Farg‘onadagi nogironligi bo‘lgan shaxslarning Ombudsmanga murojaati ijobiy hal etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (Ombudsmanga) Farg‘ona viloyati, O‘zbekiston tumani, Turkiston ko‘chasida yashovchi 1-guruh nogironi bo‘lgan ayol N.O. murojaat qilib, tumandagi tibbiy xodimlar xizmatidan norozi ekanligi, o‘z vaqtida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilmayotgani, dori-darmon bilan taʼminlanmayotganini bildirgan. Shuningdek, unga moddiy yordam ko‘rsatilmayotganidan ham shikoyat qilgan.
Ushbu murojaat o‘rganish uchun Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili Alisher Komilovga yuborildi. Mintaqaviy vakil tuman hokimligining tegishli mutaxassislari, tuman tibbiyot birlashmasi xodimlari jalb qilgan xolda murojaatni o‘rgandi.
Aniqlanishicha, haqiqatdan ham fuqaro O.N. 1-guruh nogironi bo‘lib, Sharko Mariy kasalligi bilan ro‘yxatda turadi. U tuman tibbiyot xodimlari tomonidan takroran ko‘rikdan o‘tkazilganda, unda pay reflekslari oyoqlarda sustlashgani, quvvatsizlik va harakat cheklanishi, pastki paraparez ikkala tizza bug‘imi artriti asoratlari mavjudligi aniqlandi. Bemorga muolajalar qilinib, tegishli tavsiyalar berildi.
Shuningdek, murojaatchi O.N.ning yashash sharoiti yaxshiligi, kam taʼminlangan oila sifatida ro‘yxatga olinmaganligi, tuman tibbiyot birlashmasi tomonidan berilgan yo‘llanma asosida Toshkent shahrida davolanib kelganligi aniqlandi.
Uning 1-guruh nogironi bo‘lganligi inobatga olinib, «Ayollar daftari»ning 3-bosqichiga ro‘yxatga qo‘yilishi taʼminlandi, shunga ko‘ra fuqaroga bir martalik 1 mln 80 ming so‘m miqdorida moddiy yordam ko‘rsatiladi.
O‘zbekiston tuman tibbiyot birlashmasining 2022 yil 7 iyundagi buyrug‘i bilan 1-guruh nogironi O.N.ning ahvolidan o‘z vaqtida xabar olmaganligi, tibbiy ko‘rikdan o‘tkazmaganligi va tegishli muolajalar qilinmagani uchun tuman ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasining 2 nafar  masʼul xodimlariga “hayfsan” intizomiy jazo chorasi qo‘llanildi.
Shuningdek, Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili A.Kamilovga Farg‘ona shahar, Al-Xorazmiy ko‘chasida yashovchi 2-guruh nogironi bo‘lgan ayol K.Yu. ham murojaat qilgan. U o‘z arizasida mikroinsult kasalligiga chalinganligi sababli to‘shakka mixlangani, doimiy ravishda uyda tibbiy muolajalar olayotganligi sababli moddiy yordamga muhtojligini maʼlum qilgan.
Murojaatchining maʼlum qilishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 25 maydagi “Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan unga bir martalik moddiy yordam ajratilgan. Mintaqaviy vakilning ko‘magida murojaatchiga davlat tomonidan ajratilgan moddiy yordam puli uning yashash joyiga yetkazilishi taʼminlandi.

Данное обращение направлено для изучения Региональному представителю Омбудсмана в Ферганской области Алишеру Комилову. Региональный представитель изучил обращение с привлечением соответствующих специалистов хокимията района, работников районного медицинского объединения.
Выяснилось, что на самом деле гражданин является инвалидом 1 группы и состоит на учете по болезни Шарко Мари. Когда он был повторно осмотрен районными медицинскими работниками, у него были обнаружены судорожные рефлексы в ногах, дисфункция и ограничение движений, нижний парапарез и осложнения артрита коленного сустава.
Больному было проведено лечение и даны соответствующие рекомендации.
Также было установлено, что заявительница О.Н. имела хорошие жилищные условия, не состояла на учете в качестве малообеспеченной семьи и лечилась в г.Ташкенте по направлению районного врачебного объединения.
Учитывая, что она является инвалидом 1-й группы, обеспечена постановка ее на учет 3-го этапа «женской тетради», согласно которой гражданину будет оказана единовременная материальная помощь в размере 1 млн. 80 тыс. сумов.
Приказом Узбекистанского районного медицинского объединения от 7 июня 2022 года двое должностных лиц районной многопрофильной центральной поликлиники привлечены к дисциплинарному взысканию “выговор” за неокозание своевременное изучения состояния инвалида 1 группы, медицинского обследования и соответствующего лечение.
Также к Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Ферганской области А.Камилову обратилась гражданка К.Ю. с инвалидностью 2 группы также применяется. В своем заявлении она указала, что прикована к постели из-за микроинсульта и нуждается в материальной помощи, так как постоянно лечится дома.
По словам заявителя, Президент Республики Узбекистан 25 мая 2022 года «О дополнительных мерах по адресной поддержке уязвимых слоев населения» оказал ему единовременную материальную помощь. С помощью регионального представителя заявителю была оказана материальная помощь, оказываемая государством по месту его жительства.
Также Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Ферганской области А.Камилову обратилась женщина-инвалид 2 группы, проживающая по улице Аль-Хорезми, г. Фергана. В своем обращении она заявила, она нуждается материальная помощь в связи с тем что была прикована к постели из-за микроинсульта и что она нуждается в постоянном медицинском обслуживании на дому.
Заявительница сообщила, что Постановлением Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по адресной поддержке социально незащищенных слоев населения” от 25 мая 2022 года ей была выделена единовременная материальная помощь. При поддержке Регионального представителя была обеспечена получение выделенной государством материальной помощи по месту жительства гражданки К.Ю.