Komissiya baʼzi fuqarolarning qamoq ehtiyot chorasini yengilrog‘iga almashtirish masalasini o‘rganmoqda
Komissiya aʼzolari tomonidan bo‘lib o‘tgan holatlar va voqealarda ishtirok etgan hamda jinoyat sodir etganligi uchun qamoqqa olinganlarning saqlash shart-sharoitlari o‘rganilib, ular bilan suhbatlar o‘tkazilmoqda.
O‘rganish davomida sodir etgan qilmishlaridan pushaymon bo‘lgan, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bor, shuningdek oilaviy sharoiti va ijtimoiy holati og‘ir hamda oilada yolg‘iz boquvchi bo‘lgan fuqarolar ro‘yxati shakllantirildi.
Komissiya mazkur shaxslarga insonparvarlik tamoyilini qo‘llagan holda jamoatchilik kafilligi asosida ularga mahalliy tuman kengashlari deputatlarini biriktirish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesiga murojaat kiritdi.
Hozirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesida Komissiya aʼzolari va mahalliy kengash deputatlari bilan uchrashuv o‘tkazilmoqda. Unda saylov okrugidagi elektorat aʼzolari orasidan gumonlanuvchi sifatida tergovga jalb qilingan shaxslarning holati o‘rganilgani masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
14 nafar Komissiya aʼzosi tomonidan  sodir etgan qilmishlaridan pushaymon, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bor, shuningdek oilaviy sharoiti og‘ir bo‘lgan shaxslar bilan deputatlarning uchrashishlari va ularni kafillikka olish masalasi ilgari surilmoqda.

Комиссия изучает вопрос замены меры пресечения некоторых граждан на более мягкую
Членами комиссии изучаются условия содержания лиц, принимавших участие в происшествиях и событиях, и попавших в тюрьму за совершение преступления, с ними проводятся беседы.
В ходе исследования был сформирован список граждан, раскаявшихся в содеянном, имеющих на иждивении несовершеннолетних детей, а также имеющих тяжелые семейные условия и социальное положение и являющихся одинокими кормильцами в семье.
Комиссия внесла в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан обращение о прикреплении к этим более чем 20 лицам депутатов местных районных Кенгашей на основе общественной гарантии с применением принципа гуманизма.
В настоящее время проходит встреча с членами Комиссии и депутатами местного Кенгаша в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан.  На ней рассматривается вопрос изучения депутатами состояния лиц, привлеченных к расследованию в качестве подозреваемых, среди представителей электората в избирательном округе.
14 членов Комиссии выдвигают вопрос о встрече депутатов с лицами, испытывающими сожаление по поводу совершенных ими деяний, имеющими на иждивении несовершеннолетних