Ушбу халқаро тадбирни ташкил этишдан мақсад Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни жаҳон ҳамжамиятига етказиш, ёшларни, ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий муҳофаза қилиш, улар ҳуқуқларини таъминлаш Омбудсманнинг Миллий превентив механизм доирасида жамоатчилик вакиллари билан биргаликда тергов изолятори ва жазони ўташ муассасаларига “мониторинг ташрифлари”ни амалга ошириш тизимини ҳамда қонун ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш ва бу борадаги миллий ва хорижий тажрибаларни ўрганиш юзасидан тадбир иштирокчиларига маълумотларни етказиш ҳисобланади.
Тадбирда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, элчи Пьер Фон Аркс Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш соҳасида муҳим ислоҳотлар амалга оширилгани ва бу борада Омбудсман институти демократик жамиятни ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Шунингдек, элчи БМТнинг ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенциясини Ўзбекистон Республикаси томонидан ратификация қилиниши мамлакатнинг имконияти чекланган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларга тенг имкониятлар яратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётганининг аниқ кўрсаткичи эканини қайд этди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари Ришард Коменда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Омбудсман институти билан унинг мустақиллиги ва қонунчилик асосларини мустаҳкамлаш ҳамда унинг Париж тамойилларига риоя этилиши бўйича фаол иш олиб бораётганини таъкидлади. “БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Ўзбекистон Парламент Омбудсманига Миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасаларининг Глобал альянси томонидан «Б» мақомини берилишида кўмаклашди ва бу жуда муҳим қадам бўлди. Ҳозирда Омбудсман институти «А»мақомини олишида ҳам қўллаб-қувватлашга тайёрмиз” - деди Ришард Коменда.
Таиланд қироллиги Бош Омбудсмани Сомсак Сувансуджарит ўз сўзида Ўзбекистондаги ислоҳотларни ижобий баҳолаб, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) халқаро тадбирда инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг барча йўналишлари, жумладан ёшлар, ногиронлиги бўлган шахслар ва пенитенциар муассасаларда сақланаётганлар ҳуқуқларининг қамраб олингани учун миннатдорлик билдирди. Шунингдек, Таиландда Омбудсман институти ўз навбатида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш фаолиятининг асосий йўналишларидан бири сифатида белгилаб олганини қайд этди. Унинг қайд этишича, Таиланд Омбудсман аппарати мажбурий таълим олганидан кейин ўқишни давом эттира олмайдиган ёшларга касбий кўникмалар беришга қаратилган лойиҳаларни ишлаб чиққан. Ушбу лойиҳалар доирасида тренинглар ташкил этилиб, унда иштирок этган ёшлар кейинчалик иш жойлари билан таъминланмоқда.
Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татьяна Москалькова,
-Омбудсман институтининг ташкил этилиши мамлакатларда демократия ва фаол фуқаролик жамиятини шакллантириш ҳамда инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишдаги муҳим қадам саналади. Омбудсман демократик давлат органи ҳисобланиб, фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлайди. У ҳукуматга инсон ҳуқуқларини таъминлаш тизимини такомиллаштириш, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича тўғридан тўғри тавсия бериши ва қаерда қандай камчиликларга йўл қўйилгани ва уларни бартараф этиш йўлларини кўрсатиши мумкин. Тегишли давлат органлари унинг тавсияларини эшитиши ва уларни инобатга олиши керак. Албатта, Ўзбекистон Президентининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил мавқеи ва фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўллаб-қувватлашлари жуда аҳамиятлидир.
Туркия Бош Омбудсмани Шереф Малкоч Омбудсман институтининг 27 йиллиги билан табриклаб, келгусидаги ишларига улкан муваффақиятлар тилади. У иштирокчилар эътиборини имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларининг ҳимоя қилинишининг долзарб жихатларига қаратди. Унинг сўзларига кўра, ногиронлиги бўлган шахслардан келиб тушган барча мурожаатлар имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан шуғулланадиган Омбудсман томонидан алоҳида назоратга олинади.
