Yopiq muassasalarga monitoring o‘tkazish bo‘yicha xalqaro amaliyot o‘rganildi
Avval xabar berganimizdek, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova xizmat tashrifi bilan Polshaning Varshava shahrida bo‘lib turibdi. U YEXHT mintaqasi inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvlarida ishtirok etgan edi. Ombudsman ushbu tadbirlar  doirasida  7-9 sentyabr kunlari tashkil etilgan inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizmlar guruhlari va fuqarolik jamiyati vakillari uchun tashkil etilgan mintaqaviy treningda ham ishtirok etdi.
“Jinsiy va genderga asoslangan zo‘ravonlik muammosini qamoqda saqlash monitoringiga integratsiya qilish” mavzusiga bag‘ishlangan treningda Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, Janubi-Sharqiy Yevropa, Markaziy va Sharqiy Yevropa mamlakatlaridan nazorat mexanizmlarining 50 ga yaqin vakillari qatnashishdi.
Mazkur mintaqaviy trening jinsiy va genderga asoslangan zo‘ravonlik muammosini qamoqda saqlash monitoringiga integratsiya qilishda nazorat mexanizmlarining salohiyatini kuchaytirishga qaratilgan.
Unda ishtirokchilarga zo‘ravonlikni aks etishi mumkin bo‘lgan xatti-harakatlar turlari, ularning monitoringi bilan bog‘liq muayyan xavf va muammolarni aniqlash hamda bartaraf etish bo‘yicha xalqaro amaliyot haqida maʼlumot berildi.
Trening davomida qator davlatlar Ombudsmanlari jazoni ijro etish muassasalariga monitoring tashkil etish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan bo‘lishishdi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) bu boradagi o‘z tajribasiga to‘xtalar ekan, ushbu monitoring tashriflari jamoatchilik va OAV vakillari ishtirokida o‘tkazilishiga urg‘u berdi.
Erkin muloqot va guruhlarga bo‘linib ishlash usullarini o‘zida jamlagan mazkur treningda zo‘ravonlik holatlarini aniqlashdagi nazorat mexanizmlari va belgilangan ko‘rsatmalar yuzasidan fikr almashildi.

Изучена международная практика по мониторингу закрытых учреждений
Как мы сообщали ранее, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова находится в городе Варшава Польши с рабочим визитом. Она приняла участие на встречах высокого уровня руководителей национальных правозащитных институтов региона ОБСЕ. В рамках данных мероприятий Омбудсман также приняла участие в региональном тренинге для национальных правозащитных учреждений, групп национальных превентивных механизмов по предупреждению пыток и представителей гражданского общества, организованном 7-9 сентября.
Около 50 представителей механизмов мониторинга из стран Центральной Азии, Южного Кавказа, Юго-Восточной Европы, Центральной и Восточной Европы приняли участие в тренинге на тему «Интеграция проблемы сексуального и гендерного насилия в мониторинг содержания под стражей».
Данный региональный тренинг направлен на укрепление потенциала механизмов мониторинга для включения вопроса о сексуальном и гендерном насилии в мониторинг содержания под стражей.
Участники были проинформированы о типах поведения, которые могут отражать насилие, международной практике выявления и устранения определенных рисков и проблем, связанных с их мониторингом.
В ходе тренинга Омбудсмены ряда стран поделились своим опытом организации мониторинга пенитенциарных учреждений.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман), остановившись на своем опыте в этом отношении, подчеркнула, что данные мониторинговые визиты проводятся с участием представителей общественности и СМИ.
В ходе этого тренинга, включавшего методы свободного общения и работы в группах, состоялся обмен мнениями о механизмах мониторинга и выработаны рекомендации по выявлению случаев насилия.