Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi taʼsis etilganligi munosabati bilan matbuot anjumani o‘tkazildi
Joriy yilning 13 may kuni Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasini taʼsis etilganligi munosabati bilan tashkil etilgan matbuot anjumanida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova ishtirok etdi.
Shuningdek, matbuot anjumani Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) Oqsoqollar kengashi raisi Binali Yildirim, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston ombudsmanlari, Turkiya Parlamenti aʼzolari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumanida so‘zga chiqqan O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston ombudsmanlari tomonidan mazkur Assotsiatsiyani taʼsis etilishi bugungi kunda Turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi aloqalarni yana-da mustahkamlashga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Shuningdek, matbuot anjumanida ishtirok etgan Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) Oqsoqollar kengashi raisi Binali Yildirim mazkur Assotsiatsiya taʼsis etilganligi munosabati bilan barchani tabriklab, dunyoda ko‘plab global va mintaqaviy tuzilmalar mavjudligini qayd etib, ushbu platforma turkiy xalqlarning hamkorligini taʼminlash maqsadida tashkil etilganligini alohida eʼtirof etdi.
Shuningdek Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi taʼsis etilganligi esa hamkorlikda olib borayotgan ishlarimizning mantiqiy davomi ekanligi taʼkidlandi.

Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) и члены делегации приняли участие в пресс-конференции по случаю создания Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова 13 мая приняла участие в пресс-конференции по случаю создания Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран.
В пресс-конференции также приняли участие председатель Совета старейшин Организации турецких государств (ОТГ) Бинали Йылдырым, омбудсмены Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, депутаты парламента Турции и представители СМИ.
Выступая на пресс-конференции омбудсмены Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана и Кыргызстана отметили, что создание Ассоциации послужит дальнейшему укреплению отношений между тюркоязычными странами.
Также присутствовавший на пресс-конференции председатель Совета старейшин Организации Тюркских Государств (ОТГ) Бинали Йылдырим поздравил всех в связи с учреждением данной Ассоциации, отметив наличие в мире многих глобальных и региональных структур, особо признал, что эта платформа создана в целях обеспечения сотрудничества тюркских народов.
Также было отмечено, что создание Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран является логическим продолжением совместной работы стран.