Венгрия Республикасининг асосий ҳуқуқлари бўйича комиссари (Омбудсман) Акос Козма, унинг аппарати ногиронлар учун зарур шарт-шароитларни яратиш жараёнида, шу жумладан, жамоат транспортидан фойдаланиш ва маъмурий муассасаларга кириш билан боғлиқ қулай шарт-шароитларни таъминлашда фаол иштирок этмоқда. У Венгрия Омбудсман аппаратининг имкониятлари чекланган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги тажрибасини бўлишишга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, тадбирда сўзга чиққан Озарбайжон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Сабина Алиева ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларининг ҳимоясига эътиборни кучайтирганига тўхталди. Унинг сўзларига кўра Озарбайжонда 2018 йилда имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича янги қонун қабул қилинган ва унда унда қадр-қимматни камситувчи атамалар бошқа терминлар билан алмаштирилган. Шунингдек, Озарбайжон Омбудсманининг аппаратида имконияти чекланган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича таркибий бўлинма фаолият кўрсатаётганига иштирокчилар эътиборини тортди.
“Имкониятларга чекланган фуқаролар ҳали ҳам муайян муаммоларга дуч келмоқда” - деди Сербия Республикасидаги фуқаролар ҳимоячиси Зоран Пасалич. У бу борада давлат бошқарувининг ваколатли органлари билан ҳамкорликка, айниқса, фавқулодда вазиятларда жалб қилиш бўйича фаол иш олиб бораётганини қайд этди. Шунингдек, қонунчилик ва норматив ҳужжатларга аҳолининг заиф қатламларининг ҳуқуқларини таъминловчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиши бўйича таклифлар бериш устида ҳам фаол ишлаётганини айтиб ўтди.
Жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш муҳокамасига бағишланган учинчи ва якуний сессияда Марказий Осиё мамлакатларида инсон ҳуқуқлари бўйича вакилларнинг маърузалари тингланди.
Тожикистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Умед Бобозода, Туркманистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Яздурсун Гурбанназарова, Қирғизистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ўринбосари Альберт Колопов ўз маърузаларида маҳбусларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолиятларининг ўзига хос жихатларига тўхталиб, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларига мониторинг ўтказиш тартиби, статистик маълумотларни тақдим этишди. Шунингдек, пенитенциар муассасалардаги шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик асослари ва уларнинг тиббий хизматлардан фойдаланиш ҳуқуқлари ҳақида маълумот беришди.
Халқаро конференция якунларига кўра, маҳаллий ва халқаро экспертлар томонидан Омбудсман фаолиятини тартибга солувчи қонун лойиҳасини халқаро ҳуқуқнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги умумэътироф этилган принциплари ва нормаларига мувофиқлаштиришга ва уларни муваффақиятли амалга оширишга қаратилган таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Целью организации данного международного мероприятия является доведение до мирового сообщества реформ в области прав человека в Узбекистане, социальная защита молодежи, лиц с инвалидностью, обеспечение их прав, системы осуществления “мониторинговых визитов” Уполномоченного по правам человека в следственные изоляторы и пенитенциарные учреждения совместно с представителями общественности в рамках Национального превентивного механизма и обсуждение актуальных вопросов совершенствования законотворческой деятельности и информирование участников мероприятия о национальном и зарубежном опыте в этой сфере.
Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Посол Пьер фон Аркс отметил, что за период своего существования институт Омбудсмана Республики Узбекистан проделал важную работу по совершенствованию сферы защиты прав человека в стране и что деятельность института носит значимый характер для развития демократического общества. Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане была подчёркнута важность ратификации Республикой Узбекистан Конвенции ООН о правах инвалидов, как явный показатель того, что страна уделяет вопросу защиты и поощрения прав лиц с ограниченными возможностями особое значение.
Глава Регионального отделения Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) по Центральной Азии Ришард Коменда подчеркнул, что Управление Верховного Комиссара ООН по правам человека проводит активную и успешную работу с институтом Омбудсмана по продвижению его независимости, укреплению законодательного мандата института и наблюдению за соблюдением парижских принципов. Было отмечено, что офис УВКПЧ оказывал содействие институту Омбудсмана в получении статуса «B» в Глобальном альянсе национальных институтов по правам человека и что это стало очень важным шагом, а также была высказана готовность оказания дальнейшей поддержки Омбудсману в получении статуса «А».
