Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия Федерацияси ўртасида қуролли можаро ҳудудларидаги болалар ва аёлларни ўз ватанига қайтариш ва уларни жамиятга самарали реинтеграцияси бўйича халқаро ҳамкорлик
Жорий йилнинг 26 март куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Бола ҳуқуқлари бўйича вакил ҳамда ЮНИСEФ ҳамкорлигида Ўзбекистон тажрибасига асосланиб, "Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия Федерацияси ўртасида қуролли можаро ҳудудларидаги болалар ва аёлларни ўз ватанига қайтариш ва уларни жамиятга самарали реинтеграцияси бўйича халқаро ҳамкорлик" мавзусида онлайн конференция ўтказилди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари - Aкмал Саидов, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) - Феруза Эшматова, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Бола ҳуқуқи бўйича вакил - Анна Кузнецова, Тожикистон Республикаси Инсон ҳуқуқи бўйича вакил ўринбосари- Бола ҳуқуқи бўйича вакил - Раджабмо Хабибулозода, Қозоғистон Республикаси Бола ҳуқуқи бўйича вакил - Аружан Саин, Қирғизистон Республикаси Омбудсмани котибиятининг болалар, аёллар ва оилалар ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўлими мутахассиси - Бубусара Анарбек қизи, ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори - Aфшан Хан, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича Минтақавий бўлими вакили жаноб - Ришард Коменда, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили - Матилда Димовска, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг раҳбари - Ашита Миттал, “БМТ-аёллар” тузилмаси Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий вакили - Ирис Бьорк Кристьянсдоттир, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти вакиллари, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси вакиллари, ЮНИСЕФнинг Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистондаги ваколатхонаси раҳбарлари, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси вакиллари, Россия Федерацияси ва АҚШ элчихоналарининг вакиллари, давлат органлари вазирлик, идоралар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқаролик жамиятининг институтлари вакиллари, Бола ҳуқуқлари бўйича вакилнинг минтақавий вакиллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Конференциянинг мақсади яқин Шарқдаги қуролли тўқнашувлардан жабр кўрган болалар ва аёлларни ватанига қайтариш ва қайта тиклаш бўйича тажриба алмашиш, ютуқлар ва қийинчиликларни муҳокама қилиш ҳамда аёллар ва болалар репатриацияси ва реинтеграцияси бўйича тавсиялар ишалб чиқишдир.
Такидланишича, 2019 йилда Ўзбекистон ҳукумати биринчилардан бўлиб Ироқ ва Суриядаги қуролли тўқнашувлар ва жанговар ҳаракатлар натижасида жабр кўрган ўз фуқароларини, асосан аёллар ва болаларни ватанига қайтаришни амалга оширди. Шу йилдан бошлаб Ироқ, Сурия ва Aфғонистондаги қуролли тўқнашувлар ва жанговар ҳаракатлар натижасида жабр кўрган болаларни қайтариш бўйича кенг кўламли ишлар олиб бормоқда. Эътиборлиси, мамлакатлар ичида биринчилардан бўлиб, Ўзбекистон, Россия, Қозоғистон, Тожикистон ватанига қайтарилган фуқароларини ўз ҳимоясига олди.
Бугунги кунга қадар Ўзбекистон “Меҳр” инсонпарварлик операциялари доирасида, Қозоғистон "Жусан" ва "Русафа" операциялари доирасида, Тожикистон, Қирғизистон ҳамда Россия Федерацияси ўз фуқароларини ватанига қайтарди.
Ўзга юртга бориб қолиб, оғир ҳаётий даврни бошидан ўтказган бу инсонларга ҳукуматимиз томонидан тиббий, психологик, моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилди. Уларнинг тинч ҳаётга қайтиб, жамиятга мослашишлари, таълим ва ижтимоий дастурларда иштирок этишлари учун зарур шароит яратилди, бошпана ва иш билан таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова,
Миграция пайтида болаларни ҳимоя қилиш ва уларнинг асосий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини чеклаш билан боғлиқ хавф катта ташвиш туғдиради. Боланинг манфаатлари доимо миграция сиёсати ва амалиётининг марказида бўлиши керак. Миграция сиёсати миграция таъсирида бўлган болалар миллий тизимлардан, шу жумладан ҳимоя, таълим, соғлиқни сақлаш, адолат ва ижтимоий хавфсизлик тармоқларидан фойдаланиш имкониятини таъминлаши, оилавий ҳаёт ва оилани бирлаштириш ҳуқуқини ҳурмат қилиши ҳамда қўллаб-қувватлаши керак.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова,
Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги декларацияда белгиланган принциплар бизнинг ишимиз учун асос бўлиб, ота-она қарамоғисиз қолган болаларга ҳимоя, ғамхўрлик жумладан ҳуқуқий ҳимояга муҳтож болаларга алоҳида ғамхўрликни амалга оширишга асосланган. Ҳуқуқлар барча болалар учун истисноларсиз ва боланинг ўзига ёки унинг оиласига тегишли ҳар қандай асос ёки бошқа ҳолатлар бўйича фарқланиш ва камситишларсиз тан олинади. Бола, ҳар қандай ҳолатда ҳам, ҳимоя ва ёрдамни биринчи бўлиб олиши керак. Афсуски, ҳозир ҳам қуролли тўқнашувлар ва жанговар ҳаракатлар ҳудудлари мавжуд. Натижада, болалар ўлмоқда, кўплаб болалар ота-она қарамоғисиз қолмоқда.
