Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi taʼsis etilganligi munosabati bilan matbuot anjumani o‘tkazildi
Joriy yilning 13 may kuni Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasini taʼsis etilganligi munosabati bilan tashkil etilgan matbuot anjumanida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova ishtirok etdi.
Shuningdek, matbuot anjumani Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) Oqsoqollar kengashi raisi Binali Yildirim, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston ombudsmanlari, Turkiya Parlamenti aʼzolari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumanida so‘zga chiqqan O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston ombudsmanlari tomonidan mazkur Assotsiatsiyani taʼsis etilishi bugungi kunda Turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi aloqalarni yana-da mustahkamlashga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Shuningdek, matbuot anjumanida ishtirok etgan Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) Oqsoqollar kengashi raisi Binali Yildirim mazkur Assotsiatsiya taʼsis etilganligi munosabati bilan barchani tabriklab, dunyoda ko‘plab global va mintaqaviy tuzilmalar mavjudligini qayd etib, ushbu platforma turkiy xalqlarning hamkorligini taʼminlash maqsadida tashkil etilganligini alohida eʼtirof etdi.
Shuningdek Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi taʼsis etilganligi esa hamkorlikda olib borayotgan ishlarimizning mantiqiy davomi ekanligi taʼkidlandi.

The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and members of the delegation took part in a press conference on the occasion of the establishment of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States
On May 13 The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova took part in a press conference on the occasion of the establishment of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States.
The press conference was also attended by Chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkish States (OTS) Binali Yildirim, Ombudsmen of Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, members of the Turkish Parliament and media representatives.
Speaking at a press conference, the Ombudsmen of Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan and Kyrgyzstan noted that the creation of the Association would further strengthen relations between Turkic-speaking countries.
Chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkic States (OTG) Binali Yildirim congratulated everyone on the establishment of the Association, noting the existence of many global and regional structures in the world, and especially recognized that this platform was created in order to ensure cooperation between the Turkic people.
It was also noted that the creation of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States is a logical continuation of the joint work of the countries.