Омбудсман қийноққа солиш ҳолатларини ўрганиш мақсадида Хоразм вилоятига ташриф буюрди
Жорий йилнинг 23–25 сентябрь кунлари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова бошчилигидаги жамоатчилик гуруҳи аъзолари, сенатор, Омбудсманнинг минтақавий вакили Хоразм вилоятидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларда қийноққа солиш ҳолатларини ўрганиш мақсадида мониторинг ташрифларини ўтказди.
Ташрифда дастлаб Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти Олтинчи минтақавий ҳудуддаги 11-сонли тергов ҳибсхонаси кўздан кечирилди.
Маълум бўлишича, мазкур ҳибсхона 300 ўринга мўлжалланган бўлиб, ҳозирги кунда 192 нафар маҳбус сақланмоқда. Уларнинг 9 нафари аёллардир.
Қайд этиш лозимки, ушбу муассасага 2020 йилда ҳам Омбудсман мутахассислари ташриф буюриб, ҳибсхонанинг қабулхона ва ошхонасини таъмирлаш, жиҳозларни янгилаш, вентиляция тизими билан боғлиқ камчиликларни бартараф этиш бўйича тавсиялар берилган эди.
Бу галги мониторинг ташрифида илгари билдирилган тавсияларнинг барчаси инобатга олиниб, камчиликлар бартараф этилган.
Маҳбуслар ҳибсхонада ходимлар томонидан уларга яхши муомалада бўлинаётгани, овқатланиш ва яшаш шароитларидан ҳеч қандай эътироз йўқлигини билдиришди.
Ҳибсхоналарда тегишли  норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, сайргоҳ ҳовлиси бўлиши ва маҳбуслар бир кунда бир соат вақт давомида унда сайр қилишлари ҳамда тоза ҳаводан баҳраманд бўлишлари белгиланган. Ўрганиш ишлари давомида сайргоҳ ҳовлисининг мавжуд экани ва маҳбуслар навбатма навбат шу хонага киритилиши аниқланди.
Ҳибсхонадаги тиббиёт пункти кўзда кечирилганда, тиббий ходимлари,  у ердаги жиҳозлар ва дори воситаларининг етарли даражада эканлиги маълум бўлди.
Тиббиёт бўлими мудири ҳозирги кунда ҳибсхонада Covid-19 инфекцияси билан касалланган 2 нафар бемор алоҳида жойлаштирилган ҳолда даволанаётганлигини айтди. Ундан коронавирус инфекциясининг олдини олиш чоралари ҳақида сўралганда, маҳбуслар ҳибсхонага олиб келинишидан аввал тест топшириши, касаллик аниқланган беморлар дархол алоҳида хоналарга жойлаштирилишини айтиб, муассаса ходимлари 100 фоиз эмланганлигини таъкидлаб ўтди.
Қайд этиш лозимки, Омбудсман тавсиялари асосида ҳибсхонадаги шароитларни миллий қонунчилик ва халқаро стандартлар даражасида яхшилаш борасидаги ишлар яхши йўлга қўйилган.
Мониторинг давомида ушбу муассасада сақланаётган шахслар учун энг кўп фойдаланилиши мумкин бўлган ҳуқуқий адабиётлар билан тўлдириш, кутубхонани сўнгги йилларда қонунчилик нормаларига киритилган янгиликларни ўзида жамлаган ҳуқуқий адабиётлар билан бойитиш тавсия этилди.
Ўрганиш давомида мазкур тергов ҳибсхонада ташкил этилган 52-сонли участка сайлов комиссияси фаолияти ва сайловга тайёргарлик кўриш жараёнлари билан ҳам танишилди.
Омбудсман бошчилигидаги жамоатчилик гуруҳи аъзоларининг навбатдаги мониторинг объекти Хоразм вилояти ИИБ Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхонаси бўлди.
60 ўринга эга бўлган махсус қабулхонада ҳозирги кунда 36 нафар маҳкум сақланмоқда. Қамоқхона биноси 2020 йилда фойдаланишга топширилган. Муассаса раҳбари бу ерга кўпинча маст холда автомобиль бошқарган ва алимент тўловларини ўз вақтида тўламаган шахслар 15 суткалик қамоқ жазо чорасини ўташ учун олиб келинишини айтди.
Шу билан бирга, қийноқ ёки зўравонлик ҳолатларининг олдини олишга қаратилган мониторинг ўрганишлари Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш марказида ҳам ўрганилди. Жорий йилнинг сентябрь ойида фойдаланишга топширилган замонавий, барча зарур техника ва жиҳозларга эга бўлган бинода хавфсизлик масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Бинода 32 та видеокамера ўрнатилган бўлиб, улар тўғридан-тўғри марказий аппаратга уланган бўлиб, республикадан бошқарилади.
Мазкур реабилитация марказига шахси аниқланмаган шахслар олиб келиниб, уларнинг шахси аниқлангунига қадар ушбу шахсларга тиббий ёрдам кўрсатилади ҳамда яшаши, спорт билан шуғулланиши ва овқатланиши учун зарур шароитлар яратилади. Кейинчалик эса ўз оиласи ва яқинларига топширилади.
Мониторинг давомида реабилитация маркази ходимлари чет эл фуқароларининг шахсини аниқлашда ўзаро ҳамкорлик қилиш таклифини билдирдилар. Омбудсман ўз ўрнида хорижий давлатлар омбудсманлари орқали бу каби масалаларни ҳал этишга тайёр эканлигини билдирди.
Кейинги манзил вилоят руҳий асаб касалликлари шифохонаси бўлди. Касалхонада даволанаётган беморларга яратилган шароитлар, уларнинг дори-дармон воситалари билан таъминланиши, вақтида овқатланиши ва бошқа муолажаларнинг ўтказилиши билан боғлиқ ҳолатлар мониторинг ташрифи давомида батафсил ўрганилди.
