Komissiyaning Qoraqalpog‘istondagi faoliyatini yoritish bo‘yicha Telegram kanal ishga tushirildi
Xabaringiz bor, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yil iyul oyida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha Komissiya aʼzolari o‘z faoliyatining 2022 yilning 16 iyul kunidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘z faoliyatini boshlagan edi.
Komissiya faoliyati shu kunga qadar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning ombudsman.uz sayti va boshqa OAV orqali keng yoritilib borilayotgan edi.
Endilikda mahalliy va xalqaro keng jamoatchilikka Komissiya o‘rganishlari bo‘yicha axborot olishda qulaylik yaratish maqsadida https://t.me/commissionuz Telegram kanali ishga tushirildi. Bunda ko‘p sonli aholimizning ko‘proq Telegram ijtimoiy tarmog‘idan nisbatan faol foydalanishi eʼtiborga olindi.
Shu tariqa Komissiyaning Qoraqalpog‘istondagi voqealarni o‘rganish bo‘yicha eʼlon qilgan materiallari bir joyga jamlandi.
Hozirda Komissiyaning to‘plagan maʼlumotlari har tomonlama tekshirilmoqda va Qoraqalpog‘istondagi navbatdagi o‘rganishlar boshlab yuborildi.

A telegram channel was launched to cover the activities of the commission in Karakalpakstan
It is known, that the members of the Commission for the study of events and situations that occurred in the Republic of Karakalpakstan in July 2022 began their activities in the Republic of Karakalpakstan on July 16, 2022.
The activities of the Commission were widely covered through the website of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) ombudsman.uz and other media.
Now, for the convenience of the local and international community in obtaining information on the work of the Commission, a telegram channel has been launched https://t.me/commissionuz. At the same time, attention was drawn to the fact that many of our residents use the Telegram social network more actively.
Thus, all materials published by the Commission for the Study of Events in Karakalpakstan were collected in one source.
Currently, the information collected by the Commission is being carefully checked and regular studies have begun in Karakalpakstan.
You can be the first to get acquainted with information about the activities of the commission through the telegram channel https://t.me/commissionuz