Ombudsmanga zo‘ravonlikka uchrayogan qiz holati bo‘yicha anonim murojaat kelib tushdi
Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Namangan viloyati Pop tumanida yashovchi bir qizga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik bo‘layotgani bo‘yicha anonim murojaat kelib tushdi.
“Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi Qonunining 10-moddasida anonim murojaatlar Vakil tomonidan ko‘rib chiqilmasligi belgilangan. Lekin, ushbu murojaatda zo‘ravonlik holati keltirilgani sababli u Ombudsman tashabbusiga ko‘ra joyiga chiqib o‘rganildi.
Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili murojaatda ko‘rsatilgan manzilga Pop tumani “Olmazor” MFYdagi xotin-qizlar faoli M.Mavjutova, IIB hudud profilaktika katta inspektori bilan birgalikda borganida ushbu xonadonda 2-guruh nogironi bo‘lgan E.O‘. ismli qiz yashashi aniqlandi. Anonim murojaatda zo‘ravonlikka uchrayotgani bayon etilgan ushbu qizning ruhiy hastaligi va qulog‘i yaxshi eshitmasligi sababli oila aʼzolari unga baland ovozda gapirishi maʼlum bo‘ldi. Qiz bilan holi tarzda suhbatlashilganda ham unga nisbatan hech qanday tazyiq, jismoniy va ruhiy zo‘ravonlik bo‘lmagani qayd etildi.
Murojaatni joyiga chiqib o‘rganish davomida E.O‘. 2-gurux nogironi bo‘lishiga qaramay, u tuman poliklinikasi tomonidan hech qanday tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilmagani aniqlandi. Shu kunning o‘zida tibbiy ko‘rik tashkil etilib, E.O‘. va uni qaramog‘iga olgan onasi salomatligi tekshirildi.
O‘rganish davomida E.O‘ning onasi bilan ham suhbat o‘tkazilib, tegishli tavsiyalar berildi.
Hozirda 2-guruh nogironi bo‘lgan E.O‘. salomatligi nazoratga olingan va MFY mutasaddilari, IIB profilaktika inspektori, Pop tuman Nogironlar jamiyati vakillari tomonidan doimiy ravishda uning holidan xabar olib turilishi yo‘lga qo‘yildi.

The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) received an anonymous complaint about harassment and violence against a girl living in the Pop district of Namangan region
Article 10 of the Law "On the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman)" provides that anonymous appeals are not considered by the Ombudsman. However, due to the fact that this appeal reported a case of violence, it was investigated at the initiative of the Ombudsman.
When the Regional Representative in Namangan region at the address indicated in the appeal, together with the activist of the Popsky district of the mahalla "Almazor" Mavyutova M., , the senior inspector of the IIB of the prevention district, it was established that a girl named E.U., a disabled person of group 2, lives in this apartment .
An anonymous complaint revealed that the girl who was being bullied had a mental illness and was hard of hearing, so family members spoke loudly to her. Even when interviewing the girl, it was noted that there was no harassment, physical or psychological violence against her.
During the field study of the appeal, it was found that, despite the fact that E.U. is a disabled person of the 2nd group, she did not undergo medical examination in the district clinic. On the same day, a medical examination was scheduled and E.U.'s health was checked. and her mother, who took her under her care.
The study also interviewed the mother of E.U. and given relevant recommendations.
Citizen E.U. is currently a disabled person of the 2nd group. Her health and condition were constantly monitored by mahalla employees, an inspector of the Department of the Internal Affairs for prevention, and representatives of the Pop District Society of Disabled People.