ЮНИСEФнинг Европа ва Марказий Осиё  мамлакатлари бўйича минтақавий директори Афшан Хан
ЮНИСEФ болаларни ўз юртига қайтариш бўйича илғор тажриба алмашинувига кўмак беришдан мамнун бўлиб, бугун ушбу анжуманда иштирок этаётган барча мамлакатлар билан ҳамкорликни давом эттиришга умид қилади, чунки биз қуролли тўқнашувлардан жабр кўрган болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун биргаликда иш олиб борамиз.
Конференция иштирокчилари барчани ташвишга солаётган масалаларни белгилаб, самарали ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилдилар.
Халқаро экспертлар Ўзбекистон тажрибасини етарли даражада самарали деб баҳолаб, уни минтақадаги ва бутун дунёдаги мамлакатлар билан ўртоқлашишга лойиқ деб топдилар.

International cooperation between the countries of Central Asia and the Russian Federation on the repatriation of children and women in zones of armed conflict and their effective reintegration into society
On March 26 this year, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), the Authorized Person for the Rights of the Child and UNICEF, based on the experience of Uzbekistan, held an online conference "International cooperation between the countries of Central Asia and the Russian Federation on the repatriation of children and women in zones of armed conflict and their effective reintegration into society”.
The event was attended by the First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis - Akmal Saidov, Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) - Feruza Eshmatova, Authorized Person for Children's Rights under the President of the Russian Federation. - Anna Kuznetsova, Deputy Authorized Person for Human Rights of the Republic of Tajikistan - Authorized Person for the Rights of the Child - Rajabmo Khabibulozoda, Authorized Person for the Rights of the Child of the Republic of Kazakhstan - Arudzhan Sain, Specialist of the Department for the Protection of the Rights of Children, Women and Families of the Secretariat of the Ombudsman in the Kyrgyz Republic - Bubusara Anarbek kyzy, Mr. Richard Komenda, UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia, Mr. Afshan Khan, Regional Representative for Central Asia, UN High Commissioner for Human Rights, Matilda Dimovska, UNDP Representative in Uzbekistan, Ashita Mittal, Head of UNODC, Iris Bork Kristiansdottir, UN Women Regional Representative for Central Asia, representatives of the Organization for Security and Cooperation in Europe, EU Delegation to Uzbekistan, UNICEF leaders in Tajikistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, UNICEF in Uzbekistan, representatives of the embassies of the Russian Federation and the United States, government agencies, ministries, agencies, NGOs, civil society institutions, regional representatives of the Ombudsman for the Rights of the Child and the media.
The purpose of the conference is to exchange experiences, achievements and problems in the repatriation and rehabilitation of children and women affected by the armed conflict in the Middle East, as well as to develop recommendations for the repatriation and reintegration of women and children.
It was noted that in 2019, the government of Uzbekistan was one of the first to repatriate its citizens, mainly women and children, who suffered from armed conflicts and hostilities in Iraq and Syria. Since this year, active efforts have been made to repatriate children affected by the armed conflict and hostilities in Iraq, Syria and Afghanistan. It is noteworthy that among the countries among the first to return home citizens were taken under their protection, Uzbekistan, Russia, Kazakhstan and Tajikistan.
To date, Tajikistan, Kyrgyzstan and the Russian Federation have repatriated their citizens as part of the humanitarian operation of Uzbekistan "Mehr" and Kazakhstan "Jusan" and "Rusafa".
These people, who left for another country and went through a difficult period of life, received medical, psychological, material and spiritual assistance from our government. The necessary conditions have been created for their return to a peaceful life, adaptation in society, participation in educational and social programs, measures are being taken to provide housing and employment.
Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova,
The risk of protecting children during migration and limiting their access to basic services is a serious problem. The interests of the child should always be at the center of migration policy and practice. Migration policies should ensure that children affected by migration have access to national systems, including protection, education, health care, justice and social security, and respect and support the right to family life and family reunification.
Deputy Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Authorized Person for Children's Rights Aliya Yunusova,
The principles set out in the Declaration of the Rights of the Child are the foundation of our work, which is based on providing special care for children in need of legal protection, including the protection and care of children left without parental care. Rights are recognized for all children without exception and without any discrimination on any grounds or other circumstances concerning the child himself or his family. In any case, the child should be the first to receive protection and assistance. Unfortunately, there are still areas of armed conflict and hostilities. As a result, children die and many children are left without parental care.
UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia Afshan Khan
UNICEF is pleased to facilitate the exchange of best practices in child repatriation and looks forward to continuing cooperation with all countries participating in this conference today as we work together to protect the rights of children affected by armed conflict.
The conference participants identified the issues of concern to everyone and discussed the possibilities of effective cooperation.
International experts assessed the experience of Uzbekistan as quite effective and considered it worthy to share with the countries of the region and the whole world.