- Навоий вилояти асаб-руҳий касалликлар диспансери;
- Навоий вилояти кўриш имконияти чекланган болалар учун ихтисослаштирилган давлат таълим муассасасиларида тарбияланаётган болаларнинг яшаш ва овқатланиш, шунингдек, меҳнат қилиш ва тиббий ёрдам кўрсатиш шароитлари, олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳамда коронавирус пандемияси даврида санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ҳолатлари ўрганилди.
Маълумотларга кўра, Навоий вилоятида бугунги кунда ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган жами 1991 нафар вояга етмаганлар мавжуд. Уларнинг 1181 нафари васийликка, 352 нафари ҳомийликка, 439 нафари фарзандликка, 8 нафари оила (патронат)га ва 11 нафари болалар уйига жойлаштирилган.
Дастлаб, Навоий шаҳар “Меҳрибонлик уйи”га мониторинг амалга оширилди. Муассасада таълим-тарбия олаётган болалар 2021 йилнинг 1 апрел ҳолатига 61 нафарни ташкил этиб, улардан 13 нафари чин етимлардир. Аниқланишича, муассасадаги 2020 йил мабайнида 30 нафар тарбияланувчилар оилага қайтарилган.
Муассасада тарбияланувчиларнинг ижтимоий ва ҳаётий кўникмаларни шакллантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Шу билан бирга тарбияланувчилар учун турли ўқувлар ҳамда замонавий компьютер дастурлаш кўникмаларига ўқитиш курслари ташкил қилинган.
Навоий шаҳар Зарафшон кўчаси 8-а уйда жойлашган ушбу “Меҳрибонлик уйи”га ажратилган бино мослаштирилган бўлиб, унинг умумий ҳолати яхши. Лекин, тиббиёт хоналари, ошхона, ювиниш хоналари “Меҳрибонлик” ва мактаб интернат уйларини қуриш ва сақлаш санитария қоидалари талабларига мос келмайди.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил тарбия муассасасини тамомлаган уй-жойга муҳтож бўлган етим болалар ҳамда ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни уй-жой билан таъминлаш ҳолатига алоҳида эътибор қаратди. Тақдим этилган маълумотларга кўра, 2020 йилда муассасани 12 нафар бола битирга бўлиб, уларнинг 7 нафари Навоий шаҳар ҳокимлиги уй-жой ва ётоқхоналардан фойдаланиш бошқармасига қарашли 2-сон ётоқхонасига жойлаштирилган. Қолган 5 нафари эса ОТМ ётоқхоналарида яшамоқда. Аслида эса ушбу битирувчилар қонун ҳужжатларида белгиланган нормаларга асосан бўш, алоҳида, қулай ва шинам бўлган ҳамдаа белгиланган санитария ва техник меъёрларга мос уй-жойлар билан таъминланиши керак. 2016-2017 йилларда 2 нафардан битирувчиларига икки хонали уй берилган. 2020 йилги битирувчилар эса фақат ётоқхоналардан хоналар ажратилган.
Шунингдек, муассасада 6 нафар 18 ёшдан ошган тарбияланувчилар мавжуд. Қонун ҳужжатларига кўра, тарбияланувчилар мажбурий умумий ўрта ва ўрта махсус таълимни тамомлагунга қадар муассасада бўлишлари ундан сўнг эса алоҳида уй-жой билан таъминланишлари керак эди.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил муассасааги шароитларни кўздан кечириб, бу ерда тарбияланаётган болалар билан суҳбатлашди.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова:
Ҳар сафар институционал муассасага келганимда, болаларнинг кўзларида қалб ноласи, оғриқ ва умидсизликни кўраман. Тўғри, давлат меҳрибонлик уйларида уларнинг фаровон яшашлари учун барча шароитларни яратмоқда. Aммо ҳеч бир тарбиячи ҳеч қачон меҳрибон ота-оналарнинг муҳаббати ва меҳри ўрнини боса олмайди.
Навбатдаги мониторинг объекти - Томди тумани болалар шаҳарчаси бўлди. Қонун ҳужжатларига кўра, болалар шаҳарчасида тарбия жараёни оилавий типга кўра ташкил этилади. Болалар шаҳарчасига тарбиялаш учун берилган болалар тарбиячи бошчилигида гуруҳларга бўлинади, гуруҳлар оилалар деб аталади. Ҳар қайси оилада турли ёшдаги 6 нафардан 8 нафаргача болалар тарбияланади. Тарбиячи тарбияланувчининг таълим муассасасини ва ўқитиш шаклини танлашда болаларнинг хоҳишларини ҳисобга олиши ва болаларнинг умумий ўрта таълим олиши учун шарт-шароитлар яратиши шарт. Тарбиялаш усуллари болаларнинг қадр-қимматини таҳқирловчи менсимаслик, шафқатсизлик, қўполлик муносабатларидан холи бўлиши керак.
