Advokat va fuqarolar fikrlari o‘rganildi
2022 yilning 18 avgust kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yil iyul oyida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha Komissiya aʼzolari ishni advokatlar bilan uchrashishdan boshladi.
Komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishiga jalb qilingan shaxslarning huquqlarini himoya qilayotgan advokatlar bilan navbatma-navbat uchrashib, har bir holatni sinchiklab o‘rganishmoqda.
Mazkur uchrashuvda eng avvalo, jinoyat ishiga jalb qilingan shaxslar bilan uchrashish bo‘yicha qarshiliklar bor yo‘qligi so‘raldi.
Shuningdek, Advokatning himoyasida bo‘lgan shaxsning hozirgi holati va u tomonidan biror bir masalada shikoyat va eʼtirozlar bildirildimi degan savollarga javob olindi.
Advokatlar tomonidan mijozining jinoyat ishiga bog‘liq holatlar, tergov jarayonlarining borishi va boshqa holatlar bo‘yicha axborotlar bayon etildi.
Aytish lozimki, Komissiya shtabiga murojaat qilish istagida kelgan fuqarolar soni ham oshib bormoqda.
Advokatlar bilan uchrashuvdan so‘ng, darhol fuqarolar murojaatlari qabul qilindi. Baʼzi murojaatchilar bundan oldin Komissiyaga taqdim qilgan murojaatlari bo‘yicha tegishli tashkilotlardan javob xatlari olishganini bildirishdi. Fuqarolar murojaatlari tegishli tartibda o‘rganilib, nazoratga olinayotganini ijobiy baholashmoqda.

Изучены мнения адвокатов и граждан
18 августа 2022 года члены Комиссии по изучению ситуации и событий, произошедших в июле 2022 года в Республике Каракалпакстан, начали работу со встречи с адвокатами.
Члены комиссии поочередно встречаются с адвокатами, защищающими права привлеченных к уголовной ответственности по делам возбужденным в связи с событиями в Каракалпакстане, и внимательно изучают каждое дело.
На этой встрече, в первую очередь, было спрошено, имеются ли возражения против встречи с привлеченными к уголовной ответственности.
Также были получены ответы на вопросы о текущем положении лица, находящегося под защитой адвоката и о том, подавал ли он какие-либо жалобы или возражения.
Адвокаты предоставили информацию об обстоятельствах, связанных с уголовным делом подзащитного, ходе следствия и других ситуациях.
Следует отметить, что число граждан, желающих обратиться в штаб Комиссии, также увеличивается.
После встречи с адвокатами сразу были приняты обращения граждан. Некоторые заявители отметили, что они уже получили ответные письма от соответствующих организаций на их заявления, поданные в Комиссию. Граждане положительно оценивают тот факт, что их обращения изучаются должным образом и берутся на контроль.