Омбудсманнинг Намандаги минтақавий вакили кўмаги билан истеъмолчининг мурожаати ҳал этилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсманнинг) Наманган вилоятидаги минтақавий вакилига Уйчи туманида яшовчи фуқаро Р.И. истеъмолчи ҳуқуқлари бузилганлиги бўйича мурожаат қилди.
Мазкур мурожаат Наманган вилоят адлия бошқармаси билан ҳамкорликда ўрганилганда мурожаатчи Р.И. 2022 йилнинг 7 январида “УзавтомоторсАЖдан 78.283.000 сўмга “Дамас” автомашинаси сотиб олиш бўйича тузилган шартнома асосида “Чуставтотеххизмат НМЧЖ етказиб берилгани, лекин машинада нуқсон борлиги аниқланган.
Фуқаро Р.И.нинг мазкур камчилик бўйича тегишли мутасади ташкилотларга қилган мурожаати эътиборсиз қолдирилган.
Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили назоратига олиниши натижасида фуқаронинг нуқсони бор “Дамас” русумли автомашинаси 26 май куни янгисига алмаштириб берилган.

С помощью Регионального представителя Омбудсмана в Намангане обращение потребителя было разрешено положительно
Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Наманганской области обратился гражданин Р.И., проживающий в Уйчинском районе о нарушении прав потребителей.
При рассмотрении жалобы совместно с Управлением юстиции Наманганской области выяснилось, что гражданин Р.И. 7 января 2022 года купил автомобиль «Дамас» на основании договора с АО «Узавтомоторс» за 78 283 000 сумов через ООО «Чуставтотеххизмат Н», но автомобиль оказался бракованным.
Обращение гражданина Р.И. в соответствующие органы по поводу указанного недостатка было оставлено без внимания.
Данное обращение было взято под контроль Регионального представителя Омбудсмана в Наманганской области, вследствие чего 26 мая 2022 года неисправный автомобиль марки “Дамас” был заменен на новый.