Tergov jarayonlariga oid maʼlumotlar o‘rganilmoqda
22 avgust kuni Komissiya aʼzolari o‘z ishini Shtabga kelgan fuqarolar murojaatlarini qabul qilishdan boshladi. Qabul davomida Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarda ishtirok etganlikda gumon qilinib, olib ketilgan shaxslarning oila aʼzolari 10ga yaqin murojaat qoldirishdi.
Fuqarolar Komissiya faoliyatidan @commissionuz Telegram kanali orqali muntazam xabardor bo‘lib turishayotgani va xabarlarni qoraqalpoq tilida ham berib borilayotganidan mamnun ekanliklarini bildirishdi.
Shundan so‘ng, Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishiga jalb qilingan shaxslarning huquqlarini himoya qilayotgan advokatlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Advokatlar bilan uchrashuvlarda asosiy eʼtibor, ularga mijozlari bilan ko‘rishishga qarshiliklar bor yo‘qligi, shuningdek, advokatning himoyasida bo‘lgan shaxsning hozirgi holatiga qaratildi.
O‘zaro muloqotda advokatlar tomonidan mijozining jinoyat ishiga bog‘liq holatlar, tergov jarayonlarining borishi va boshqa holatlar bo‘yicha axborotlar bayon etildi.
Komissiya aʼzolarining prokuratura organlari masʼul xodimlari bilan bo‘lgan uchrashuvda Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan holatlar va voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlariga oid maʼlumotlar olindi. Xususan, tergov harakatlarining qonunchilikka muvofiq olib borilayotganligi, ushlab turilgan shaxslarning ahvoli, advokatlar bilan taʼminlangani va tergov jarayonida himoyachining doimiy ishtiroki va ularga yaratilgan sharoitlarga alohida eʼtibor qaratildi.
Shu kunning o‘zida Yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda 30 nafarga yaqin yigit-qizlardan anonim so‘rov olindi.

Изучается информация, касающаяся хода следствия
22 августа члены Комиссии начали свою работу с приема обращений граждан, поступивших в Штаб. В ходе приема члены семей лиц, задержанных по подозрению в участии в событиях в Каракалпакстане, оставили около 10 обращений.
Граждане выразили удовлетворение тем, что они регулярно информируются о деятельности Комиссии через телеграм-канал @commissionuz, а также тем, что новости предоставляются на каракалпакском языке.
После этого состоялась встреча с адвокатами, защищающими права привлечённых к уголовной ответственности по делу, возбужденному  в связи с событиями в Каракалпакстане.
Во время встреч с адвокатами основное внимание уделялось тому, имеются ли возражения против их встречи со своими клиентами, а также текущему положению лица, находящегося под защитой адвоката.
В ходе адвокаты предоставили информацию об обстоятельствах, связанных с уголовным делом подзащитного, ходе следствия и других ситуациях.
В ходе встречи членов комиссии с ответственными работниками прокуратуры получена информация о расследовании уголовного дела, возбужденного в связи с событиями и ситуациями, произошедшими в Каракалпакстане.
В частности, особое внимание было уделено тому, чтобы следственные действия проводились в соответствии с законодательством, состоянию задержанных лиц, предоставлению адвокатов, постоянному участию защитника в следственном процессе и созданным для них условиям.
В этот же день была проведена встреча с молодежью, где был организован анонимный опрос около 30 юношей и девушек.