Qashqadaryodagi asab-ruhiy kasalliklari shifoxonasiga qayta monitoring o‘tkaziladi - Ombudsman
2022 yilning 24 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Qashqadaryo viloyatdagi mintaqaviy vakili M.Normuradov viloyat asab-ruhiy kasalliklar shifoxonasiga monitoring tashrifini amalga oshirdi. Unda Qarshi shahar 1-oilaviy poliklinika bosh vrachi J.Yeshimov va Qarshi shahar tibbiyot birlashmasi provizori M.Xo‘jamovlar ham ishtirok etishdi.
190 o‘ringa mo‘ljallangan mazkur shifoxonada monitoring o‘tkazilgan kunda 229 nafar bemor davolanayotgani maʼlum bo‘ldi.
O‘rganish davomida shifoxonadagi bemorlarga berilayotgan ovqatlar menyusi va ularning sifati, dori-darmon vositalari taʼminoti hamda muddatlari o‘rganilganda kamchiliklar yo‘qligi maʼlum bo‘ldi.
Lekin, monitoring davomida Ombudsman mintaqaviy vakili boshchiligidagi ishchi guruh aʼzolari tomonidan baʼzi kamchiliklar majudligi aniqlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha tegishli tavsiyalar berildi. Jumladan, shifoxona binosi taʼmirtalab va u sanitariya-gigiyena talablariga javob bermaydi. Shu bilan birga kanalizatsiya bilan bog‘liq muammolar mavjud. Yuvinish xonalarida issiq suv yo‘q va hojatxonalar yopib qo‘yilgan.
Monitoringdan so‘ng, Ombudsmanning Qashqadaryodagi mintaqaviy vakili tomonidan shifoxonada ishlaydigan shifokor va boshqa xodimlar ishtirokida tadbir tashkil etildi. Unda muassasada davolanayotgan bemorlarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tez kunlarda Viloyat asab-ruhiy kasalliklari shifoxonasiga qayta monitoring o‘tkazilishini maʼlum qiladi.

В психиатрической больнице в Кашкадарье проведут повторный мониторинговый визит – Омбудсман
24 ноября 2022 года Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) в Кашкадарьинской области М.Нормурадов совершил мониторинговый визит в областную психиатрическую больницу. В нем также приняли участие главный врач 1-й семейной поликлиники города Карши Ж. Эшимов и временный руководитель Каршинского городского медицинского объединения М. Худжамов.
Стало известно, что в этой больнице на 190 коек в день мониторинга находились 229 пациентов.
В ходе исследования выяснилось, что при изучении меню и качества блюд, подаваемых пациентам в больнице, а также сроков поставки лекарств недостатков не было.
Однако в ходе мониторинга члены рабочей группы во главе с Региональным представителем Омбудсмана выявили некоторые недостатки и дали соответствующие рекомендации по их устранению. В частности, здание больницы находится на реконструкции и не соответствует санитарно-гигиеническим требованиям. В то же время есть проблемы с канализацией. В умывальных нет горячей воды, уборные закрыты. Выяснилось также, что больным не выдавали специальную одежду.
После мониторинга Региональным представителем Уполномоченного по правам человека в Кашкадарьинской области было организовано мероприятие с участием врача и других сотрудников, работающих в больнице. Даны рекомендации по улучшению качества обслуживания больных, находящихся на лечении в учреждении, и устранению выявленных недостатков.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) сообщает, что в ближайшее время в областной психиатрической больнице будет проведена повторное монитиоринговое изучение.