Tug‘ma yurak porogi bor fuqaroning operatsiyasi uchun Ombudsman ko‘magida 28,5 mln so‘m ajratildi
Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilga (Ombudsmanga) fuqaro Y.S. akasi Y.N.da tug‘ma yurak-porogi aniqlanganligi va uni operatsiya qilish bo‘yicha davlat tomonidan yordam berilmayotganligidan norozi bo‘lib murojaat qildi. Murojaat muallifining yozishicha, bemorni zudlik bilan operatsiya qilmasa ahvoli og‘irlashish mumkin, lekin uning ijtimoiy holati og‘ir bo‘lgani sababli operatsiya xarajatlarini ko‘tara olmaydi.
Mazkur murojaat Ombudsmanning Samarqanddagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanovga o‘rganish va darhol tegishli choralar ko‘rish uchun yuborildi.
Mintaqaviy vakilning murojaati asosida bemorga Viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi tomonidan operatsiya uchun order berildi.
Shuningdek, Narpay tuman hokimiga murojaat qilinib, bemor Y.N. Istiqlol MFYdagi “Temir daftar”ga kiritish va operatsiya xarajatlari uchun mablag‘ ajratish tavsiya etildi.
Natijada Y.N. operatsiyasi uchun 21,5 mln so‘m ajratildi. Bundan tashqari viloyat kardiologiya dispanseri tomonidan qolgan 7 mln so‘mlik operatsiya xarajatlari qoplab berildi.

На операцию гражданину с врожденным пороком сердца при поддержке омбудсмана выделено 28,5 млн сумов
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило обращение от гражданина Я.С., в связи с выявлением врожденного порока сердца у его брата Я.Н. и отсутствием государственной помощи в его операции. Автор обращения пишет, что состояние пациента может ухудшиться, если его не оперировать немедленно, но он не может нести расходы на операцию из-за тяжелого социального положения.
Данное обращение направлено Региональному представителю Омбудсмана в Самаркандской области Диёру Хусанову для изучения и немедленного принятия соответствующих мер.
На основании обращения Регионального представителя пациенту Областным департаментом здравоохранения был выдан ордер на операцию.
Также соответствующее обрашение направлено к хокиму Нарпайского района, в котором было рекомендовано включить пациента Я.Н.в  «Железную тетрадь » махалли Истиклол и выделить средства на операционные расходы.
В результате на операцию Я.Н. выделено 21,5 млн сумов. Кроме того, областным кардиологическим диспансером возмещены оставшиеся операционные расходы на 7 млн сумов.