Ушбу халқаро тадбирни ташкил этишдан мақсад Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни жаҳон ҳамжамиятига етказиш, ёшларни, ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий муҳофаза қилиш, улар ҳуқуқларини таъминлаш Омбудсманнинг Миллий превентив механизм доирасида жамоатчилик вакиллари билан биргаликда тергов изолятори ва жазони ўташ муассасаларига “мониторинг ташрифлари”ни амалга ошириш тизимини ҳамда қонун ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш ва бу борадаги миллий ва хорижий тажрибаларни ўрганиш юзасидан тадбир иштирокчиларига маълумотларни етказиш ҳисобланади.
Тадбирда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, элчи Пьер Фон Аркс Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш соҳасида муҳим ислоҳотлар амалга оширилгани ва бу борада Омбудсман институти демократик жамиятни ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Шунингдек, элчи БМТнинг ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенциясини Ўзбекистон Республикаси томонидан ратификация қилиниши мамлакатнинг имконияти чекланган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларга тенг имкониятлар яратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётганининг аниқ кўрсаткичи эканини қайд этди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари Ришард Коменда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Омбудсман институти билан унинг мустақиллиги ва қонунчилик асосларини мустаҳкамлаш ҳамда унинг Париж тамойилларига риоя этилиши бўйича фаол иш олиб бораётганини таъкидлади. “БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Ўзбекистон Парламент Омбудсманига Миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасаларининг Глобал альянси томонидан «Б» мақомини берилишида кўмаклашди ва бу жуда муҳим қадам бўлди. Ҳозирда Омбудсман институти «А»мақомини олишида ҳам қўллаб-қувватлашга тайёрмиз” - деди Ришард Коменда.
Таиланд қироллиги Бош Омбудсмани Сомсак Сувансуджарит ўз сўзида Ўзбекистондаги ислоҳотларни ижобий баҳолаб, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) халқаро тадбирда инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг барча йўналишлари, жумладан ёшлар, ногиронлиги бўлган шахслар ва пенитенциар муассасаларда сақланаётганлар ҳуқуқларининг қамраб олингани учун миннатдорлик билдирди. Шунингдек, Таиландда Омбудсман институти ўз навбатида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш фаолиятининг асосий йўналишларидан бири сифатида белгилаб олганини қайд этди. Унинг қайд этишича, Таиланд Омбудсман аппарати мажбурий таълим олганидан кейин ўқишни давом эттира олмайдиган ёшларга касбий кўникмалар беришга қаратилган лойиҳаларни ишлаб чиққан. Ушбу лойиҳалар доирасида тренинглар ташкил этилиб, унда иштирок этган ёшлар кейинчалик иш жойлари билан таъминланмоқда.
Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татьяна Москалькова,
-Омбудсман институтининг ташкил этилиши мамлакатларда демократия ва фаол фуқаролик жамиятини шакллантириш ҳамда инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишдаги муҳим қадам саналади. Омбудсман демократик давлат органи ҳисобланиб, фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлайди. У ҳукуматга инсон ҳуқуқларини таъминлаш тизимини такомиллаштириш, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича тўғридан тўғри тавсия бериши ва қаерда қандай камчиликларга йўл қўйилгани ва уларни бартараф этиш йўлларини кўрсатиши мумкин. Тегишли давлат органлари унинг тавсияларини эшитиши ва уларни инобатга олиши керак. Албатта, Ўзбекистон Президентининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил мавқеи ва фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўллаб-қувватлашлари жуда аҳамиятлидир.
Туркия Бош Омбудсмани Шереф Малкоч Омбудсман институтининг 27 йиллиги билан табриклаб, келгусидаги ишларига улкан муваффақиятлар тилади. У иштирокчилар эътиборини имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларининг ҳимоя қилинишининг долзарб жихатларига қаратди. Унинг сўзларига кўра, ногиронлиги бўлган шахслардан келиб тушган барча мурожаатлар имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан шуғулланадиган Омбудсман томонидан алоҳида назоратга олинади.
