Намойишга узоқ муддат тайёргарлик кўрилганми – Қорақалпоғистондаги ҳуқуқ фаолларининг фикри эшитилди
19 август куни Қорақалпоғистон Республикасида 2022 йил июль ойида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича Комиссия аъзолари Қорақалпоғистон Республикасидаги ҳуқуқ фаоллари Азимбай Атаниязов ва Арсланбай Утепов ҳамда "Фуқаролик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш" ННТ ҚР бўлими бошлиғи Гулсара Жоллыбекова билан учрашишди.
Ўзаро мулоқот давомида Қорақалпоғистондаги намойишлар ва унинг келиб чиқиши сабаблари бўйича жамоатчилик фикрлари ўрганилди.
Хусусан, ҳуқуқ фаоллари томонидан Конституциявий ислоҳотлар бошланганиданоқ колл марказ, Телеграм-бот канал ва бошқа онлайн платформалар ишга туширилгани ва бу воситаларнинг барчаси аҳолининг таклиф ва мулоҳазаларини билдиришлари учун амалга оширилган зарур тадбирлар ҳисобланиши қайд этилди. Умуман олганда аҳолига ўзининг хоҳиш-иродасини билдириши учун зарур чора-тадбирлар кўрилгани хусусида фикр билдирилди.
Муҳокамалар жараёнида фуқароларни ташқи кучлар томонидан бошқариш ҳамда молиялаштириш масаласи ҳам кўтарилди.
Шунингдек, намойишчиларнинг ички кечинмалари ва аҳолини тинчлантириш учун ҳуқуқ тартибот идоралари томонидан кўрилган чоралар бўйича жамоатчилик фикри ўрганилди. Бунда асосий эътибор инсон ҳуқуқларини бузиш ва шахс эркинликларига тўсқинлик қилувчи ҳолатларни аниқлашга қаратилди.
Намойишга олдиндан тайёргарлик кўрилганми ёки бу фуқароларда тўсатдан норозилик кайфиятининг уйғониши натижасида юзага келган ҳолатми? Мазкур масала атрофида қизғин муҳокамалар бўлиб ўтди.
Шунингдек, Комиссия аъзолари сўнгги йилларда Қорақалпоғистондаги ўзгаришларга ҳуқуқ фаолларининг фикрлари билан ҳам қизиқишди.
Учрашувда ҳуқуқ фаоллари ва ННТ вакилининг барча фикрлари диққат билан тингланди, керакли маълумотлар олинди. Ҳозирда қўлга киритилган маълумотлар тегишли тартибда ўрганилмоқда.

Была ли длительная подготовка к демонстрации-мнения правозащитников Каракалпакстана по этому вопросу были услышаны
19 августа члены Комиссии по изучению ситуаций и событий, произошедших в июле 2022 года в Республике Каракалпакстан, встретились с правозащитниками Республики Каракалпакстан Азимбаем Атаниязовым и Арсланбаем Утеповым, а также Гульсарой Джоллыбековой, главой отдела общественной организации «Поддержка гражданских инициатив».
В ходе общения было изучено общественное мнение о демонстрациях в Каракалпакстане и причинах их возникновения.
В частности, было отмечено, что колл-центр, телеграм-бот и другие онлайн-площадки были запущены правозащитниками с начала конституционных реформ, и все эти инструменты считаются необходимыми мерами, реализуемыми для населения для выражения их мнений и предложений. Было высказано мнение, что в целом принятые меры были необходимы для выражения волеизъявления населения.
В ходе обсуждений также поднимался вопрос управления и финансирования граждан внешними силами.
Кроме этого было изучено общественное мнение о внутренних переживаниях протестующих и предпринимаемых правоохранительными органами мерах по успокоению населения. При этом основное внимание было уделено выявлению фактов нарушения прав человека и препятствования свободам личности.
Была ли заранее подготовлена демонстрация или это была ситуация, вызванная внезапным пробуждением протестных настроений у граждан? Вокруг этого вопроса развернулась жаркая дискуссия.
Членов Комиссии интересовало мнение правозащитников об изменениях, произошедших в Каракалпакстане за последние годы.
На встрече были заслушаны все мнения правозащитников и представителей ННО, получена необходимая информация. В настоящее время собранные данные изучаются соответствующим образом.