Yevroosiyo mintaqasida inson huquqlarini himoya qilish muammosi: Ombudsmanlarning ilg‘or tajriba almashinuvi
2022 yilning 16 noyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Moskva shahriga qilgan xizmat safari doirasida “Yevroosiyo mintaqasida inson huquqlarini himoya qilish muammosi: Ombudsmanlarning ilg‘or tajriba almashinuvi” mavzusidagi VI-xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdi.
Tadbir davomida yoshlar huquqlarini taʼminlash, jumladan, ularga taʼlim, sog‘liqni saqlash, mehnat va tadbirkorlik faoliyatlarini yuritishlarida yetarli imkoniyatlarni yaratish hamda ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq masalalarni hal etish bo‘yicha eng samarali xorijiy amaliyotlar haqida maʼlumotlar berildi.
Mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova ham o‘z maʼruzasi bilan ishtirok etdi. U o‘z so‘zida O‘zbekistonda yoshlar masalasi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilanganligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yoshlarga oid davlat siyosatida ikkita eng muhim yo‘nalish sifatida ularga zamonaviy bilim berish va yoshlar bandligini taʼminlash masalalari belgilanganligiga to‘xtaldi.
Shuningdek, Ombudsmanning yoshlar huquqlarini taʼminlashga doir faoliyati, xususan, ular tomonidan kelib tushayotgan murojaatlar tahlili asosida tizimdagi masalalarni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda oliy taʼlim muassasalarida tuzilgan “Ombudsman klubi” va yosh kadrlar tayyorlashdagi mexanizmlar haqida maʼlumot berdi.

Проблема защиты прав человека в Евразийском регионе: обмен передовым опытом омбудсменов
16 ноября 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова приняла участие в VI международной научно-практической конференции на тему «Проблема защиты прав человека на евразийском пространстве: обмен лучшими практиками омбудсменов» в рамках ее рабочей поездки в Москву.
В ходе мероприятия была представлена ​​информация о наиболее эффективных зарубежных практиках обеспечения прав молодежи, в том числе предоставления им достаточных возможностей для образования, здравоохранения, трудовой и предпринимательской деятельности, а также решения вопросов, связанных с их всесторонней поддержкой.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Ф.Эшматова также приняла участие в данной международной научно-практической конференции со своим докладом. В своем выступлении она отметила, что вопрос поддержки молодежи в Узбекистане определена как одно из приоритетных направлений государственной политики, а двумя важнейшими направлениями в государственной политике Президента Республики Узбекистан в отношении молодежи являются вопросы предоставления им современного образования и обеспечения их занятости.
Она также предоставила информацию о деятельности Омбудсмана в области обеспечения прав молодежи, в частности, о разработке предложений по решению вопросов в системе на основе анализа поступивших к ним обращений, и о созданном в вузах «Клубе Омбудсмана» и механизмах подготовки молодых кадров.