Главный Омбудсман Королевства Таиланд Сомсак Сувансуджарит выразил благодарность Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) за оказание большого внимания защите прав человека по всем направлениям и уровням. Сомсак Сувансуджарит отметил, что институт Омбудсмана в Таиланде в свою очередь также выделяет защиту прав молодежи в качестве одного из основных направлений своей деятельности. В частности, было подчеркнуто, что аппарат Омбудсмана инициировал проект, направленный на предоставление профессиональных навыков представителям молодежи, которые не могут продолжить обучение после получения обязательного образования. Было отмечено, что представители молодежи, участвовавшие на тренингах в рамках данного проекта, обеспечиваются рабочими местами после их окончания.
В частности, Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова высказала мнение о том, что создание института Омбудсмана стало закономерным шагом на пути становления и развития демократии в странах, формирования активного гражданского общества и результативной защиты прав граждан. Также, было подчеркнуто, что для эффективной деятельности Омбудсмана необходима готовность органов государственной власти прислушиваться к его рекомендациям. В этой связи, была выделена важность оказываемой главой государства Республики Узбекистан поддержки для повышения значимости и результативности деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека.
Главный Омбудсман Республики Турция Шереф Малкоч поздравил институт омбудсмана с 27-летием и пожелал больших успехов в дальнейшей деятельности. Он предоставил статистические данные по лицам с ограниченной возможностью, проживающим в стране, отметив, что все обращения, поступающие от них, берутся под особый контроль специального Омбудсмана, чья работа охватывает защиту прав этих лиц.
Комиссар по основным правам Республики Венгрия Акос Козма отметил, что его аппарат принимает активное участие в процессе создания необходимых условий для лиц с ограниченными возможностями, в том числе в предоставлении им комфортных условий, связанных с использованием общественного транспорта и доступа в административные учреждения. Акос Козма выразил готовность поделиться богатым опытом аппарата Омбудсмана Венгрии по защите прав лиц с ограниченными возможностями с Омбудсманами других стран.
Уполномоченный по правам человека (Омбудсман) Азербайджана Сабина Алиева, охватила работу, проводимую ее офисом по защите и продвижению прав лиц с ограниченными возможностями. Кроме того, было сказано о том, что в 2018 году в Республике Азербайджан был принят новый закон по правам инвалидов, в котором неприемлемые и так или иначе унижающие достоинство термины, были заменены более современной терминологией. Внимание участников также было направлено на тот факт, что в Аппарате Омбудсмана Азербайджана действует структурное подразделение по защите прав лиц с ограниченными возможностями.
Гражданский защитник Республики Сербия Зоран Пасалич также выступил с тематическим докладом и рассказал о том, что граждане страны, имеющие ограниченные возможности все еще сталкиваются с конкретными проблемами. Однако было сказано, что Защитник граждан ведет активную работу по привлечению компетентных органов государственного управления в сотрудничество в этой сфере, в особенности в ситуациях чрезвычайного положения. Кроме того, согласно предоставленной информации Защитник граждан, продвигает внесение изменений в законодательно-правовые акты, охватывающие права уязвимых слоев населения.
На третьей и заключительной сессии, которая была посвящена обсуждению защиты и поощрения прав лиц, содержащихся в учреждениях исполнения наказания, были заслушаны доклады Уполномоченных по правам человека в странах Центральной Азии.
Уполномоченный по правам человека Республики Таджикистан Умед Бобозода, Уполномоченный по правам человека Республики Туркменистан Яздурсун Гурбанназарова и заместитель Уполномоченного по правам человека Республики Кыргызстан Альберт Колопов в своих докладах осветили основные особенности деятельности их аппаратов в сфере защиты прав заключенных, предоставили статистические данные, информацию о порядке проведения мониторингов мест лишения свободы и рассказали о законодательных основах и гарантиях защиты прав лиц, содержащихся в пенитенциарных учреждениях, а также о медицинских услугах, предоставляемым им.
По итогам международной конференции местными и международными экспертами были внесены предложения и рекомендации по приведению законопроекта, регулирующего деятельность Омбудсмена, в соответствие с общепризнанными принципами и нормами международного права в области прав человека и их успешной реализации.