Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 25 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Ўзбекистон Республикаси Олий суди ҳамда “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилоти (Penal Reform International)нинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда судьялар учун суд ишларини юритиш амалиётида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалаларига бағишланган халқаро давра суҳбати ўтказилди.
2020 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилоти (Penal Reform International)нинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан ҳамкорлик меморандуми имзоланган бўлиб, унинг доирасида мамлакатимиздаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакиллари, давлат органлари ва ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари вакилларининг малакасини оширишга қаратилган қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, мазкур тренингда Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти молиявий кўмагида тайёрланган Марказий Осиё давлатларида суд-ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш лойиҳаси доирасида тайёрланган услубиятнинг мазмун-моҳияти билан Ўзбекистон Республикаси Олий суди ва туман судларининг судьялар ҳамда Омбудсман Котибияти ходимлари таништирилди.
Ушбу методологияда судьялар учун суд ишларини юритиш амалиётида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалалари ўз аксини топган. Ушбу қўлланмада қайд этилишича озодликдан маҳрум қилиш - энг кўп ишлатиладиган жазо турларидан бўлиб, уни қўллаш қатор салбий ҳолатларни, жумладан, маҳкум оиласининг моддий аҳволига, оилаларнинг парчаланишига, шунингдек, шахсларнинг жиноий хатти-ҳаракатларга оид кўникмаларга эга бўлишига, жиноятнинг такрорланишига олиб келиши мумкин.
Амалдаги қонунчиликка кўра, озодликдан маҳрум этилган, озодлиги чекланган ёки ахлоқ тузатиш ишларига ҳукм қилинган шахсларга нисбатан суд жазонинг ўталмаган қисмини енгилроқ жазо билан алмаштириши мумкин. Жазони енгилроғи билан алмаштириш муайян жазо турлари учун ўрнатилган тартиб-қоида талабларини бажарган ва меҳнатга ҳалол муносабатда бўлган маҳкумларга нисбатан қўлланилади.
Тадбирда қайд этилишича, мамлакатимизда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш, пробация бўлинмалари назорати остидаги шахсларнинг хулқ-атвори устидан таъсирчан назоратни амалга ошириш бўйича янги тизим яратилган ва бу орқали назорат остидагилар томонидан қайта жиноят содир этилиши камайишига эришилмоқда.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова мамлакатимизда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ тизимидаги ушбу ислоҳотлар хато қилган шахсга яна бир бор имконият бериш орқали уни яна оиласи бағрига қайтариш, унинг хулқ-атворидаги нуқсонларни бартараф этишга кўмаклашиш ва жамиятга мослаштиришга хизмат қилаётганини қайд этди. Унинг фикрига кўра, замонавий халқаро стандартлар ва илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда жорий этилган бундай амалиёт жиноят содир этган шахсни мақсадли тарбиялаш ва унинг хулқини тузатишда ижобий натижаларга эришишни таъминлайди.
Халқаро тадбир давомида иштирокчилар суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш бўйича ишлаб чиқилган услубият билан танишиш билан бирга уни такомиллаштириш юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдиришди.

Discussions were held on the use of non-custodial alternative measures
On May 25, together with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan and the International Office of Penal Reform in Central Asia (Penal Reform International), an international round table was held on the application of alternative measures not related to imprisonment in practice legal proceedings for judges.
In 2020, a memorandum of cooperation was signed between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the International Office of Penitentiary Reform in Central Asia, within the framework of which a number of projects are being implemented aimed at improving the qualifications of representatives of national human rights institutions, government agencies and organizations, civil society institutions in country.
In particular, judges and employees of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan and the Secretariat of the Ombudsman of the Republic of Uzbekistan were familiarized with the content of the methodology developed within the framework of the project to strengthen the rule of law in Central Asia, prepared with the financial support of international prison reform.
This methodology addresses the issues of non-custodial alternative measures in jurisprudence for judges. According to this guideline, imprisonment is one of the most common types of punishment, which can lead to a number of negative consequences, including worsening the financial situation of the convict's family, family breakdown, and the acquisition of criminal skills by individuals, which in turn can lead to repeated crimes.
According to the current legislation, the court can replace the unserved part of the sentence with a milder sentence for persons sentenced to imprisonment - restraint of freedom or correctional labor. Replacement with a lighter punishment is applied to convicts who have fulfilled the established procedural requirements for certain types of punishment and who carry out honest labor.
At the event, it was noted that the country has created a new system of punishments not related to imprisonment, effective control over the behavior of persons under the supervision of probation departments, which reduces the number of repeated crimes by detainees.
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova noted that these reforms in the country's judicial system serve to return the offender to his family, help him overcome his shortcomings and adapt in society. In her opinion, such a practice, introduced taking into account modern international standards and advanced foreign experience, will provide positive results in the purposeful education of the offender and the correction of his behavior.
During the international event, the participants got acquainted with the developed methodology for the use of alternative measures not related to imprisonment in court proceedings, and also expressed their views on its improvement.