2019 йилда қуриб битказилган ушбу шаҳарчада 10 та коттедж бўлиб уларнинг ҳар бирида 7-8 нафар болалар оилага яқинлаштирилган шароитларда яшашмоқда. Ушбу болалар шаҳарчаси ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган ва тўлиқ давлат таъминотида бўлган болаларнинг яшашга ва оилада тарбиялашга бўлган ҳуқуқларини рўёбга чиқариш, шунингдек, ижтимоий мослашиш ва жамиятга интеграциялаш учун уларнинг маънавий-ахлоқий, меҳнат тарбияси ва таълим олишини ҳар томонлама таъминлаш мақсадларига мос ҳолда ташкил этилган.
Болалар шаҳарчасида 2021 йилнинг март ойи ҳолатига кўра, 64 нафар тарбияланувчи мавжуд бўлиб, уларнинг 5 нафари чин етимдир.
Замонавий ва шинам шароитлар яратилган ушбу муассасада ёпиқ спорт зали мавжуд эмас. Шунингдек, 4070 та китоблар фондига эга кутубхонада Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 21 ноябрдаги 739-сон қарорига асосан тасдиқланган “Болалар шаҳарчаcи тўғрисида”ги низомга кўра кутубхоначи штати ажратилмаган.
Ушбу болалар шаҳарчасида ҳам белгиланган тартиб-қоидаларга зид равишда 18 ёшдан ошган 10 нафар бола яшаб келмоқда. Ушбу муассасада ҳам масъул давлат идора ва ташкилотлар томонидан битирувчиларни уй-жой билан таъминлаш бўйича керакли чора-тадбирлар амалга оширилмаган. Ачинарлиси, ушбу муассасани битирган яна 34 нафар бола ҳозирда турар-жойга муҳтож.
Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ҳамда “Меҳрибонлик” уйлари битирувчиларини турар жой билан таъминламаслик, ўз навбатида бу тоифа шахслар доимий яшаш жойи бўйича рўйҳатдан ўтиши, иш жой билан таъминланиши ва тиббий ёрдам олишида ҳам жиддий муаммоларни келтириб чиқаради. Вазиятнинг мураккаб эканлигини инобатга олиб, болалар учун жавобгар бўлган масъул ташкилотлар, муаммоларни тезликда ҳал этиб, бу ҳақда маълумот беришлари мақсадга мувофиқ.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил томонидан мониторинг ўтказилган юқорида қайд этилган муассасалардаги ходимлар, беморлар ва тарбияланувчилар билан якка тартибдаги ва жамоавий учрашувлар ташкил этилди. Жамоваий учрашувларда 100 дан ортиқ, якка тартибдаги учрашувларда 20 га яқин фуқаролар билан мулоқот қилинди. Таклиф ва мурожаатлари ўрганилди.

Уполномоченный по правам ребенка изучил обеспечение прав детей в учреждениях Навоинской области
Под руководством заместителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) - Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова и сотрудники Сектора по правам ребенка 6-9 апреля текущего года осуществили мониторинг соблюдения закона о правах ребенка в учреждениях, службах, органах, ответственных за опеку и защиту детей, а также в образовательных и медицинских учреждениях Навоинской области.
Во время мониторинга, были изучены условия проживания и питания, а также условия труда и медицинского ухода за детьми в специальных образовательных учреждениях для слабовидящих детей Навоинской области, проводимая духовно-воспитательная работа и соблюдение санитарно-гигиенических требований в период пандемии коронавируса.
• Город Навои «Дом Милосердия»;
• Детский городок Томдинского района;
• МИБ ВПБ «Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним»;
• Навоинский областной психиатрический диспансер;
• Кызылтепинская районная специализированная школа-интернат № 36;
• Специальная дошкольная образовательная организация №16 г. Навои;
• Специализированная школа-интернат № 25 Карманинского района;
По имеющимся данным, на сегодняшний день в Навоийской области насчитывается 1991 несовершеннолетних, лишенных родительской опеки. Из них 1181 взяты под опеку, 352 – на спонсорство, 439 – на усыновление, 8 – приняты в семьи (патронаж) и 11 - в детские дома.