Венгрия Республикасининг асосий ҳуқуқлари бўйича комиссари (Омбудсман) Акос Козма, унинг аппарати ногиронлар учун зарур шарт-шароитларни яратиш жараёнида, шу жумладан, жамоат транспортидан фойдаланиш ва маъмурий муассасаларга кириш билан боғлиқ қулай шарт-шароитларни таъминлашда фаол иштирок этмоқда. У Венгрия Омбудсман аппаратининг имкониятлари чекланган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги тажрибасини бўлишишга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, тадбирда сўзга чиққан Озарбайжон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Сабина Алиева ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларининг ҳимоясига эътиборни кучайтирганига тўхталди. Унинг сўзларига кўра Озарбайжонда 2018 йилда имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича янги қонун қабул қилинган ва унда унда қадр-қимматни камситувчи атамалар бошқа терминлар билан алмаштирилган. Шунингдек, Озарбайжон Омбудсманининг аппаратида имконияти чекланган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича таркибий бўлинма фаолият кўрсатаётганига иштирокчилар эътиборини тортди.
“Имкониятларга чекланган фуқаролар ҳали ҳам муайян муаммоларга дуч келмоқда” - деди Сербия Республикасидаги фуқаролар ҳимоячиси Зоран Пасалич. У бу борада давлат бошқарувининг ваколатли органлари билан ҳамкорликка, айниқса, фавқулодда вазиятларда жалб қилиш бўйича фаол иш олиб бораётганини қайд этди. Шунингдек, қонунчилик ва норматив ҳужжатларга аҳолининг заиф қатламларининг ҳуқуқларини таъминловчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиши бўйича таклифлар бериш устида ҳам фаол ишлаётганини айтиб ўтди.
Жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш муҳокамасига бағишланган учинчи ва якуний сессияда Марказий Осиё мамлакатларида инсон ҳуқуқлари бўйича вакилларнинг маърузалари тингланди.
Тожикистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Умед Бобозода, Туркманистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Яздурсун Гурбанназарова, Қирғизистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ўринбосари Альберт Колопов ўз маърузаларида маҳбусларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолиятларининг ўзига хос жихатларига тўхталиб, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларига мониторинг ўтказиш тартиби, статистик маълумотларни тақдим этишди. Шунингдек, пенитенциар муассасалардаги шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик асослари ва уларнинг тиббий хизматлардан фойдаланиш ҳуқуқлари ҳақида маълумот беришди.
Халқаро конференция якунларига кўра, маҳаллий ва халқаро экспертлар томонидан Омбудсман фаолиятини тартибга солувчи қонун лойиҳасини халқаро ҳуқуқнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги умумэътироф этилган принциплари ва нормаларига мувофиқлаштиришга ва уларни муваффақиятли амалга оширишга қаратилган таклиф ва тавсиялар билдирилди.

The purpose of organizing this international event is to bring to the attention of the world community the reforms in the field of human rights in Uzbekistan, the social protection of youth, persons with disabilities, ensuring their rights, the system for the implementation of “monitoring visits” of the Authorized Person for Human Rights to pre-trial detention centers and penitentiary institutions together with representatives of the public within the framework of the National Preventive Mechanism and discussion of topical issues of improving legislative activity and informing the participants of the event about national and foreign experience in this area.
OSCE Project Coordinator in Uzbekistan Ambassador Pierre von Arx noted that over the period of its existence, the Ombudsman of the Republic of Uzbekistan has done important work to improve the sphere of human rights protection in the country and that the activities of the institution are significant for the development of a democratic society. The OSCE Project Coordinator in Uzbekistan emphasized the importance of ratification by the Republic of Uzbekistan of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, as a clear indicator that the country pays special attention to the protection and promotion of the rights of persons with disabilities.
