Омбудсман томонидан 2021 йилнинг 11 ойида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари бўйича брифинг
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорида Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан гаупвахта, махсус қабулхона, вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, тергов ҳибсхонаси, жазони ижро этиш муассасаси, интизомий қисм ва мажбурий даволаш муассасаларида қийноққа солиш ҳолатларини олдини олиш бўйича мониторинг ташрифларини ўтказиш белгиланган.
Шунга кўра, Омбудсман томонидан Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳи билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга “мониторинг ташрифлари”Ни амалга ошириш тизимли йўлга қўйилиб, 2021 йилнинг 11 ойи давомида 125 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. 2020 йил якунларига кўра ушбу кўрсаткич 71 тани ташкил этган эди.
Ушбу ташрифларнинг 57 таси жазони ижро этиш муассасаларида, 21 таси тергов ҳибсхоналарида, 11 таси Вақтинча сақлаш ҳибсхоналарида, таси Маъмурий қамоққа олинганларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхоналарда, таси Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация этиш марказларида ва таси Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказида ўтказилди.
Бундан ташқари, Омбудсман томонидан жорий йилнинг июль-сентябрь ойларида жамоатчилик вакилларини жалб қилган ҳолда мажбурий даволаш муассасаларига, хусусан Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Самарқанд, Сурхондарё ва Хоразм вилоятлари филиалларининг Мажбурий даволаш бўлимларига ҳамда ушбу вилоятларнинг Руҳий-асаб касалликлари шифохоналарига, Жиноят ишлари бўйича Тошкент ва Хоразм вилоятлари, Тошкент шаҳар ҳамда ушбу вилоятларнинг шаҳар ва туман судлари биносидаги вақтинча ушлаб туриш жойларида мониторинг ташрифлари ўтказилди.
Мониторинг ташрифлари давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда ушлаб турилган 3,5 минг нафарга яқин шахс билан жамоавий учрашувлар ва 738 нафар шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Ташрифларда ёпиқ муассасаларнинг шахсларни сақлаш шароитлари, хусусан яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар учун олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар, коронавирус пандемияси даврида санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ҳамда таълим-тарбия бериш ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Шу билан бир қаторда, Мониторинг ташрифларини амалга ошириш давомида бир қатор камчиликлар аниқланди.
Хусусан, Жиззах ва Хоразм вилоятларига мониторинг давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда хизмат қилаётган ходимларнинг Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳи тўғрисида умумий тушунчаларга эга эмаслиги маълум бўлди.
Шунингдек, Сирдарё, Самарқанд, Сурхондарё ва Хоразм вилоятларидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойлардаги шахсларнинг яшаш шароитларида, озиқ-овқат ҳамда тиббий ва санитария таъминотида камчиликлар аниқланди ва  тайёрланган маълумотлар тегишли мутасадди вазирлик ва идораларга юборилди.
Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратура томонидан тақдим этилган маълумотномаларга кўра, мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликларга йўл қўйган 3 нафар ходимга нисбатан интизомий жазо қўлланилган, 3 нафар ходим Интизомий кенгашларда муҳокама қилинган ва 1 нафар ходим огоҳлантирилган. Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан камчиликларга йўл қўйилгани учун 4 нафар ходимга интизомий жазо берилган ҳамда ушбу камчиликларни бартараф этиш юзасидан чоралар кўрилган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мониторинг ташрифларини амалга ошириш билан бир қаторда ушбу муассасаларда сақланаётган шахслардан ҳамда уларнинг яқин қариндошларидан келиб тушган мурожаатлар ҳам Омбудсман Котибиятининг масъул ходимлари томонидан ўрганилмоқда.
Жорий йилнинг ўн бир ойида Омбудсманга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётганлар ва уларнинг яқин қариндошлари томонидан 2058 та мурожаат келиб тушди. Ушбу мурожаатларнинг 50 фоизга яқини “Омбужсман қутиси” ва Сайёр қабуллар орқали қабул қилинган.
Мурожаатларнинг 574 тасида суд ҳукмидан, 536 тасида суриштирув ва дастлабки тергов ҳаракатлари давомида қабул қилинган қарорлардан шикоят қилинган бўлса, 250 таси суд ҳукмини енгиллаштириш, 121 таси оила аъзоларига кўмак бериш, 117 таси тиббий ёрдам кўрсатиш, 116 таси Омбудсман билан учрашиш, 78 таси бошқа муассасага ўтказиш ва 151 таси бошқа масалаларда йўлланган.
Суриштирув ва дастлабки тергов ҳаракатларининг боришидан келиб тушган шикоятлар юзасидан Омбудсманнинг хатига асосан Бош прокуратура томонидан олиб борилган ўрганишлар натижасига кўра жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 25 та қарор барвақт қабул қилинганлиги аниқланди ва улар бекор қилиниб, қўшимча суриштирув ва терговга қадар текширув ўтказиш белгиланди. 16 та ҳолатда ходимларнинг хатти-ҳаракатларига нисбатан хизмат текшируви ўтказилиши таъминланган.
Тайинланган жазони ёки эҳтиёт чорасини енгиллаштириш юзасидан келиб тушган мурожаатлар бўйича Омбудсман хатига асосан 10 та мурожаат юзасидан тегишли судлар томонидан тайинланган жазолар қонунчиликка мувофиқ енгиллаштирилган ва эҳтиёт чоралар ўзгартирилган.
