Yevroosiyo mintaqasida inson huquqlarini himoya qilish muammosi: Ombudsmanlarning ilg‘or tajriba almashinuvi
2022 yilning 16 noyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Moskva shahriga qilgan xizmat safari doirasida “Yevroosiyo mintaqasida inson huquqlarini himoya qilish muammosi: Ombudsmanlarning ilg‘or tajriba almashinuvi” mavzusidagi VI-xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdi.
Tadbir davomida yoshlar huquqlarini taʼminlash, jumladan, ularga taʼlim, sog‘liqni saqlash, mehnat va tadbirkorlik faoliyatlarini yuritishlarida yetarli imkoniyatlarni yaratish hamda ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq masalalarni hal etish bo‘yicha eng samarali xorijiy amaliyotlar haqida maʼlumotlar berildi.
Mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova ham o‘z maʼruzasi bilan ishtirok etdi. U o‘z so‘zida O‘zbekistonda yoshlar masalasi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilanganligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yoshlarga oid davlat siyosatida ikkita eng muhim yo‘nalish sifatida ularga zamonaviy bilim berish va yoshlar bandligini taʼminlash masalalari belgilanganligiga to‘xtaldi.
Shuningdek, Ombudsmanning yoshlar huquqlarini taʼminlashga doir faoliyati, xususan, ular tomonidan kelib tushayotgan murojaatlar tahlili asosida tizimdagi masalalarni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda oliy taʼlim muassasalarida tuzilgan “Ombudsman klubi” va yosh kadrlar tayyorlashdagi mexanizmlar haqida maʼlumot berdi.

The problem of human rights protection in the Eurasian region: exchange of best practices of ombudsmen
On November 16, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova took part in the VI international scientific and practical conference on the topic “The problem of protecting human rights in the Eurasian space: the exchange of best practices of ombudsmen” as part of her working trip to Moscow.
During the event, information was provided on the most effective foreign practices for ensuring the rights of young people, including providing them with sufficient opportunities for education, healthcare, labor and entrepreneurship, as well as resolving issues related to their comprehensive support.
The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova also took part in this international scientific and practical conference with her report. In her speech, she noted that the issue of supporting youth in Uzbekistan is defined as one of the priority areas of state policy, and the two most important areas in the state policy of the President of the Republic of Uzbekistan regarding youth are the issues of providing them with modern education and ensuring their employment.
She also provided information on the activities of the Ombudsman in the field of ensuring the rights of young people, in particular, on the development of proposals for resolving issues in the system based on the analysis of applications received by them, and on the “Club of the Ombudsman” created in universities and mechanisms for training young personnel.