2022 yilning 30 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Jizzax viloyati bo‘yicha mintaqaviy vakili O‘tkir Jo‘rayev tomonidan O‘zbekiston Respublikasi IIV Jazoni ijro etish departamenti uchinchi mintaqaviy hudud 30-sonli manzil-koloniyasida qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash holatlarini oldini olish yuzasidan monitoring o‘tkazildi.
30-sonli manzil-koloniyasi sig‘imi 350 ta mahkumga mo‘ljallangan bo‘lib, shu kuni unda 288 nafar mahkum jazo muddatini o‘tayotgan edi. Voyaga yetmagan va ayol mahkumlar mavjud emas.
Manzil-koloniyada bemor mahkumlar davolanishi uchun ambulatoriya tashkil etilgan, bir nafar oliy maʼlumotli vrach shtati vakansiya ekanligi aniqlandi. Bir nafar erkin yollangan o‘rta-maxsus tibbiy maʼlumotli fuqaro ishlamoqda.
Ambulatoriyada birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish uchun 26 turdagi dori-darmon va tibbiy vositalar mavjud bo‘lib, yaroqlilik muddati o‘tgan tibbiy buyumlar yoki dori-darmonlar yo‘q. Ambulatoriya antiseptik vositalar bilan taʼminlangan.
Muassasada jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarga oila aʼzolari bilan uzoq muddatli uchrashuvlar uchun koloniyadan alohida joyda beshta xonadan iborat yotoqxona mavjud.
Shuningdek, barcha sharoitlari bilan ovqat tayyorlash uchun alohida oshxona, yuvinish uchun dushxona, hovlida mahkumlarning farzandlari uchun bolalar o‘yinxonasi tashkil qilingan.
Uzoq muddatli uchrashuvga chiqqan mahkumlar bilan suhbatlashganda ular yaratilgan sharoitlardan mamnun ekanliklarini, oila aʼzolari telefon orqali maʼmuriyatni ogohlantirib kelganliklari uchun xonalar doim yetarli bo‘lishini maʼlum qilishdi.
Joriy kun manzil-koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan mahkum X.R. bilan suhbatlashilganda, 2022 yil 22 mart kuni ichki tartib qoidalarini buzganligi sababli muassasa rahbarining buyrug‘i bilan 10 sutkaga intizomiy bo‘linmaga kiritilganligini, qilmishidan pushaymonligini va betobligi uchun muddatidan oldin intizomiy bo‘linmadan chiqarishda yordam berishlikni so‘radi.
Manzil-koloniya rahbariga mahkumning so‘rovi yetkazilganda, mahkum sodir etgan qilmishidan pushaymonligi inobatga olinib muddatidan oldin intizomiy bo‘linmadan chiqarildi.

Details of the monitoring visit to Colony No.30
On March 30, 2022, the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Jizzakh region Utkir Juraev conducted a monitoring visit to the third regional zone of the address colony No. 30 of the Department for the Execution of Punishments of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan to prevent cases of torture and other cruel, degrading treatment and punishment.
Colony No. 30 is designed for 350 convicts, currently 288 convicts are serving their sentences. There are no minors or women among the convicted.
In the address colony, an outpatient clinic was set up to treat convicts with health problems, and it became known that one staff position for a doctor with a higher education was vacant. There is one civilian worker with a specialized secondary medical education.
The outpatient clinic has 26 types of medicines and medical supplies for first aid, there are no expired medical products or medicines. The clinic is provided with antiseptics.
The institution has a hostel of five rooms in a place separate from the colony for long meetings with family members of convicts serving sentences.
The institution also has a separate kitchen with all the necessary conditions for cooking, a shower room for washing, children's playrooms for children of convicts in the yard of the institution.
During the conversation with the convicts who came out for a long meeting, they expressed satisfaction with the conditions created, and also reported that the rooms are sufficient for meetings with family members due to the fact that the administration of the institution informs about meetings in advance by phone.
The convict, who is currently serving his sentence in a targeted colony - H.R. who was sent on March 22, 2022 to the disciplinary unit for 10 days by order of the head of the institution for violating the internal regulations, asked for help in early release from the disciplinary unit due to repentance and illness.
When contacting the head of the address colony, the convict was released early from the disciplinary unit, taking into account regret for his deed.