Изначально Мониторинг проводился в “Доме милосердия” в Навои. По состоянию на 1 апреля 2021 года в учреждении обучается 61детей, 13 из которых - дети-сироты. Выяснилось, что к 2020 году 30 воспитанников учреждения были возвращены в свои семьи. В учреждении большое внимание уделяется формированию социальных и жизненных навыков воспитанников. В то же время для студентов были организованы различные тренинги и курсы по навыкам современного компьютерного программирования. Здание Дома Милосердия, расположенное на улице Зарафшан 8а, города Навои, находится в хорошем состоянии. Однако строительство и содержание медицинских кабинетов, кухонь, туалетов «Домов Милосердия» и школ-интернатов не соответствуют требованиям санитарных правил.
Особое внимание Уполномоченный по правам ребенка уделила ситуации с обеспечением жилья детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, окончивших учебные заведения. Согласно предоставленной информации, в 2020 году из учреждения выпустились 12 детей, 7 из них размещены в общежитии № 2 Управления жилищно-коммунального хозяйства администрации города Навои. Остальные 5 проживают в общежитиях университета. Фактически, этим выпускникам должно быть предоставлено свободное, отдельное, комфортное и уютное жилье в соответствии с нормами, установленными законом, а также в соответствии с установленными санитарно-техническими нормативами.
В 2016-2017 годах 2 выпускникам предоставили двухкомнатные дома. Выпускникам 2020 года будут предоставляться комнаты только в общежитиях. Также в учреждении учатся 6 воспитанников старше 18 лет. По закону воспитанники должны оставаться в учреждении до завершения обязательного общего среднего и среднего специального образования, после чего им предоставляется отдельное жилье.
Омбудсмен ознакомилась с условиями в учреждении и побеседовала с воспитывающимися там детьми.
Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова:
Каждый раз, когда я приезжаю в специализированное учреждение, я вижу в глазах детей разбитое сердце, боль и отчаяние. Да, государство создает им все условия для комфортного проживания в детских домах. Но никакой педагог никогда не сможет заменить любовь и заботу родителей.
Следующим объектом мониторинга стал детский городок Томдинского района. Согласно законодательству образовательный процесс в детском лагере организован по семейному типу. Дети, под руководством опекуна делятся на группы, называемые семьями. В каждой семье от 6 до 8 детей разного возраста. Педагог должен учитывать пожелания детей при выборе учебного заведения и формы обучения воспитанника и создавать условия для общего среднего образования детей. Методы воспитания должны быть свободны от неуважительного, жестокого, грубого отношения, унижающего достоинство детей.
В 2019 году в этом учреждении было построено 10 коттеджей, в каждом из которых живут 7-8 детей в непосредственной близости от семьи. Детский городок создан с целью реализации прав детей, лишенных родительской опеки и полностью поддерживаемых государством, на жизнь и воспитание в семье, а также для обеспечения их всестороннего нравственного, трудового воспитания и воспитания для социальной адаптации и интеграции в общество.
По состоянию на март 2021 года в приюте находится 64 воспитанника, 5 из которых - дети-сироты.
В этом учреждении созданы современные и комфортные условия, но нет крытого спортзала. Также библиотека, фонд которой составляет 4070 книг, не имеет штатного библиотекаря в соответствии с Положением «О Детском городке» № 739, утвержденным Кабинетом Министров 21 ноября 2020 года.
В детском лагере с нарушением установленного порядка проживают 10 детей старше 18 лет. Это учреждение также не приняло необходимых мер по обеспечению выпускников жильем со стороны ответственных государственных органов и организаций. К сожалению, еще 34 ребенка, окончивших это учреждение, сейчас нуждаются в жилье.
Не предоставление жилья детям, оставшимся без попечения родителей, и выпускникам детских домов, в свою очередь, создает серьезные проблемы для данных категорий лиц в плане регистрации по месту постоянного проживания, трудоустройства и доступа к медицинской помощи. Учитывая сложность ситуации, ответственным организациям, отвечающим за детей, рекомендуется оперативно решать вопросы и предоставлять информацию о них.
Были организованы индивидуальные и групповые встречи с персоналом, пациентами и подопечными вышеупомянутых учреждений, контролируемых Уполномоченным по правам ребенка. Было опрошено более 100 граждан на групповых собраниях и около 20 - на индивидуальных. Предложения и обращения были изучены. Подробная информация о других изучаемых объектах так же будет предоставлена.