Бухоро вилоятидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойлардаги шароитлар қай ҳолатда?
Президентимизнинг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–5163-сонли Қарорида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) қийноқларнинг олдини олиш мақсадида Жамоатчилик вакиллари билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мониторинг ташрифлари тизимини йўлга қўйиш белгиланган.
Шунга кўра, Омбудсман, унинг Котибияти ходимлари ва Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Жамоатчилик гуруҳлари томонидан жорий йилнинг 30 май ва 2 июнь кунлари Бухоро вилоятидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Ташрифнинг биринчи куни Когон шаҳрида жойлашган 20-сон Жазони ижро этиш колониясига мониторинг ташрифи амалга оширилди. Махсус контингент сиғими 700 нафарга мўлжалланган бўлиб, ушбу колонияда жазо ўтаётган маҳкумлар учун белгиланган шарт-шароитлар яратилган.
Сўнгра, Бухоро шаҳар Ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштирувчи бошқарманинг Вақтинча сақлаш ҳибсхонасидаги маҳбусларга яратилган шароитлар ўрганилди. 100 ўринга мўлжалланган мазкур ҳибсхона янгитдан таъмирдан чиқарилиб, сақланаётган шахсларнинг ювиниш ва сайр қилиш жойлари ҳамда ҳожатхоналарида шароитлар яратилган.
Ташрифнинг иккинчи куни Когон туманидаги 1-сон Жазони ижро этиш колониясига мониторинг ташрифи амалга оширилди. Ушбу колония умумий тартибда жазо ўташга ҳукм қилинган маҳкумларнинг жазо ўташларига мўлжаллаган. Колонияда жазо ўтаётган маҳкумларнинг 86 фоизидан ортиғи ижтимоий фойдали меҳнатга жалб этилган. Колониянинг ишлаб чиқариш объектларида ёғочга ишлов бериш, бетон ғишт (пеноблок) ишлаб чиқариш, мрамор тошга ишлов бериш, тикувчилик ҳамда шиша идишларни (бутылка) тозалаш цехлари ишлаб турибди.
Маҳкумларнинг яқинлари билан учрашиши учун колонияда 6 та қисқа ва 12 та узоқ муддатли барча шароитларга эга хоналар ажратилган. Колониянинг Даволаш профилактика ёрдамини кўрсатиш бўлими маҳкумларнинг даволаниши учун зарурий дори-дармонлар билан таъминланган, бўлимда Ренген, ЭКГ, УЗД ва стоматология апаратлари мавжуд.
Кейинги манзил Бухоро шаҳридаги 4-сон Тергов ҳибсхонаси бўлди. Ташриф давомида ҳибсхонадаги маҳбусларнинг ётоқ жойлари, тиббиёт бўлимлари, сайр қилиш жойлари, ювиниш хоналари ва ҳожатхоналар ҳамда кутубхоналар, шунингдек ошхона кўриб чиқилди. Сақланаётган шахслар билан камераларида жамоавий ва якка тартибда ҳоли учрашувлар ўтказилди.
Шундан сўнг, Қоровулбозор туманидаги 17-сон Жазони ижро этиш колониясига ҳам мониторинг ташрифи амалга оширилди. Ушбу колонияда жазо ўтаётган маҳкумларнинг 50 фоизга яқини Жиноят-ижроия кодексига кўра ижтимоий фойдали меҳнатга жалб қилинган. Колониянинг ишлаб чиқариш объектларида мебель ва ёғочга ишлов бериш, темирга ишлов бериш, ғишт ишлаб чиқариш, тош кесиш, мозайка ишлаб чиқариш ва тикув цехлари ишлаб турибди.
Қайд этиш жоизки, Омбудсман томонидан ушбу колонияга ўтган йилда амалга оширилган ташриф давомида колониянинг тиббиёт бўлими, овқатланиш жойлари, ювиниш хоналари ва ҳожатхоналар ҳамда маҳкумларнинг ётоқ жойларини таъмирлаш тавсия этилган. Ушбу ташриф давомида мазкур тавсиялар Жазони ижро этиш департаменти томонидан инобатга олиниб, колониянинг юқорида қайд этилган жойлари ва узоқ муддатли учрашув хонаси тўлиқ жорий таъмирдан чиқарилганлиги маълум бўлди.
Ташрифнинг сўнги куни Бухоро вилояти Ички ишлар бошқармасининг Маъмурий қамоққа олинган шахсларни қабул қилиш ва сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхонаси ҳамда Аниқ яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни Реабилитация этиш маркази, шунингдек Республика ихтисослаштирилган наркология амалий тиббиёт маркази Бухоро вилояти минтақавий филиалига мониторинг ташрифи амалга оширилди.
Ушбу ташриф давомида ҳам Омбудсман томонидан ўтган йилда Аниқ яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни Реабилитация этиш марказини қайта таъмирлаш юзасидан берилган тавсиялар инобатга олинганлигига эътибор қаратилди. Ташриф куни Аниқ яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни Реабилитация этиш маркази вилоят Ички ишлар бошқармаси томонидан янгитдан қурилиб, 75 ўринга мўлжалланган замонавий талаблар асосида жорий йилнинг бошидан буён тўлиқ фойдаланишга топширилганлиги маълум бўлди.