Шунингдек, маҳкумлар томонидан оиласига кўмак кўрсатиш масаласида келиб тушган мурожаатлар юзасидан тегишли ҳокимликлар томонидан Омбудсманнинг хатига асосан 11 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига ижтимоий-моддий кўмак кўрсатилган ҳамда 13 нафар маҳкум истисно тариқасида яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги жазони ижро этиш колониясига кўчирилган.

Брифинг по мониторинговым визитам в закрытые учреждения содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, проведенным Омбудсманом за 11 месяцев 2021 года
Как известно, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток», Омбудсман и общественные группы по выявлению и предотвращению случаев пыток при нем должны проводить мониторинговые визиты в гауптвахты, специальные приемные, изоляторы временного содержания, следственные изоляторы, пенитенциарные учреждения, дисциплинарные части и медицинские учреждения принудительного лечения с целью предотвращения случаев пыток.
В соответствии с этим, Омбудсман совместно с общественной группой по выявлению и предупреждению случаев пыток систематически проводит «мониторинговые визиты» в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, и за 11 месяцев 2021 года было совершено 125 мониторинговых визитов (по итогам 2020 года данный показатель составил всего 71).
57 из этих мониторинговых визитов были совершены в пенитенциарные учреждения, 21 – в следственные изоляторы, 11 – в изоляторы временного содержания, 5 – в специальные приемные центры для задержанных в административном порядке, 5 – в реабилитационные центры для лиц без определенного места жительства и 1 – в центр социально-правовой помощи для несовершеннолетних.
Кроме того, с июля по сентябрь текущего года Омбудсман с привлечением представителей общественности осуществила мониторинговые визиты в медицинские учреждения принудительного лечения, в частности, в филиалы Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии в Самаркандской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях, а также в психиатрические больницы этих областей, в изоляторы временного содержания в зданиях городских и районных судов в Ташкентской и Хорезмской областях и городе Ташкент.
В ходе мониторинговых визитов были проведены групповые встречи с более 3500 задержанными и индивидуальные беседы с 738 задержанными в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
Во время визитов были изучены условия содержания лиц в закрытых учреждениях, в частности, условия проживания, питания и труда, состояние и качество медицинского обслуживания, духовно-просветительская работа, проводимая для лиц с ограниченной свободой передвижения, соблюдение санитарно-гигиенических правил во время пандемии коронавируса, образование и другое.
Вместе с этим, в ходе мониторинговых визитов был выявлен ряд недостатков.
В частности, в ходе мониторинга в Джизакской и Хорезмской областях было обнаружено, что сотрудники, работающие в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, не имеют общего представления об Омбудсмане и общественной группе при нем.
Также, в Сырдарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях выявлены недостатки в жилищных условиях, питании, медико-санитарном обеспечении лиц с ограниченной свободой передвижения и подготовленная информация направлена в соответствующие министерства и ведомства.
Согласно справкам, предоставленным Министерством внутренних дел и Генеральной прокуратурой, дисциплинарные меры были приняты в отношении 3 сотрудников, допустивших недостатки, выявленные в ходе мониторинговых визитов, дела 3 сотрудников были обсуждены на Дисциплинарных советах и 1 сотрудник был предупрежден. Кроме того, Министерство здравоохранения наложило дисциплинарные взыскания на 4 сотрудников за недостатки и приняло меры по устранению этих недостатков.
Наряду с проведением мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, ответственными сотрудниками Секретариата Омбудсмана также изучаются обращения, поступившие от лиц, содержащихся в данных учреждениях и их близких родственников.
За одиннадцать месяцев текущего года к Омбудсману поступило 2058 обращений от лиц, содержащихся в местах с ограниченной свободой передвижения и их близких родственников. Около 50 процентов этих обращений было получено через “Ящик Омбудсмана” и во время мобильных приемов.
Если 574 из этих обращений содержали жалобы на решение суда, 536 на решения, принятые в ходе дознания и предварительного следствия, то 250 были с просьбой по смягчению приговора суда, 121 по оказанию помощи членам семьи, 117 по оказанию медицинской помощи, 116 об организации встречи с Омбудсманом, 78 о направлении обращений в другие учреждения и 151 по другим вопросам.
По результатам расследования, проведенного Генеральной прокуратурой на основании письма Омбудсмана по жалобам, поступившим в ходе дознания и предварительного следствия, было установлено, что 25 решений об отказе в возбуждении уголовного дела были приняты досрочно, они были отменены, и назначено проведение дополнительного расследования. В 16 случаях была осуществлена служебная проверка действий сотрудников.
На основании письма Омбудсмана по обращениям о смягчении приговора или меры пресечения, в 10 случаях приговоры, вынесенные судами, были смягчены в соответствии с законом и были изменены меры пресечения.
Также, согласно письму Омбудсмана, соответствующие органы исполнительной власти на местах ответили на просьбы осужденных об оказании помощи их семьям и членам семей 11 осужденных оказана социальная и материальная помощь, а 13 осужденных в виде исключения переведены в исправительную колонию в районе, близком к месту их проживания.