Advokat va fuqarolar fikrlari o‘rganildi
2022 yilning 18 avgust kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yil iyul oyida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha Komissiya aʼzolari ishni advokatlar bilan uchrashishdan boshladi.
Komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishiga jalb qilingan shaxslarning huquqlarini himoya qilayotgan advokatlar bilan navbatma-navbat uchrashib, har bir holatni sinchiklab o‘rganishmoqda.
Mazkur uchrashuvda eng avvalo, jinoyat ishiga jalb qilingan shaxslar bilan uchrashish bo‘yicha qarshiliklar bor yo‘qligi so‘raldi.
Shuningdek, Advokatning himoyasida bo‘lgan shaxsning hozirgi holati va u tomonidan biror bir masalada shikoyat va eʼtirozlar bildirildimi degan savollarga javob olindi.
Advokatlar tomonidan mijozining jinoyat ishiga bog‘liq holatlar, tergov jarayonlarining borishi va boshqa holatlar bo‘yicha axborotlar bayon etildi.
Aytish lozimki, Komissiya shtabiga murojaat qilish istagida kelgan fuqarolar soni ham oshib bormoqda.
Advokatlar bilan uchrashuvdan so‘ng, darhol fuqarolar murojaatlari qabul qilindi. Baʼzi murojaatchilar bundan oldin Komissiyaga taqdim qilgan murojaatlari bo‘yicha tegishli tashkilotlardan javob xatlari olishganini bildirishdi. Fuqarolar murojaatlari tegishli tartibda o‘rganilib, nazoratga olinayotganini ijobiy baholashmoqda.

The opinions of lawyers and citizens were studied
On August 18, 2022, members of the Commission for the study of the situation and events that occurred in July 2022 in the Republic of Karakalpakstan began work with a meeting with lawyers.
Members of the commission alternately meet with lawyers defending the rights of those brought to criminal responsibility on cases initiated in connection with the events in Karakalpakstan, and carefully study each case.
At this meeting, first of all, it was asked if there were any objections to a meeting with those brought to criminal responsibility.
Responses were also received to questions about the current position of the person under the protection of a lawyer and whether he had filed any complaints or objections.
The lawyers provided information about the circumstances related to the defendant's criminal case, the course of the investigation and other situations.
It should be noted that the number of citizens wishing to apply to the headquarters of the Commission is also increasing.
After a meeting with lawyers, citizens' appeals were immediately accepted. Some applicants noted that they had already received response letters from the relevant organizations to their appeals submitted to the Commission. Citizens positively assess the fact that their appeals are studied properly and taken under control.