Маҳкумлар ва маҳбуслар билан оммавий ва якка тартибда суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг оила аъзоларига моддий ёрдам ажратиш, уй-жой ва бошқа масалалардаги мурожаатлари ижро учун қабул қилинди. суҳбатлар давомида қийноқ ҳолатлари қўлланилганлиги ва шарт-шароитлар ҳамда озиқ-овқат таъминотлари юзасидан шикоятлар келиб тушмади.
Республика ихтисослаштирилган наркология амалий тиббиёт маркази Бухоро вилояти минтақавий филиалининг Мажбурий даволаниш бўлими 85 нафар беморга мўлжалланган бўлиб, ташриф куни 120 та бемор сақланаётганлиги маълум бўлди. Муассаса кўздан кечирилгандан сўнг беморларга қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича таклифлар берилди.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича мониторинг ташрифлари якуни юзасидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар, жумладан мониторинг жараёнида аниқланган камчиликлар тегишли давлат органлари билан бир қаторда Олий Мажлис палаталарига ҳам тақдим этилиб келинмоқда.

Каковы условия в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в Бухарской области?
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан № 5163 от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» Омбудсман и созданные при нем Общественные группы по выявлению и предотвращению пыток проводят регулярные мониторинговые посещения мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
30 мая и 2 июня текущего года Омбудсман, сотрудники Секретариата и Региональный представитель Омбудсмана в Бухарской области, а также Общественные группы провели мониторинговые визиты в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в Бухарской области.
В первый день визита был совершен мониторинговый визит в колонию № 20 в Кагане. Спецконтингент рассчитан на 700 человек и созданы надлежащие условия для осужденных, отбывающих наказание в этой колонии.
Затем были изучены условия, созданные для заключенных в Изоляторе временного содержания Бухарского городского управления внутренних дел. Учреждение, рассчитанное на 100 мест, было отремонтировано и созданы надлежащие условия в душевых комнатах и прогулочных местах, а также санузлах.
Во второй день визита осуществлен мониторинговый визит в колонию исполнения наказаний № 1 Коганского района. Эта колония предназначена для отбывания наказания осужденных в общем режиме. Более 86 процентов осужденных, отбывающих наказание в колонии, привлечены к социально полезному труду. На производственных объектах колонии работают цеха по переработке древесины, производству бетона кирпича (пеноблока), обработке мраморного камня, швейному производству и очистке стеклянной посуды (бутылок).
В колонии есть 6 комнат для краткосрочных встреч и 12 для долгосрочных, где родственники могут встречаться со своими родственниками. Лечебно-профилактический блок колонии оснащен необходимыми медикаментами для лечения осужденных, в отделении имеется рентгенологическое, ЭКГ, УЗД и стоматологические оборудования.
Следующим пунктом назначения был следственный изолятор № 4 в Бухаре. В ходе посещения были осмотрены общежития заключенных, медицинское отделение, гардеробные, душевые комнаты и санузлы, библиотеки, а также кухня. В камерах проводились коллективные и индивидуальные встречи с задержанными.
После этого был осуществлен мониторинг исправительной колонии № 17 Караульбазарского района. Около 50% осужденных, отбывающих наказание в этой колонии, согласно Уголовно-исполнительному кодексу привлечены к общественно полезному труду. На производственных объектах колонии работают цеха по обработке мебели и древесины, обработке железа, производству кирпича, резке камней, производству мозаики и швейные цеха.
Стоит отметить, что Омбудсманом в ходе визита в колонию в прошлом году рекомендован ремонт медицинского отделения колонии, мест питания, санузлов и спальных мест осужденных. В ходе этого визита выяснилось, что  эти рекомендации были учтены Департаментом исполнения наказаний и что вышеупомянутые места колонии и комната долгосрочной встречи полностью отремонтированы.
В последний день визита были проведены мониторинговые посещения в Специальную приемную Бухарского областного управления внутренних дел по приему и содержанию под стражей административно задержанных и Центра реабилитации бездомных, а также Бухарского областного отделения Республиканского специализированного наркологического практического медицинского центра.
Обращено внимание на то, что в ходе данного визита выяснилось что рекомендации Омбудсмана, которые были даны в прошлом году по реконструкции Центра реабилитации лиц, не имеющих конкретного места жительства также были учтены. В день визита стало известно, что Центр реабилитации лиц на 75 мест для лиц не имеющих определенного места жительства, был заново построен Областным управлением внутренних дел и с начала текущего года сдан в эксплуатацию в соответствии с современными требованиями.
В ходе визита с заключенными и осужденными проведены индивидуальные и коллективные беседы. От них и членов их семей  в процессе общения поступили ряд обращений, которые были приняты к производству. Эти обращения касались вопросов оказания материальной помощи, жилья и других. Стоит отметить что жалоб по поводу применения пыток или другого жестокого обращения, условия и продовольственное обеспечение в учреждениях не поступало.
Стало известно, что отделение принудительного лечения Бухарского областного филиала Республиканского специализированного наркологического практического медицинского центра рассчитано на 85 пациентов, в день посещения в учреждение находятся 120 пациентов. После осмотра учреждения были даны рекомендации по созданию комфортных условий для пациентов.
Следует отметить, что подготовленные Омбудсманом аналитические данные по результатам мониторинговых визитов по предупреждению пыток, в том числе о недостатках, выявленных в ходе мониторинга, предоставляются в соответствующие государственные органы, а также палаты Олий Мажлиса.