state and quality of medical care, awareness-raising activities carried out for persons with restricted freedom of movement, compliance with sanitary and hygienic rules during the coronavirus pandemic , education and more.
At the same time, a number of shortcomings were identified during the monitoring visits.
In particular, during the monitoring visits in Jizzakh and Khorezm regions, it was found that the employees working in places of detention of persons with restricted freedom of movement have no general idea about the Ombudsman and the public group under his authority.
Also, in Syrdarya, Samarkand, Surkhandarya and Khorezm, shortcomings in housing conditions, nutrition, medical and sanitary provision of persons with restricted freedom of movement were identified and the prepared information was sent to the relevant ministries and departments.
According to the information provided by the Ministry of Internal Affairs and the General Prosecutor's Office, disciplinary measures were taken against 3 employees who made deficiencies identified during the monitoring visits, the cases of 3 employees were discussed at the Disciplinary Boards and 1 employee was cautioned. In addition, the Ministry of Health imposed disciplinary sanctions on 4 employees for deficiencies and took measures to address the shortcomings.
Along with conducting monitoring visits to places of detention of persons with restricted freedom of movement, the responsible employees of the Ombudsman's Secretariat also study appeals received from persons detained in these institutions and their close relatives.
For eleven months of this year, the Ombudsman received 2,058 appeals from persons detained in places with restricted freedom of movement and their close relatives. About 50 percent of these appeals were received through the Ombudsman's Box and during mobile receptions.
574 of these appeals contained complaints against the court decision, 536 contained complaints on decisions made during the initial inquiry and pre-trial investigation and 250 were with a request to mitigate the court sentence, 121 to provide assistance to family members, 117 to provide medical assistance, 116 to organize a meeting with the Ombudsman, 78 on referrals to other institutions and 151 on other issues.
According to the results of the investigation carried out by the General Prosecutor's Office on the basis of the Ombudsman's letter on the appeals received during the initial inquiry and pre-trial investigation, it was discovered that 25 decisions to refuse to initiate a criminal case were taken ahead of schedule, they were canceled, and an additional investigation was ordered. In 16 cases, an internal investigation of the actions of employees was carried out.
On the basis of the Ombudsman's letter on appeals for commutation of a sentence or a measure of restraint, in 10 cases the sentences passed by the courts were mitigated in accordance with the law and the measures of restraint were changed.
Also, according to the letter of the Ombudsman, the relevant local executive authorities responded to the requests of convicts to provide assistance to their families and family members of 11 convicts were provided with social and material assistance, and 13 convicts, as an exception, were transferred to a penal colony in an area close to their place of residence