Венгрия Республикасининг Асосий ҳуқуқлар комиссари Акос Козма таклифига биноан Венгрияга ташриф буюрган делегация аъзолари 2023 йилнинг 18 май куни Миллий полиция Бош бошқармаси ва Венгрия пенитенциар хизмати миллий штаб-квартираси вакиллари билан учрашишди.
Хизмат сафари доирасида делегация аъзолари Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазирлигида хавфсизлик сиёсати бўйича Давлат вазири Петер Старай билан ҳам учрашишди.
Ўз навбатида, Петер Старай, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Венгрия давлатига қилган ташрифи якунларига кўра, мамлакатларнинг ишбилармон доиралари вакиллари билан аниқ инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш режалари кўриб чиқилиб, салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланганини, ушбу сафар Ўзбекистон ва Венгрия алоқаларининг янада мустаҳкамланишига хизмат қилишини билдирди.
Шунингдек, мезбон Венгрия туркий тилли давлатлар мамлакатлари Омбудсмани институтлари ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор эканлигини таъкидлади.
Шу куни Ўзбекистон Парламенти Омбудсмани Феруза Эшматова Венгрия Республикаси Асосий ҳуқуқлар комиссари Акос Козма томонидан ташкил этилган Туркий тилли Омбудсман ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар раҳбарларининг биринчи расмий конференциясида иштирок этди.
Тадбирда Венгрия, Озарбайжон, Туркия ва Қозоғистон Омбудсманлари институтлари вакиллари, шунингдек, Венгриядаги ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакиллари ва бошқалар иштирок этишди.
Ф.Эшматова ўз нутқида мамлакатимизда сўнгги йилларда олиб борилаётган ислоҳотлар, Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, жумладан мурожаатлар билан ишлаш, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ҳамда халқаро ҳамкорлик борасида фаолияти билан таништирди.
Мазкур конференция Венгрия Республикасига амалга оширилган хизмат сафарини якунлаб берди. Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон ва Қозоғистон Омбудсман институтлари вакилларидан иборат делегация аъзолари 16-19 май кунлари Венгриянинг бир қанча ҳудудларида бўлиб, Венгрия Омбудсмани ва унинг ҳудудий бўлимлари ҳамда мамлакатдаги жазони ижро этиш муассасалари ва ҳуқуқни муҳофаза қилуви органлар фаолияти билан танишди.
Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари институтлари ўртасидаги инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг рамзий белгиси сифатида Венгрия, Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон ва Қозоғистон давлатлари вакилларининг кўчат экиш маросими ҳам бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Омбудсмани томонидан Чинор – умрибоқий дарахти экилди.

В Будапеште прошла первая встреча омбудсменов тюркоязычных стран
Как мы сообщали ранее, 16-19 мая 2023 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман)  Ф.Эшматова совместно с Омбудсменами Турции, Азербайджана и Казахстана посетила Венгерскую Республику.
18 мая 2023 года члены делегации, посетившей Венгрию по приглашению Уполномоченного по основным правам Венгерской Республики Акоса Козмы, встретились с представителями Главного управления национальной полиции и Национального Главного управления Пенитенциарной службы Венгрии.
В рамках официального визита члены делегации также встретились с государственным министром по политике безопасности Министерства иностранных дел и торговли Венгрии Петером Стараем.
В свою очередь Петер Старай сообщил, что по итогам визита Президента Республики Узбекистан в Венгрию с представителями деловых кругов стран обсуждены планы по реализации конкретных инвестиционных проектов, подписан пакет важных документов, и этот визит послужит дальнейшему укреплению отношений между Узбекистаном и Венгрией.
Принимающая сторона также отметила, что Венгрия заинтересована в развитии взаимного сотрудничества в сфере прав человека между институтами омбудсмена тюркоязычных стран.
В этот день Омбудсман Парламента Узбекистана Феруза Эшматова приняла участие в первой официальной конференции руководителей тюркоязычных омбудсменов и национальных правозащитных учреждений, организованной Уполномоченным по основным правам Венгерской Республики Акосом Козмой.
В мероприятии приняли участие представители институтов омбудсманов Венгрии, Азербайджана, Турции и Казахстана, а также представители правоохранительных органов Венгрии и другие.
В своем выступлении Ф.Эшматова особо отметила реформы, проводимые в нашей стране за последние годы, основные направления деятельности института омбудсмана, в том числе работу с обращениями, сотрудничество с институтами гражданского общества, мониторинговые посещения закрытых учреждений с ограничением свободы передвижения, а также международное сотрудничество.
Эта конференция завершила деловую поездку в Венгерскую Республику. 16-19 мая члены делегации в составе представителей институтов омбудсмана Узбекистана, Турции, Азербайджана и Казахстана посетили несколько регионов Венгрии и ознакомились с деятельностью венгерского омбудсмена и его региональных управлений, а также пенитенциарные учреждения и правоохранительные органы.
В знак дальнейшего укрепления сотрудничества в области обеспечения прав человека между институтами омбудсменов тюркоязычных государств состоялась также церемония посадки саженцев представителями Венгрии, Узбекистана, Турции, Азербайджана и Казахстана. Омбудсманом Узбекистана было посажено долголетнее дерево - платан.