Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Abdurashid Artikov 9-son tergov hibsxonasidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidetligiga saylov o‘tkazuvchi 9-Surxondaryo saylov okrugi 279-saylov uchastkasida saylov jarayonining borishi va unda saylovchilarga yaratilgan sharoitlarni o‘rgandi.
2021 yil 24 oktyabr kuni saylov komissiyasi aʼzolari va siyosiy partiya kuzatuvchilari o‘z ishini soat 8:00da boshladi va ovoz berish jarayoni karantin talablariga qatʼiy rioya qilingan holda tashkil etildi.
Saylov uchastkasida jami 385 nafar saylovchi ro‘yxatga olingan bo‘lib, saylov kuni ularning barchasi o‘z siyosiy huquqlaridan foydalandi.
Ombudsmanning Surxondaryodagi mintaqaviy vakilining so‘zlariga ko‘ra,  saylov uchastkasida saylovchilar uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan bo‘lib, monitoring davomida inson huquqlarining buzilish holatlari aniqlanmadi.

Представитель Уполномоченного по правам человека в Сурхандарье изучил деятельность избирательных участков в пенитенциарных учреждениях
Абдурашид Артыков, региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сурхандарьинской области, ознакомился с избирательным процессом и условиями, созданными для избирателей на избирательном участке № 279 9-го Сурхандарьинского избирательного округа, где проходят президентские выборы.
24 октября 2021 года члены избирательной комиссии и наблюдатели от политических партий приступили к работе в 8:00 утра, а процесс голосования был организован с соблюдением требований карантина.
Всего на избирательном участке было зарегистрировано 385 избирателей, и все они воспользовались своими политическими правами в день выборов.
По словам регионального представителя Уполномоченного по правам человека в Сурхандарьинской области, на избирательном участке для избирателей были созданы все условия, нарушений прав человека в ходе мониторинга выявлено не было.
- Очевидно, что избирателям небезразлично будущее страны, они верят в будущее, искренне сожалеют о содеянном и довольны созданными для них условиями. Сегодняшние условия радикально отличаются от прошлых.