Омбудсман бошчилигидаги жамоатчилик гуруҳи аъзолари Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Хоразм вилоят филиалида ҳам бўлишди. Марказда ихтиёрий ва мажбурий равишда даволанаётган фуқаролар учун яратилган шароитлар ўрганилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан таклиф ҳамда тавсиялар берилди.
Ушбу ташриф давомида марказнинг беморларга таом тайёрлаш бўйича аутсорсинг корхонаси билан тузилган шартномаси ўрганилиб, ушбу корхонанинг фаолияти яхши йўлга қўйилмаганлиги аниқланди. Хусусан, шифохонада ҳафталик таомномага риоя этилмаслик, овқатларнинг озуқавий қиймати белгиланган талабларга жавоб бермаслик ҳолатлари аниқланди.
Шу билан бирга, ўрганиш давомида жиноят судларидаги судланувчиларни вақтинча сақлаш хоналари ҳам кўздан кечирилди.

Омбудсмен посетила Хорезмскую область для изучения случаев пыток
С 23 по 25 сентября текущего года члены общественной группы во главе с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсменом) Ферузой Эшматовой, сенатором, региональным представителем Уполномоченного по правам человека совершили мониторинговый визит в Хорезмскую область для расследования случаев пыток в закрытых учреждениях.
Во время визита был проинспектирован следственный изолятор № 11 в Шестой региональной зоне при  Управлении исполнения наказаний Министерства внутренних дел.
Было сообщено, что тюрьма рассчитана на 300 мест и в настоящее время содержит 192 заключенных. 9 из них - женщины. Следует отметить, что в 2020 году сотрудники института омбудсмена также посетили данный объект и дали рекомендации по ремонту приемной и кухни тюрьмы, обновлению оборудования, устранению недостатков в системе вентиляции.В ходе очередного мониторингового визита выяснилось, что все ранее сделанные рекомендации были учтены и недостатки были устранены.
Заключенные заявили, что персонал тюрьмы обращался с ними хорошо и с их стороны не было возражений против  питания и условий жизни.Согласно соответствующим нормативно - правовым документам, в тюрьмах должен быть специальный двор, и заключенные должны гулять по нему в течение часа в день и наслаждаться свежим воздухом. В ходе изучения выяснилось, что двор имеется и что туда по очереди допускаются все заключенные.При осмотре медицинского пункта в тюрьме было обнаружено, что там имеется достаточный медицинский персонал, оборудование и лекарства.
Начальник медицинского пункта сообщил, что 2 пациента с инфекцией Covid-19 в настоящее время изолированы и проходят лечение.Когда его спросили о мерах по предотвращению заражения коронавирусом, он ответил, что заключенные должны пройти тестирование перед прибытием в   тюрьму, что пациенты с подтвержденным заболеванием  немедленно помещаются в отдельные комнаты и что персонал учреждения  на 100 процентов вакцинирован.Следует отметить, что на основе рекомендаций омбудсмена полным ходом идет работа по улучшению условий содержания в тюрьмах на уровне национального законодательства и международных стандартов.
В ходе мониторинга было рекомендовано пополнить библиотеку максимально доступной юридической литературой для лиц, содержащихся в данном учреждении,  включающей нововведения последних лет.    В ходе изучения участники визита также ознакомились с деятельностью участковой избирательной комиссии № 52, созданной на территории данного учреждения и процессом подготовки к выборам.Следующим объектом мониторинга членов общественной группы во главе с Уполномоченным по правам человека стала специальная приемная УВД Хорезмской области для задержанных в административном порядке .В специальной приемной, рассчитанной на 60 коек в настоящее время содержатся 36 человек. Здание тюрьмы сдано в эксплуатацию в 2020 году. Глава учреждения сообщил, что люди, которые часто водят машину в нетрезвом виде и вовремя не платят алименты, доставляются сюда для отбывания 15-дневного тюремного заключения.Мониторинговые визиты, направленные на предотвращение случаев пыток или насилия, также проводились в Реабилитационном центре для лиц без определенного места жительства.Особое внимание в современном здании, сданном в сентябре этого года и имеющем всю необходимую технику и оборудование уделяется безопасности. В здании установлено 32 видеокамер, которые напрямую соединены с центральным аппаратом и управляются на республиканском уровне.
Лица, чья личность не была установлена,  доставляются в реабилитационный центр, где им  оказывается медицинская помощь до момента их идентификации, и создаются необходимые условия для проживания, занятий спортом и питания. Затем их передают семьям и близким.В ходе мониторинга сотрудники реабилитационного центра предложили вести сотрудничество по установлению личностей иностранных граждан. Омбудсмен, в свою очередь, выразила готовность решать подобные вопросы с помощью омбудсменов зарубежных стран.Следующим объектом стала областная психиатрическая больница. В ходе мониторингового визита детально изучены условия, созданные для пациентов, находящихся на лечении в больнице, их обеспеченность лекарствами, своевременным питанием и другими процедурами. Члены общественной группы во главе с омбудсменом также посетили Хорезмское областное отделение Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии. Изучены условия, созданные для граждан, находящихся на добровольном и принудительном лечении в центре, даны предложения и рекомендации по выявленным недостаткам.В ходе визита был изучен договор центра с аутсорсинговой кейтеринговой компанией, и было установлено, что деятельность компании не была хорошо организована.В частности, выявлено, что в больнице не соблюдается недельный режим питания, пищевая ценность еды не соответствует установленным требованиям.
Вместе с этим, в ходе расследования были также проверены камеры временного содержания обвиняемых в уголовных судах.