Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 25 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Ўзбекистон Республикаси Олий суди ҳамда “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилоти (Penal Reform International)нинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда судьялар учун суд ишларини юритиш амалиётида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалаларига бағишланган халқаро давра суҳбати ўтказилди.
2020 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилоти (Penal Reform International)нинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан ҳамкорлик меморандуми имзоланган бўлиб, унинг доирасида мамлакатимиздаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакиллари, давлат органлари ва ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари вакилларининг малакасини оширишга қаратилган қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, мазкур тренингда Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти молиявий кўмагида тайёрланган Марказий Осиё давлатларида суд-ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш лойиҳаси доирасида тайёрланган услубиятнинг мазмун-моҳияти билан Ўзбекистон Республикаси Олий суди ва туман судларининг судьялар ҳамда Омбудсман Котибияти ходимлари таништирилди.
Ушбу методологияда судьялар учун суд ишларини юритиш амалиётида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалалари ўз аксини топган. Ушбу қўлланмада қайд этилишича озодликдан маҳрум қилиш - энг кўп ишлатиладиган жазо турларидан бўлиб, уни қўллаш қатор салбий ҳолатларни, жумладан, маҳкум оиласининг моддий аҳволига, оилаларнинг парчаланишига, шунингдек, шахсларнинг жиноий хатти-ҳаракатларга оид кўникмаларга эга бўлишига, жиноятнинг такрорланишига олиб келиши мумкин.
Амалдаги қонунчиликка кўра, озодликдан маҳрум этилган, озодлиги чекланган ёки ахлоқ тузатиш ишларига ҳукм қилинган шахсларга нисбатан суд жазонинг ўталмаган қисмини енгилроқ жазо билан алмаштириши мумкин. Жазони енгилроғи билан алмаштириш муайян жазо турлари учун ўрнатилган тартиб-қоида талабларини бажарган ва меҳнатга ҳалол муносабатда бўлган маҳкумларга нисбатан қўлланилади.
Тадбирда қайд этилишича, мамлакатимизда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш, пробация бўлинмалари назорати остидаги шахсларнинг хулқ-атвори устидан таъсирчан назоратни амалга ошириш бўйича янги тизим яратилган ва бу орқали назорат остидагилар томонидан қайта жиноят содир этилиши камайишига эришилмоқда.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова мамлакатимизда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ тизимидаги ушбу ислоҳотлар хато қилган шахсга яна бир бор имконият бериш орқали уни яна оиласи бағрига қайтариш, унинг хулқ-атворидаги нуқсонларни бартараф этишга кўмаклашиш ва жамиятга мослаштиришга хизмат қилаётганини қайд этди. Унинг фикрига кўра, замонавий халқаро стандартлар ва илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда жорий этилган бундай амалиёт жиноят содир этган шахсни мақсадли тарбиялаш ва унинг хулқини тузатишда ижобий натижаларга эришишни таъминлайди.
Халқаро тадбир давомида иштирокчилар суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш бўйича ишлаб чиқилган услубият билан танишиш билан бирга уни такомиллаштириш юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдиришди.

В 2020 году подписан меморандум о сотрудничестве Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) с Международным офисом пенитенциарной реформы в Центральной Азии, в рамках которого реализуется ряд проектов, направленных на повышение квалификации представителей национальных правозащитных институтов, государственных структур и организаций, институтов гражданского общества в стране.
В частности, судьи и сотрудники Верховного суда Республики Узбекистан и Секретариата Омбудсмена Республики Узбекистан были ознакомлены с содержанием методологии, разработанной в рамках проекта по укреплению верховенства закона в Центральной Азии, подготовленной при финансовой поддержке международной тюремной реформы.
Данная методология рассматривает вопросы альтернативных мер, не связанных с лишением свободы, в судебной практике для судей. Согласно этому руководству, лишение свободы является одним из наиболее распространенных видов наказания, применение которого может привести к ряду негативных последствий, включая ухудшение финансового положения семьи осужденного, распад семьи, а также приобритение криминальных навыков отдельными лицами, что в свою очередь может стать причиной повторных преступлений.
Согласно действующему законодательству, суд может заменить неотбытую часть наказания более мягким приговором для лиц, приговоренных к лишению свободы - ограничением свободы или исправительными работами. Замена более мягким наказанием применяется к осужденным, выполнившим установленные процессуальные требования по отдельным видам наказания и осуществляющим честный труд.
На мероприятии было отмечено, что в стране создана новая система наказаний, не связанных с лишением свободы, эффективный контроль за поведением лиц, находящихся под надзором отделений пробации, что снижает число повторных преступлений со стороны задержанных.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Ф. Эшматова отметила, что эти реформы в судебной системе страны служат для возвращения правонарушителя в семью, помогают ему преодолеть свои недостатки и адаптироваться в обществе. По ее мнению, такая практика, внедренная с учетом современных международных стандартов и передового зарубежного опыта, обеспечит положительные результаты в целенаправленном воспитании правонарушителя и исправлении его поведения.
В ходе международного мероприятия участники ознакомились с разработанной методологией использования альтернативных мер, не связанных с лишением свободы, в судебных процессах, а также высказали свое мнение по ее совершенствованию