Қорақалпоғистонда бўлиб ўтган воқеаларни ўрганаётган комиссия йиғилишида тўпланган маълумотлар таҳлил қилинди ва кейинги режалар белгиланди
2022 йилнинг 11 август куни Қорақалпоғистон Республикасида 2022 йил июль ойида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссиянинг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Йиғилишда комиссия аъзолари билан биргаликда, “Мадад” бепул юридик ёрдам кўрсатиш бўйича нодавлат нотижорат ташкилоти, “Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти”, Республика “Истиқболли авлод” ижтимоий ахборот маркази, “Гуманитар ҳуқуқий марказ”, Фуқаролик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш маркази ва “Тараққиёт стратегияси” маркази каби қатор фаол нодавлат нотижорат ташкилотлар вакиллари ва ОАВ иштирок этишди.
Йиғилишда дастлаб нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари Комиссиянинг 16–29 июль кунлари Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни жойига чиқиб ўрганиш бўйича фаолияти билан таништирилди. Хусусан, бир қатор давлат органлари ва идораларига, ижтимоий объектларга, хусусан  Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, Кўп тармоқли тиббиёт марказига, ҳарбий ва ички ишлар госпиталларига, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга, яъни Миллий гвардияга, Нукус шаҳар Ички ишлар бўлимига, Нукус шаҳридаги Шимолий-ғарбий ҳарбий округга, Нукус халқаро аэропортига ташриф буюрилганига тўхталинди.
Шунингдек, Комиссия аъзолари Қорақалпоғистон Республикасида бўлиб ўтган воқеалар юзасидан тиббиёт бирлашмаларига мурожаат қилган шахслар ва ўша кунги воқеалар натижасида жабрланганлар билан, жабрланганларнинг ҳолати, уларга кўрсатилган тиббий ёрдам хусусида суҳбат ўтказиб, воқеаларга аниқликлар киритгани, ушбу шахсларга нисбатан прокуратура ва ишчи ишлар органлари ходимлари томонидан кўрилган чоралар ўрганилгани қайд этилди.
Йиғилишда Комиссия аъзолари томонидан Қорақалпоғистонда мустақил равишда ўрганиш олиб борилгани ва аниқланган фактлар ҳар томонлама ўрганилаётганлигига урғу берилди.
Йиғилишда сўз олган нодавлат нотижорат ташкилотлар вакиллари ҳам халқ орасида кўп кўтарилаётган саволлар ва уларга юборилаётган мурожаатлар ҳақида тўхталиб, Комиссиянинг кейинги фаолиятида ўрганилиши керак бўлган жиҳатлар бўйича ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтишди.

На заседании комиссии по изучению событий в Каракалпакстане были проанализированы собранные данные и определены дальнейшие планы
11 августа 2022 года состоялось очередное заседание комиссии по изучению ситуации и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан в июле 2022 года.
На заседании вместе с членами комиссии, приняли участие неправительственная некоммерческая организация «Мадад», оказывающая бесплатную правовую помощь, Институт демократии и прав человека, Республиканский социально-информационный центр «Истикболли авлод», «Гуманитарно-правовой центр», Центр поддержки гражданских инициатив и представители ряда активных негосударственных некоммерческих организаций, таких как Центр «Стратегия развития», а также СМИ.
На заседании представители негосударственных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества сперва были ознакомлены с деятельностью Комиссии 16-29 июля по выездному изучению ситуации и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан.В частности, отмечено, что был посещен ряд государственных органов и ведомств, социальных объектов, прежде всего Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, многопрофильный медицинский центр, военный госпиталь и госпитали внутренних дел, правоохранительные органы, а именно Национальная гвардия, УВД города Нукус, Северо-Западный военный округ в г.Нукус, Нукусский международный аэропорт.
Также было отмечено, что членами Комиссии были проведены беседы с лицами, обратившимися в медицинские объединения касательно событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, и пострадавшими в результате событий того дня, были изучены состояние пострадавших, оказанная им медицинская помощь, меры, принятые прокуратурой и работниками органов в отношении этих лиц.
На встрече было подчеркнуто, что члены Комиссии провели самостоятельное расследование в Каракалпакстане и что выявленные факты тщательно изучаются.
Выступившие на встрече представители негосударственных некоммерческих организаций также затронули вопросы, которые часто возникают у населения и в обращениях к ним, и высказали свое мнение по тем аспектам, которые следует изучить в рамках дальнейшей деятельности Комиссии.