Regional Representative of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR), Ryszard Komenda, emphasized that the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights is actively and successfully working with the Ombudsman institution to promote its independence, strengthen the legislative mandate of the institution and monitor compliance with the Paris principles. It was noted that the OHCHR office assisted the Ombudsman in obtaining “B” status in the Global Alliance of National Human Rights Institutions and that this was a very important step, and the readiness to provide further support to the Ombudsman in obtaining “A” status was expressed.
The Chief Ombudsman of the Kingdom of Thailand Somsak Suwansujarit expressed gratitude to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) for paying great attention to the protection of human rights in all areas and levels. Somsak Suwansujarit noted that the Ombudsman in Thailand, in turn, also singles out the protection of the rights of young people as one of the main areas of its activity. In particular, it was emphasized that the Office of the Ombudsman initiated a project aimed at providing professional skills to young people who cannot continue their studies after completing compulsory education. It was noted that the youth representatives who participated in the trainings under this project are provided with jobs after they are completed.
In particular, Tatyana Moskalkova, Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, expressed the opinion that the creation of the Ombudsman institution was a natural step towards the formation and development of democracy in countries, the formation of an active civil society and the effective protection of citizens' rights. Also, it was emphasized that for the effective operation of the Ombudsman, the readiness of public authorities to listen to his recommendations is necessary. In this regard, the importance of the support provided by the head of state of the Republic of Uzbekistan to increase the significance and effectiveness of the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights was highlighted.
The Chief Ombudsman of the Republic of Turkey, Şeref Malkoç, congratulated the Ombudsman on its 27th anniversary and wished it great success in its future activities. He provided statistics on persons with disabilities living in the country, noting that all appeals received from them are taken under the special control of a special Ombudsman, whose work covers the protection of the rights of these persons.
Commissioner for Fundamental Rights of the Republic of Hungary Akos Kozma noted that his office is actively involved in the process of creating the necessary conditions for persons with disabilities, including providing them with comfortable conditions related to the use of public transport and access to administrative institutions. Akos Kozma expressed his readiness to share the wealth of experience of the Hungarian Ombudsman's office in protecting the rights of persons with disabilities with the Ombudsmen of other countries.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, covered the work carried out by her office to protect and promote the rights of persons with disabilities. In addition, it was said that in 2018, a new law on the rights of persons with disabilities was adopted in the Republic of Azerbaijan, in which unacceptable and somehow degrading terms were replaced with more modern terminology. The attention of the participants was also directed to the fact that the Office of the Ombudsman of Azerbaijan has a structural unit for the protection of the rights of persons with disabilities.
The Protector of Citizens of the Republic of Serbia, Zoran Pasalic, also made a thematic presentation and spoke about the fact that citizens of the country with disabilities still face specific problems. However, it was said that The Protector of Citizens is actively working to involve the competent state authorities in cooperation in this area, especially in situations of emergency. In addition, according to the information provided, the Protector of Citizens promots amendments to legislative acts covering the rights of vulnerable segments of the population.
At the third and final session, which was devoted to discussing the protection and promotion of the rights of persons held in penitentiary institutions, the reports of the Commissioners for Human Rights in the countries of Central Asia were heard.
The Commissioner for Human Rights of the Republic of Tajikistan Umed Bobozoda, the Commissioner for Human Rights of the Republic of Turkmenistan Yazdursun Gurbannazarova and the Deputy Commissioner for Human Rights of the Republic of Kyrgyzstan Albert Kolopov in their reports highlighted the main features of the activities of their offices in the field of protecting the rights of prisoners, provided statistical data, information on the procedure for conducting monitoring of places of deprivation of liberty and spoke about the legislative framework and guarantees for the protection of the rights of persons held in penitentiary institutions, as well as about the medical services provided to them.
As a result of the international conference, local and international experts made proposals and recommendations on bringing the draft law regulating the activities of the Ombudsman in line with the generally recognized principles and norms of international human rights law and their successful implementation.
Based on the results of the international conference, recommendations were developed on the issues discussed.